otomatik sigorta

Sigortalar alçak gerilim koruma cihazlarıdır.Bu cihazlar ev; iş yeri; elektrik panolarında v.b. yerlerde kullanılır.

Otomatik sigorta anahtarı sayesinde bağlı oldukları devreyi kolayca açıp kapatılmasını sağlar. Sigortanın bağlı olduğu devrede meydana gelebilecek kısa devre; kaçak secilen sigortanın amper değerini gecince sigorta mandalı iner ve devreyi keser.Arıza giderildiği zaman sigortanın mandalı tekarar kaldırılarak devreye sokulur.Otomatlar 1 faz; 2 faz; 3 faz; 4 faz olarak imal edilir. W-otomatların kısa devre kesme kapasitesi ise; 3kva ,6kva ,10kva olarak sınıflandırılır.

Otomatik sigortalar aşırı akımda devre açma sürelerine göre sınıflandırılır.

1. Devreyi hızlı açan (B) w-otomatik sigortalar; Çok kısa süreli akımların devreye zarar verebilecek hassa yerlerde kullanılır.Manyetik devresi 3-5 x ın hassasiyetinde açar.(örn: aydınlatma tesisatlarında)

2. Normal devreyi açan (C) w-otomatik sigortalar; Çalışma sürelerinde sabit akım ceken devrelerde kullanılır.Manyetik açma akımı 5-10 x ın hassasiyetinde açar.(örn: priz tesisatlarında )

3. Gecikmeli devreyi açan; (D) w-otomatik sigortalar; Motor devrelerinde kullanılır.Motorlar ilk start aldığı zamandan itibaren kalkınma akımı motor yol alıncaya kadar nominal akımı 3-7 katı arasında kısa sürede fazla akım çeker. Otomatın hemen açmaması için (D) tipi sigortalar kullanılır. Manyetik açma akımı;10-14 x ın hassasiyetinde açar.

1 YORUM

  1. […] Sigorta kutularına, kabloların güvenli bir şekilde taşıyabileceğinden daha yüksek Amper değerine sahip bir sigorta takıldığı  sürece kablodan geçen yüksek akım tellerin aşırı ısınmasına, koruyucu yalıtımlarına zarar vermesine ve yangın riskini arttırmasına neden olabilir. […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here