OPC proses nedir

OPC, Microsoft ile işbirliği içinde dünyanın önde gelen otomasyon donanım ve yazılım üretiminin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir endüstri standardıdır. Platformdan bağımsızdır ve birden çok satıcıdan gelen cihazlar arasında sorunsuz bilgi akışı sağlar.

Amaç, verilen izleme veya kontrol yazılımının donanım üreticisine bağımlı olmasını önlemektir. OPC, Microsoft’un OLE / DCOM / COM teknolojisine dayanmaktadır. Standart 1996 yılında ilk piyasaya sürüldüğünde amacı, PLC‘ye özgü protokolleri (Modbus, Profibus vb.) HMI / SCADA sistemlerinin jenerik- OPC okuma / yazma isteklerini gidermek için geliştirilen bir dizi standarttır.

OPC sunucusu veri kaynağından veri alır ve herhangi bir istemci uygulamasına veri iletir. İç yapı ve iletişim protokolleri bilgisine gerek yoktur. Bir OPC sunucusu ve OPC istemcisi aynı hesaplanmış veya farklı bilgisayarda aynı yerde bulunabilir.

OPC’nin bir avantajı ise açık bir standart olmasıdır, bu da üreticiler için daha düşük maliyetler ve kullanıcılar için daha fazla seçenek anlamına gelir. Donanım üreticileri, aygıtlarının herhangi bir OPC istemcisiyle iletişim kurabilmesi için yalnızca tek bir OPC sunucusu sağlamalıdır. Yazılım satıcıları ürünlerine yalnızca OPC istemci özelliklerini ekler ve binlerce donanım cihazıyla anında uyumlu hale gelirler.

Proses Kontrol (OPC) Standartları Ve Uygulamaları

  • Bileşen Nesne Modeli (COM)

COM, veri alışverişi ve bileşenler arası iletişim için standart arabirimler sağlar. COM, uygulamaların başka herhangi bir uygulama nesnesinin veya işletim sisteminin özelliklerini kullanabilmesini sağlamıştır. Ayrıca, çalışan genel işlemi etkilemeden yazılım bileşeni yükseltmelerine de izin verir.

  • Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli (DCOM)

DCOM, bir bilgisayarın programları yerel olarak çalışıyormuş gibi farklı bir bilgisayarda ağ üzerinden çalıştırmasına izin veren bir programlama yapısıdır. İlk olarak Ağustos 1996’da Windows NT 4.0 için piyasaya sürüldü. Geliştirilmesi Microsoft, Java ve VB Script tarafından desteklenmektedir.

  • Dinamik Veri Değişimi (DDE)

DDE, OPC’nin öncüsüdür ve Microsoft Win32 Uygulama Programlama Arabirimi’ndeki (API) uygulamalar arasında verileri dinamik olarak taşıma yöntemidir. DDE protokolleri, bilgi alışverişi için paylaşılan veri ve bellek kullanan uygulamalar arasında mesaj gönderir. Örnek vermek gerekirsek oluşturmuş olduğunuz  veritabanınızdaki bir formu veya e-tablo programındaki bir veri öğesini değiştirdiğinizde, bu formları veya öğeleri  her yerde değiştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Microsoft’un Excel, Word,  AmiPro, Quattro Pro ve Visual Basic dahil olmak üzere binlerce uygulama DDE kullanır.

  • OLE Otomasyonu

OLE (Nesne Bağlama ve Gömme), COM’un (Bileşen Nesne Modeli) bir uygulamasıdır. Microsoft tarafından C ve C ++ ile yazılan bileşenlerin Visual Basic ile yazılmış özel bir program tarafından kullanılmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Donanım geliştiricileri, bir cihazdan veri erişimini işlemek için C ve C ++ ‘da yazılım bileşenleri yazdıkları için süreç kontrol endüstrisinde önemlidir.

Opc’nin Avantajları

  • Ücretsiz OPC arayüzleri artık herhangi bir OPC sunucusuna erişim için piyasada bulunan tüm SCADA sistemleri, proses kontrol sistemleri ve PC tabanlı kontrolörler tarafından sağlanmaktadır.
  • Yazılım geliştiricileri, özellik değişiklikleri veya yeni bir donanım sürümüne eklenmesi nedeniyle sürücüleri yeniden yazmak zorunda kalmayacak ve müşterilerin çeşitli bileşenlerin imalatçıları arasında seçim yapma özgürlüğü vardır.
  • Birlikte çalışabilirlik (Unix / Linux ve Windows – her iki platform da OPC tarafından desteklenir)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here