ohm kanunu nedir

Ohm kanunu, herhangi bir direncin giriş ve çıkış bacakları arasındaki potansiyel farkın yine aynı direnç üzerinden geçiş yapan elektrik akımına oranlanmasıdır. Ohm kanunun formülü “V=I.R” olarak gösterilmektedir. Formüldeki “V” sembolü potansiyel fark yani voltu, “I” sembolü elektrik akımını, “R” sembolü ise direnç değerini temsil etmektedir. “V” Potansiyel farkın birimi Volt (V), “I” elektrik akımının birimi Amper (A), “R” direnç değerinin birimi ise Ohm (Ω) ile gösterilmektedir.

Ohm Kanunu Nerelerde Kullanılır?

Ohm yasası, elektrik devre çözümlemelerinde, eleman direnç, akım ve potansiyel fark bulma gibi birçok işlemde ohm kanununu kullanırız. Bir benzetme yapmak gerekirse insanlar için giyinmek ne kadar önemliyse ohm kanunu da elektrik ile ilgili çözümlemelerde o kadar önemlidir. V=I.R formülünü istediğimiz gibi değiştirebilip birçok yerde kullanabiliriz. I= V/R, R= V/I gibi. Aslında ohm kanunu nerede kullanılır sorusunun o kadar geniş kapsamlı bir cevabı var ki buna sadece şurada kullanılır demek yanlış olur. Ohm kanununu elektrik öğrencisi olan, elektrik bölümüyle ilgili olan herkes tüm çözümlemelerde kullanır. Birkaç örnek vermek gerekirsek Ohm Kanunu şunları doğrulamak için kullanılabilir:

  • Devre bileşenlerinin statik değerleri
  • Akım seviyeleri
  • Gerilim beslemeleri
  • Gerilim düşmeleri

ohm kanunu

Ohm Kanunundaki Birimlerin Tanımları

Gerilim Şiddeti (Volt)

Volt gerilim ölçümü yapabileceğimiz temel büyüklük birimidir. Herhangi bir iletken üzerindeki başlangıç ve bitiş noktası arasındaki potansiyel farka iki nokta arasındaki gerilim şiddeti yani volt denilmektedir. Voltu hesaplamak için kullanabileceğimiz ana iki formül vardır. Bunlardan birisi “V= I.R” diğeri ise “V= P/I” bu iki ana formülle gerilim şiddetini hesaplayabiliriz.

Elektrik Akımı (Amper)

Elektrik akımı, herhangi bir elektrikli malzemenin akımını ölçmek için kullandığımız temel büyüklüktür birimidir. İletkenlerin içerisinde hareket halinde olan elektronlar bulunur, bu elektronların iletkende birim zamanda yaptığı akış hareketinde geçen elektron sayısına elektrik akımı denilir.  Elektrik akımını da hesaplarken yine iki ana formülümüz mevcut. Birisi “I= V/R” bir diğeri ise “I= P/V” dir.

Direnç (Ohm)

Direnç, bir malzemenin veya maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği zorluktur. Aslında yalıtkan diye nitelendirdiğimiz malzemelerin hiçbiri tamamen yalıtkan değildir. Her malzemenin kendi has bir direnç gücü vardır. Belli bir amper değerine kadar yalıtkanlık özelliği sağlar fakat o amper değeri aşıldığı vakit tüm malzemeler bir iletkendir. Ohm hesabı yaparken de kullandığımız formüller “R= V/I”, “R= V^2/p” ve “R= P/I^2” dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here