Ørsted ve Eversource Teksas'ta Açık Deniz Rüzgar Trafo Merkezi

Yenilenebilir enerji, doğadan sağlanan ve süreklilik arz eden kaynaklardan elde edilen enerjidir. Zamanla tükenmesi beklenen; fosil enerji kaynaklarının tam tersine, güneş, rüzgâr, biyokütle, jeotermal, dalga enerjisi gibi doğanın kendiliğinden var olan kaynaklarından elde edilen yenilenebilir enerji kaynakları insanoğlunun geleceğine ışık tutmaktadır. Bu süreçte birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini kavrayarak, yeni yatırımlarını bunlar üzerine yapmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları:

  • Güneş Enerjisi
  • Rüzgâr Enerjisi
  • Biyokütle Enerjisi
  • Jeotermal Enerji
  • Hidrolik Enerji
  • Hidrojen Enerjisi
  • Dalga Enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından birçok alanda faydalanılabiliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi sağlanıp, yine yenilenebilir enerji ile elektrikli araçları şarj eden cihaz yapılabiliyor. Kısacası yenilenebilir enerjinin sürekli genişleyen bir kullanım alanı var ve ülkeler yeni yatırımlar ile bundan sonuna kadar faydalanmak istiyorlar.

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bir girişim de; açık deniz rüzgar trafo merkezi geliştirme ortakları olan Ørsted (Danimarka)ve Eversource firmalarından geldi. Geliştiriciler, New York Long Island’a hizmet eden South Fork Wind projesinde konuşlandırılacak olan, Amerikan yapımı ilk açık deniz rüzgar trafo merkezinin inşasını planlıyorlar.

Açık Deniz Rüzgar Trafo Merkezinin Yapısı ve Kapasitesi

Kiewit Offshore Services, New York’un ilk açık deniz rüzgar çiftliği olan 132 MW South Fork Wind projesi için trafo merkezini tasarlayacak ve inşa edecek. 1.500 tonluk, 60 fit yüksekliğindeki trafo merkezi, Kiewit’in Corpus Christi yakınlarındaki Ingleside, Teksas’taki tesisinde inşa edilecek.

Üç eyalette yer alan 350’den fazla işçinin çalışacağı proje şimdiden ses getirdi. Ørsted Offshore Kuzey Amerika CEO’su David Hardy, “ Yalnızca Kuzeydoğu’da değil, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki topluluklarda binlerce iyi ücretli iş yaratacak yeni bir ABD imalat endüstrisinin kurulmasına yardım ediyoruz” dedi. “ İlk Amerikan yapımı açık deniz rüzgar trafo merkezini teslim etmek için Kiewit ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz. Bu girişim, ülke genelindeki topluluklarda uluslararası deneyimi yerel uzmanlıkla birleştirerek uzun vadeli ortaklarımıza sunma taahhüdümüzün bir parçasıdır. ” Dedi.

Açık deniz rüzgar trafo merkezleri, kamu hizmeti ölçeğindeki açık deniz rüzgar çiftliklerinin kritik bir bileşeni konumunda. Trafo merkezleri, rüzgar türbinlerinin ürettiği gücü toplar ve temiz enerjiyi şebekeye bağlar. Açık deniz trafo merkezi, tek kazıklı bir temel üzerine oturan bir üst kısımdan oluşuyor.

Açık Deniz Rüzgar Trafo Merkezinin Önemi ve Tamamlanma Tarihi

Projenin diğer ortağı olan Eversource Energy firmasının CEO’su ve başkanı Joe Nolan: “ Ülkemizin temiz enerji hedeflerine ulaşması büyük ölçüde Kiewit gibi ABD merkezli şirketlere bağlı olacak ve ABD yapımı ilk açık deniz rüzgar trafo merkezini sunmak için onlarla ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Kiewit ile ortaklığımız, ABD açık deniz rüzgar endüstrisi için bir başka önemli kilometre taşını işaret ediyor ve ülke çapında bir sonraki büyük denizcilik endüstrisinin büyümesine işaret ediyor. Temiz bir enerji geleceği yaratmaya ve tüm Amerikalılar için fırsatları teşvik etmeye kararlıyız. ” Dedi.

Trafo merkezinin yapımının açık deniz rüzgar endüstrisi için önemini her fırsatta dile getiren iki firmanın CEO’ları, trafo merkezinin inşasının Kasım ayında başlayıp, 2023 yazında Güney Çatal Rüzgar sahasında kurulum için trafo merkezini Meksika Körfezi ve Doğu Kıyısı boyunca aktarmadan önce 2023 Baharına kadar çalışmayı tamamlanması planlanıyor.

South Fork Wind, 2022’nin başlarında tam izinleri alıp, kısa süre sonrada inşaat faaliyetlerini hızlandırarak, projeyi 2023’ün sonuna kadar tamamlayıp, temiz enerji üretmesini planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here