OnePlus’ın, Hasselblad firmasıyla bir araya gelmesiyle, kamerada gözle görülür şekilde iyileşmeler meydana gelmiş durumda. Kamera uzmanı firmayla yapılan ortaklık, turuncu deklanşör düğmesi ve benzersiz deklanşör sesi gibi pek çok küçük değişiklik üretti. OnePlus 9 Pro, OnePlus’ın şimdiye kadar ürettiği telefonlar arasında en iyi fotoğrafları üreten model oldu.

Daha uygun fiyatlı bir OnePlus telefon arıyorsanız, OnePlus 9’a bakabilirsiniz ancak OnePlus 9 Pro incelememize göz attıktan sonra, Samsung Galaxy S21 Ultra ile kafa kafaya olan rekabetinden sonra, OnePlus 9 yerine, OnePlus 9 Pro’yu tercih etmek isteyeceksiniz.

OnePlus 9 Pro Özellikleri

OnePlus 9 Pro’nun, 8 GB RAM/128 GB hafıza ve 12GB RAM/ 256 GB hafızası olan iki modeli mevcuttur. Premium bir cihaz diyebileceğimiz bu telefonu ülkemizde 15.000 – 16.000 TL civarında bulabilirsiniz.

Tasarım ve Ekran

OnePlus 9 Pro, göz alıcı tasarımı ve arkasındaki muhteşem Dört lens, bir lazer otofokus, LED flaş ve bir mikrofon ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kavisli ekranı ve minimal üst ve alt çerçeveleri ile önden inanılmaz görünüyor.

163,2 mm yükseklik, 73,6 mm genişlik ve 8,7 mm kalınlığa sahip OnePlus 9 Pro, 197 gr ağırlığında oldukça hafif ve kolay bir kullanıma sahiptir. Kaplama, telefonu çok kaygan yapıyor, bu nedenle cebinizden düşmesine veya elinizden kaymasına dikkat edin.

Ekrana yerleştirilmiş bir optik parmak izi sensörü ve oldukça iyi, Galaxy S21 Plus’daki ultrasonik okuyucu ile bu okuyucu arasında bir fark yok diyebiliriz. Morning Mist ve Pine Green olarak adlandırılan gümüş ve yeşil tonlarındaki iki farklı renge sahip olan OnePlus 9 Pro’nun ekranı hem testlerde hem de kullanımda harika görünüyor. Zengin renkler, derin siyahlar ve akıllı 120 Hz uyarlanabilir yenileme hızıyla parlaktır.

Ekranın mükemmel performansının bir diğer önemli yönü de dokunmatik örnekleme hızıdır. OnePlus, süper yüksek hızlı Hyper Touch teknolojisi sayesinde, ekranın işlemciyle iletişim kurma hızını altı katına çıkardığını iddia ediyor. Hyper Touch, günlük kullanımda pek bir şey ifade etmese de, belirli oyunlar için önemli olan çok düşük bir dokunma gecikmesi sağlar.

Kamera ve Video

OnePlus, 2021 yılında mobil fotoğrafçılığını geliştirmek için büyük çaba sarf etti. Hasselblad ile ortaklık bunun kanıtıdır. Her iki şirket de başlangıçta, bir Galaxy cihazının aşırı doygun görünümünden ziyade bir Pixel veya iPhone’da gördüğünüze daha çok benzeyen doğal renk tonları üretmeye odaklanıyor.

OnePlus 9 Pro kamera

OnePlus 9 Pro’nun kamerası hakkında biraz daha detay paylaşalım: ultra geniş çekimlerde kenar distorsiyonu eksikliği var, düşük ışıklı Nightscape modunda iyileştirmeler yapılmış, telefoto lenste 3,3x optik ve 30x dijital zoom içerir.

Fotoğrafçılık açısından geçmiş OnePlus telefonlarına göre belirgin gelişmeler gösteren OnePlus 9 Pro’nun ana kamerası; ileri düzey fotoğrafçılar için 12 bit RAW ve zengin video için DOL-HDR’de çekim yapabilen 48 MP Sony IMX789’dur. Ultrawide, kenar bozulmasını düzeltmek için serbest biçimli bir lense sahip 50MP IMX766 sensördür. Son olarak, 8MP telefoto var. Tüm bunlar, tek renkli sensör ve çift LED flaşın üzerindeki lazer otomatik odaklama ile birlikte çalışır.

OnePlus 9 Pro kamerasının özelliklerini anlatabilmek için diğer telefonlarla birlikte karşılaştırmalı çekilmiş bazı fotoğraflar ekliyoruz.

OnePlus 9 Pro kamera karşılaştırma

Bir ürün standının bu fotoğrafı, her telefonu renkleri en iyi şekilde göstermeye zorladı. Her iki cihaz da daha yumuşak, daha doğal renkleri tercih ettiğinden, ikisi arasında neredeyse fark edilir bir fark yoktur. OnePlus 9 Pro gerçekten kırmızıları, sarıları ve yeşilleri ortaya çıkardı. Kabak sepetlerinin turkuaz rengi bile zengin ve canlı görünüyor. iPhone’un çekimi biraz daha parlak, ancak neredeyse fazla pozlanmış.

OnePlus 9 Pro’nun kamera uygulamasındaki Pro modu ile beyaz dengesi, ISO, deklanşör hızı ve manuel moddan beklediğiniz diğer her şey için seçenekler bulunur. 12 bit RAW modu, diğer cihazlarda geleneksel 10-bit RAW modundan 64 kat daha fazla renk çıkışı sağlayabilir.

OnePlus 9 Pro, video kaydetme konusunda da başarılı. OnePlus, 8K 30 FPS ve 4K 120 FPS desteği de dâhil olmak üzere 9 Pro’nun video yetenekleriyle mükemmel bir iş çıkardı.

Telefon, görsel doğruluk ve kare hızının yanı sıra DOL-HDR, ultra geniş kamerada zaman atlamalı, portre video (çok fazla hareket etmediğiniz sürece iyi çalışır), odak izleme ve hatta düşük ışıkta çekim yapmak için Nightscape Video’yu destekler. Sonuç olarak, kameramanlar için güçlü bir özellik paketidir ve yakalayabileceklerinizden oldukça memnun kalacaksınız.

Performans

Telefon, 8 GB veya 12 GB seçeneği ve Snapdragon 888 güçlü işlemcisiyle, oldukça iyi bir performans sergiliyor. OnePlus 9 Pro, Geekbench 5’te tek çekirdekte 1.126, çok çekirdekte 3.685 puan aldı. Referans olarak, iPhone 12 Pro, tek çekirdekli testte 1.595 ve çok çekirdekli testte 3.880’i yönetiyor, bu nedenle Apple’ın A14 Bionic modeli hala paketin lideri.

3DMark’ın Wife Life Unlimited grafik testinde OnePlus 9 Pro, 5.755 puanla saniyede 34.5 kareyi yönetti. iPhone 12 Pro’nun performansına bakıldığında ise; 8.619 ve 51 FPS çıkıyor. Dolayısıyla performans açısında, OnePlus’ın, iPhone’a göre daha yolu var diyebiliriz.

OnePlus yetkilileri, OnePlus Cool Play dedikleri teknoloji ile övünüyorlar. OnePlus Cool Play, ısıyı dış çerçeveye kaydırarak, uzun süre oyun oynarken telefonu daha rahat tutmanızı sağlayan çok katmanlı bir soğutma sistemidir. Oyun telefonlarında bulduğunuz soğutma çözümleri kadar gelişmiş olmasa da, yine de oldukça etkileyici ve etkisi fark edilir.

Pil Ömrü ve Şarj

OnePlus 9 Pro, uzun süre dayanan 4.500 mAh bataryaya sahip. Yurtdışında yapılan 5G bağlantısındaki web sayfalarının sürekli olarak yeniden yüklenmesiyle gerçekleşen pil testlerinde; Smart 120Hz etkinken pilin tükenmesi 10 saat 40 dakika sürdü. Şaşırtıcı bir şekilde 60 Hz modunda yapılan testlerde de neredeyse hiç fark yoktu, hatta 120 Hz’e göre 2 dakika daha düşük bir performans ile pilin tükenmesi 10 saat 38 dakika sürdü.

Bu çelişkili durum muhtemelen LTPO teknolojisinden kaynaklanıyor. 120 Hz modunda, bir web sayfası gezinirken olduğu gibi ekran yenileme hızı 120 Hz yükseliyor fakat muhtemelen statik için 1 Hz’e kadar geriliyor ve çoğu zaman alt uçta seyrediyor.

OnePlus 9 Pro, OnePlus’ın 65T şarj dediği şeyi kullanır. T, daha düşük dahili direnç olduğu anlamına gelir, bu da telefonun daha uzun süre daha yüksek bir watt’ta şarj olmasını sağlar. OnePlus 9 Pro, kablosuz şarj cihazı ile 50W’a kadar kablosuz şarjı da destekler. Bu da, OnePlus 9 Pro’nun kablosuz şarjının, Galaxy S21 Plus ve iPhone 12 Pro’nun kablolu olarak şarjından daha hızlı olduğu anlamına gelir.

Telefonu kablolu olarak şarj testine soktuğumuzda; 15 dakika içinde telefon %0’dan %61’e çıktı ve 30 dakika içinde neredeyse tamamen şarj oldu ve %0’dan %99’a ulaştı. Kablosuz şarj sürelerini test etmedik ancak OnePlus, 30 dakikada %0 ila %70 ve 50 dakikada %0 ila %100 olduğunu iddia ediyor.

OnePlus 10 Pro‘nun mevcut OnePlus telefonlarının sahip olduğu 65W’lık şarjının neredeyse iki katına çıkararak 125W şarjla geleceğini yönünde söylentiler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here