otomasyon nedir

Otomasyon, insana ihtiyaç duymadan  üretim ve hizmetin kalitesini yükseltmek amacıyla robot, makina, sensör ve bilgisayarların aynı sisteme dahil edilerek otomatik ve kontrollü  çalışan sistemdir.

Birden fazla entegre edilen sistem ve donanımın kurulan haberleşme ağında bir birleri ile yazılan programlar yardımı sayesinde iletişime geçerek ve sadece yazılımcılar tarafından yazılan senaryolara  tekrarlı ve kurallara uyarak  tam zamanlı ve  insan gücüne gerek duymadan yedi gün 24 saat otomatik çalışan ve izleme yapabilen teknoloji dir.

Otomasyon sisteminin çalışma senaryoları her sistemin kendine ait kontrol üniteleri (plc) vardır. Bu senaryolar programcı tabir ettiğimiz  yazılımcılar tarafından istenilen üretim ve hizmetin nasıl çalışılmak istediğine göre yazılan  program sayesinde otomasyon sistemi çalışmaktadır.  Şunu da belirtmek isterim gelecek yıllarda yazılımcıların iş alanları dahada artmaktadır.

4 sanayi devrimi ile beraber günümüzde otomasyon sistemleri yaygınlaşması  ile beraber hayatımızın her anında karşılaşmaktayız.

Otomasyonun yaygınlaşmadığı yıllarda fabrika ve sanayilerde birçok üretim insan gücü ile yapılabilmekteydi. Bu iş gücü, insanlarda meslek hastalıklarına kadar bir çok çeşitli hastalıklara maruz kalmaktaydılar.  Bu günkü iş yükünü ve imalat zamanı  robotlar ile azaltılmaktadır.

İnsanların ve makinaların zorlanarak veya yapamayacak bir çok iş yükü  robotlar vasıtası ile kısa sürede ve  hızlı  kaliteli üretimin sağlanması otomasyonun en büyük avantajıdır.  Eğer düşük maliyetli, yüksek standartlı ve seri üretim yapmak istiyorsanız  çözüm otomasyon dur.

Peki otomasyon sadece üretimde mi hayır! Artık evlerimizde otomasyon’dan nasibini alarak akıllı evlere dönüştürülmeye başlanmıştır.  Kullanım alanlarına ve sektöre göre  bir çok otomasyon sistemi vardır.  Akıllı ev otomasyonu ise örneklerden sadece bir tanesi dir.

Sektörlere Göre Otomasyon Çeşitleri

Makina otomasyonu

makina otomasyonu

Üretim süreci boyunca insan müdahalesini en az seviyeye indirilerek üretimin makinalar ile otomatik bir şekilde yapılmasıdır. Makinanın üretim senaryosu yazılan programa göre çalışmaktadır. Örnek: Dolum makinaları, cnc tezgahları ve paketleme makinaları vb.

Fabrika otomasyon sistemi

fabrika otomasyonu

Fabrikadaki üretimi tek bir merkezden  yönetebilmek ve izlemektir.  Fabrikaların üretim proseslerinde üretime etki edebilecek birçok önemli kriter vardır.  Sıcaklık, basınç, nem, tozlama, sulama, ph, benzer  değerler izlenerek plc gibi sistemler ile üretim sürecini baştan sona kadar çalışmaktadır. Örnek: kimya fabrikaları, çimento fabrikaları ve süt fabrikaları gibi birçok fabrikada kullanılmaktadır.

Sera otomasyon sistem

sera-otomasyonu

Seralarda bulunan bitkilerin dış ortamlardan ve çevresel koşullardan etkilenmemesi için su, gübre,  ışık, sıcaklık ve nem gibi ihtiyaçların kontrollü olarak giderilmesi ve izlenmesidir.

Kümes Otomasyonu

kümes-otomayonu

Kümeste bulunan civciv ve tavukların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli olan kümes içi oksijen, kümes sıcaklığı , nem oranı ve havalandırma sistemlerinin otomatik çalıştırılması ayrıca kümesteki hayvanların günlük ve aylık oalarak su ve  yem giderlerinin raporlanması

Enerji otomasyonu

enerji izleme otomasyonu

Kullanılan enerji tüketimini  kontrol altında tutarak mevcut enerjiyi en verimli şekilde izlenerek enerji ve İş gücü maliyetinin en aza indirmektir. Enerji kalitesinin izlenmesi ve iyileştirilmesi birçok tesis ve fabrikalarda  kullanılmaktadır. enerji otomasyonu doğal gaz, basınç, su sıcaklık vb enerji türlerini de kapsamaktadır.

Tarım otomasyonu

tarım otomasyonu

Tarımda, Sulama, gübreleme ve doğal enerji kaynaklarının ihtiyaçlar  oranında  kullanılarak  daha az enerji ve su tüketerek üretim maliyetlerinin düşürülmesini gerçekleştiren sistemdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here