Otomatik türbin yağlama

Yenilenebilir enerjinin günden güne önem kazanmaya devam ettiği bu günlerde, rüzgar türbinlerinin performansı ve güvenilirliği çok önemlidir.

Türbinler genellikle dağ tepeleri ve açık deniz karakolları gibi uzak yerlerde bulunur. Çok sert ve dinamik çalışma koşullarına dayanacak şekilde inşa edilmelidirler. Bunaltıcı sıcaklar, dondurucu soğuklar, dolu, yağmur, kar ve dizginlemek için tasarlandıkları rüzgar gibi aşırı hava koşullarıyla acımasızca dövülüyorlar.  Rüzgar türbinlerinin performansını en üst düzeye çıkarmak için kullanılan ekipman ve bu ekipmanların bakımı çok önemlidir. Türbin performansını her şeye rağmen korumak operatörlere bağlıdır ve bunu yapmanın bir yolu da uygun yağlamayı sağlamaktır.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyine göre, küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 2010’dan 2020’ye %275 arttı ve 2025’e kadar %63 daha büyümesi bekleniyor. Bu büyümeyi tetikleyen faktörlerden biri, kilovat-saat rüzgar enerjisi maliyetinin istikrarlı bir şekilde düşmesidir. Bu olumlu ivmeyi sürdürmek ve rekabetçi kalabilmek için günümüzde rüzgar türbini operatörleri, sürtünmeyi azaltan, enerji çıkışını artıran ve bakım maliyetlerini en aza indiren çözümlere güvenmelidir.

Her boyuttaki rüzgar türbinleri, tam potansiyellerinde performans göstermelerini sağlamak için önemli bakım gerektirir. İşte burada otomatik yağlama sistemleri devreye giriyor. 2 MW’tan daha büyük herhangi bir rüzgar türbini için, bir yağlama sistemi standart hale geliyor.

Yağlama, Türbinleri Hareket Halinde Tutar

Bir makinenin ömrü boyunca tutarlı bir şekilde doğru zaman ve doğru miktarda yağlanması çok önemlidir. Rulmanlar ve diğer bileşenler daha uzun süre dayanır. Kir ve nemi dışarıda tutmak için yağ yakaları oluşur. Sızdıran contalar daha az olasıdır. Yağlama sadece sistemi korumakla kalmaz, aynı zamanda onu hareket halinde tutar ve yol boyunca aşırı yağlamanın neden olduğu atıkları azaltmaya yardımcı olur.

Otomatik Yağlamaya Yatırım Yapmak İçin Dört Neden

Otomatik yağlama seçenekleri, rüzgar çiftliği operatörleri için oyunun kurallarını değiştirdi. İşte otomatik yağlama sistemlerine yatırım yapmak için dört nedeni inceleyelim.

Geliştirilmiş güvenlik: Türbinleri manuel olarak yağlamak tehlikeli bir görev olabilir. Bir türbinin en önemli dahili bileşenleri, rüzgarların en güçlü olduğu yerlerde bulunur. Açık deniz üniteleri, bakım ekiplerinin dalgalı denizlerle karşılaşması durumunda ek zorluklar ortaya çıkarır. Günümüzde otomatik yağlama pompaları ve sistemleri, periyodik manuel greslemeye kıyasla kule yukarı işçiliğini azaltmak için belirli aralıklarla otomatik olarak hassas miktarlarda gres dağıtarak, insanları riskli durumlardan uzaklaştırmaktadır.

Arıza süresinde azalma: Manuel yağlama tehlikeli ve sıkıcı olabilir. Türbindeki her hareketli parçayı yağlamak için bir gres tabancası kullanmak zaman alan bir iştir. Türbinler 7/24 çalışır ve servis teknisyenlerinin yatakları ve diğer bileşenleri yağlamasına izin vermek için onları durdurmak ürettikleri güç kaynağını kesintiye uğratır. Otomatik yağlama sistemi ile sistem hareket halindeyken yağlama sağlanabilir. Ayrıca yetersiz ve aşırı yağlama veya daha da kötüsü yağlamayı tamamen ihmal etme gibi insan faktörlerini de ortadan kaldırılmış olur.

Maksimum türbin ömrü: Otomatik sistemler ayrıca, hatve, sapma, ana mil ve jeneratör yataklarının performansını iyileştirebilir ve ömrünü uzatabilir. Ayrıca, türbin dişli kutusu içindeki nem önemli bir sorun olabilir ve bu da korozyona neden olabilir.  Otomatik yağlama sistemleri sayesinde, gresin kir ve su ile karışması, kirlenmesinden kaynaklanan bileşen arızaları azaltılır. Bu, daha az bakım sorununa yol açar, bu da özellikle açık deniz operatörlerinin onarım yapmak için bir gemiyi göndermek zorunda kalma sayısını azaltmak için yardımcı olur.

Malzeme tasarrufu ve verimlilik: Manuel yağlamaya kıyasla bir sisteme yatırım sadece işçilik maliyetlerini azaltmak, riski azaltmak ve ekipman ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla hassasiyet sayesinde atık ve çevresel zorlukları da azaltabilir. Daha az gres, gres atıklarından kaynaklanan çevresel etkiyi azaltır. Hareketli parçalar çalışırken gresin yüzeye daha iyi yayılması otomatik yağlama sisteminin avantajlarından bir diğeridir. Artan verimlilik ve uygulama kalitesi, sistemin her bakım aralığında daha küçük ve daha hassas bir yağlayıcı hacmi kullanmasına olanak tanır.

Rüzgar Türbini Bakımının Geleceği

Otomatik yağlama sistemleri gibi yenilikler sayesinde rüzgar türbinleri, hiç olmadığı kadar güvenilir ve ekonomik hale geldi. American Clean Power, rüzgar gücünün 2020’de şebeke ölçeğinde elektrik üretiminde 1 numaralı seçenek olduğunu ve güneş enerjisiyle birlikte ülkenin elektriğinin yaklaşık %11’ini sağladığını bildiriyor.

Ayrıca, American Clean Power’a göre, rüzgar enerjisi endüstrisinin tüm üyelerinin iyileştirmelere yaptığı önemli yatırımlar sayesinde rüzgar maliyetleri, 2009’dan bu yana %70 daha düşük bir duruma geldi. Yine de, muazzam bir yükselişi olan genç bir endüstri olduğu söylenebilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep artmaya devam ettikçe, otomatik yağlama sistemleri daha da hayati hale gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here