Alçak gerilimde yük altında elektrik enerjisini açma, kapama işlerini anahtar, sigorta ve şalterler ile yapmaktayız.
Orta ve yüksek gerilimde ise yük altında kesme, açma sırasında arklar meydana gelmektedir. Oluşan arklar zamanla kontaklara zarar verdiği için bu işlemleri kesici (disjonktör)  ve ayrıcılar (Seksiyoner) ile yapılmaktadır.
Orta Gerilim: 1- 35 kV arası gerilimlerdir.
Yüksek Gerilim: 35- 154 kV arası gerilimlerdir.
Çok yüksek Gerilim: 154 kV üzeri gerilimlerdir.

AYIRICI

ayırıcıOrta ve yüksek gerilim hatlarında devrelerinİ  yüksüz iken açma ve kapama işlemi yapabilen şalt malzemesidir.  Ayırıcılar kesinlikle yük altında açma kapatma gibi  işlemler yapılamaz ayırıcıyı açma ve kapama işlemleri  için aşağıdaki yol izlenmelidir.

  • İlk olarak hattaki kesici açılır.
  • Daha sonra kesicinin giriş ve çıkışındaki ayırıcılar açılır.
  • Ayırıcıyı kapatırken ise ilk önce ayrıcılar kapatılır ve daha sonra kesici kapatılırak hatta enerji verilir.
  • Tesiste kesici bulunmuyor ise sistemdeki bütün yükler devren çıkartıldıktan sonra   ayırıcı ile açma, kapama işlemleri ozman yapılır.
  • Eğer kesici yoksa alıcıların yükü devreden çıkarılır, sonra ayırıcı açılır.

Tesislerde ayırıcının kullanımı bakım ve kontrol işlemleri sırasın da  hattı izole ederek daha güvenli bir şekilde gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlar ve sistem de birden fazla ana bakır hattında  bulunan sistemlerin bir birleri arasında bağlanmalarında  kullanılır.
Ayırıcılar TSE 565, VDE 670 bölüm 2 ve IEC 129’a uygun olarak imal edilmelidir.
Kısa devre, termik akımları, anma akımı ve kısa devre darbe akımları TSE 565 ve DIN 43635 değerlerde olmalıdır.

KESİCİ

KesiciOrta ve yüksek gerilim sistemlerinde devrelerin  yük altında  iken açma ve kapama işlemi ve ark söndürme yapabilen şalt malzemesidir. Kesiciler yük altında meydana gelebilecek kısa devre akımlarını algılayarak  ( sigorta ve şalter ) gibi devresini açarak insanları ve yüksek gerilim cihazlarında meydana gelebilecek hasarlara karşı koruma yaparak cihazların arızalanmasını önler ve çok hızlı açma kapama yapma özelliklerine sahiptirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here