Organik Işık Yayan Diyotlar (OLED)

Organik ışık yayan diyotlar (OLED) teknolojisi 1960’lıyılların öncesinde ortaya çıkmış olmasına karşın son 30 yıldır teknolojik çalışmalarda kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak 1987 yılında Kodak araştırmacıları tarafından OLED teknolojisi LED’ler ile benzer yapılara sahiptir.

Bu sayede hem daha parlak ışık yayabiliyor, hem de daha az enerji harcıyor. Organik ışık yayan diyotlar (OLED) teknolojisi,  kıvrımlı ekran özeliğine sahip TV’ler, giyilebilir. OLED’ler,  pencerelerde bulunan, şeffaf ve esnetilebilen OLED’ler gibi pek çok alanda bu teknoloji kullanılmaktadır.

Organik ışık yayan diyotlar(oled) , ince ve organik katmanların, kalın hibrit katmanları ile birleştirilmesi ile Japonya Kyushu Üniversitesi’deki araştırmacılar, görüş açılarını en üst seviyede iyileştirecek mikrometre kalınlığında organik ışık yayan diyotlar( OLED) geliştirdi ve çok yakında yüksek performans sergileyecek ekranların  TV’lerin satın alınabileceğini belirttiler.

Organik ışık yayan diyotlar(OLED) elektriği ışığa daha verimli bir şekilde aktarmak için organik molekül katmanlarından yaralanır. Moleküller yüksek yayıcı olmasına rağmen. Genel anlamda zayıf elektrik iletirler. Cihazlarda emisyon meydana geldiğinde, elektriğin kolayca iletilebilmesi için bu tarz ince tabakaların kullanılması gerekiyor. Katmanların aşırı ince olması, çok az miktarda malzemeye ihtiyaç duyulmasını sağlasa da, bu incelikte katmanların kullanılması milyonlarca pikselin güvenli imal edilebilmesini zorlaştırmaktadır.

Bunun nedeni ise çok küçük hataların cihaz arızalanmasına neden olmasıdır. Bunun yanı sıra aşırı ince tabakaların önü ve arka kısmı arasındaki ışık,  geniş görüş açısından dolayı emisyon renk bozulmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle zorluk çıkaran organiklerin zararlarından korunmak için cihazlar daha kalın hale getirilmiştir. Kyushu üniversitesi araştırmacıları bu tarz durumların önüne geçebilmek için, farklı kristallerle tanımlanmış, perovskite isimli alternatif bir malzeme geliştirmişlerdir.

Perovskite

Geleceğin enerji kaynağı olarak görülen kristalli bir mineral sınıfıdır. Kyropu uluslar arası karbon-nötr enerji araştırmaları Enstitüsü’nden Profesör Poshinori Matsushima’nın açıklamalarına göre, son dönemlerde perovskiteler, güneş pillerinde ışığı emen tabakalar olarak ilgi olsa da, bazılarının da iletken olduğunu söylemiştir.

Nature gazetesinde baş araştırmacının, açıkladığı bilgilerde, perovskitelerin, organik ve inorganik bileşenlerinin karışımından meydana geldiği yönündedir. Perovskiteler, organik maddelerle aynı işlemlerden geçerek daha düşük maliyetli başlangıç malzemelerinden işlenebilir ve perovskitelerin, organik maddelerle mükemmel bir uyum sağlayabileceği şeklinde bilgi aktarmıştır.

OLED’ler İle İlgili Açıklamalar

Kalın cihazlar, organik ışık yayan diyotlar (OLED) ,çalışma sitemine benzer performans gösterirken, aynı zamanda her renge sahip özelliktedirler.  Aynı zamanda, kalın organik tabakalı OLED’ler benzer voltajlarda her hangi bir ışık yayımında bulunamamışlardır.

Kyushu üniversitesi merkezi araştırmacıları,  Perovskite’leri doğrudan ışık yayıcı olarak kullanırken, cihazların kullanım sürelerinin kısa ömürlü olduğunu görmüşlerdir Kyushu araştırmacıları, hem kalın organik ışık yayan diyotlar (OLED) hem de referans OLED’’ler için, emisyon süresini, organik malzemeler içinde tutarak ve elektriği iletmek için perosvskite kullanarak organik ışık yayan diyotlar (OLED) için benzer süreler elde etmişlerdir.

Adachi, açıklamalarında, pereovskite’lerin, OLED’lerde değil, lazerler, bellek aygıtları ve sensörler gibi birçok organik elektronik aygıtlarda da çok yönlü ve yüksek performanslı malzemeler olarak yeni bakış açıları ile kullanılabileceğini dile getirmiştir.

Organik tabak ( soldaki resim içeriğinde), etkili fosforesans veya termal şekilde aktive olmuş gecikmeli floresans göstermekte olan moleküllerden meydana gelmiştir. Şeffaf ve kolayca elektrik ileten metal halojenür perovskite katmanları,  organik tabakanın her iki yönüne de yerleştirilmiştir. Mikrometre kalınlığındaki OLED’ler  % 40 civarında yüksek dış kuantum verimine ulaşmaktadır. Emisyon spektrumları, uygun perovskite kalınlığına sahip organik ışık yayan diyotlar(oled), görüntüleme açıları bağımsızdır. çeşitli görüntüleme açılarında, emisyon renk bozulmalarına neden olmayan organik ışık yayan diyotlar (OLED) ekranlarına olumlu katkısı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here