osiloskop nedir

Osiloskop gerilim, frekans ve akım gibi elektriksel değerleri zamana bağlı olan değişimleri cihaz üzerinde zaman ve genliğini aynı anda tespit ederek sinyalleri grafik (dalga) şekline  dönüştüren ve gösteren bir ölçü aletidir. Osiloskop zaman aralığı, yükselme süresi ve oluşan sinyalin bozulması hakkında bilgileri gösterir. Osiloskoplar elektronik laboratuarı veya alan test elektroniği donanımları için önemli bir araçtır.

Elektriksel sinyalleri grafik (dalga) şekline  dönüştüren  ölçü aleti zamanı temsil eden iki boyutlu bir ızgara üzerinde değişen sinyal voltajlarını gözlemleyerek elektronik devrelerde meydana gelen herhangi bir problemi görmeyi çok daha kolaylaştırır.

Osiloskopun Çalışma Prensibi

Bir osiloskopun işlevi, elektrik sinyallerinin bir tür ekran üzerinde gösterebilmektir.  Katod ışını tüpünde meydana gelen elektron ışınları fosfor adı verilen özel kimyasal ile kaplanmış ekrana ışınlar her vurduğunda fosforlar aydınlanarak  ekranda görüntü oluşmasını sağlar. Çok kısa sürelerde elektron ışınları osiloskobun ekranınına yayılarak ölçtüğümüz elektriksel değerleri görebileceğimiz grafiklere  dönüştürür.

Çalışma modunda dikkat etmemiz gereken nokta, ölçülen elektrik sinyalleri  X eksenide(yatay eksen) süreyi gösterir ve Y eksende ise  (dikey eksen) genliğini göstermektedir. Bu şekilde, bir osiloskop üzerinde öngörülebileceği gibi elektronik bir dalga formu görülebilir.

Osiloskop Devreye Nasıl Bağlanır: Osiloskop multimetre den voltaj ölçer gibi devreye paralel bağlanır.

Osilaskop ile Hangi Değerler Ölçülebilir ?

 • Faz farkı
 • Frekans
 • Diyot, transistör gibi yarı iletken elemanların karakteristikleri
 • Kondansatörün şarj ve deşarj eğrileri
 • AC ve DC gerilim değerleri
 • Değişen elektriksel büyüklüklerin dalga şekilleri
 • Devreden geçen akım

 

Kullanılan Osiloskop Çeşitleri

 • Dijital Osiloskop
 • Analog Osiloskop
 • USB Osiloskop
 • El Tipi (taşınabilir) Osiloskop

Dijital Osiloskop: 

Dijital osiloskoplar analoglara nazaran daha çok terçih edilmektedir. Dijital osiloskoplar gelişmiş mikroişlemciler sayesinde girişten gelen sinyalleri Hızlı ve yüksek çözünürlüğe sahip olaması dijital osiloskoplarda izlenen sinyal istenildiği zaman durdurulabilir, istenilen seviyede tetiklenebilir ve kaydedilebilme gibi  özellikler dijital osiloskoplar sayesinde mümkündür.

Analog Osiloskop:

analog osiloskoplar tüplü televizyonlar gibi çalışır. Bir katot ışın tüpünde meydana gelen  elektron demetinin dikey ve yatay saptırıcı bobinlere uygulanan giriş sinyali tarafından fosfor ekrana çarparak görüntü oluşması prensibi ile çalışmaktadır.

USB Osiloskop: 

Bu cihazlar kendi üzerinde ekrana sahip olmayan bir osiloskop çeşidi dir. Sinyal grafiklerini görüntülebilmemiz için bilgisayara ve  bir yazılıma ihtiyaç gerekmektedir. Diğer osiloskop çeşitlerine göre daha uygun fiyatlıdırlar.

Taşınabilir osiloskoplar

Boyutlarının küçük olması ve hafif kolay taşınmaları açısından kısıtlı özelliklere sahip cihazlardır. Pilli ve şarjlı modelleri bulunan laboratuvar tipi osiloskoplar, yüksek doğrulukta sonuçlar verebilen cihazlardır. Özellikle saha uygulamaları ve arıza-keşif için kullanılan ve bu yüzden ekstra dayanıklı koruyucu muhafazaya sahiptirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here