parafudr

Yıldırım şoklamalarında elektrik tesislerinde meydana gelen gerilim ve akım yükselmelerinden dolayı sistem ve sisteme bağlı olan cihazlar zarar görür. Parafudr meydana gelen gerilim yükselmesinde sistemi kesintiye uğratmadan aşırı gerilimleri toprağa ileterek sisteme bağlı olan cihazları koruyan güvenlik elemanıdır. Parafudrlar yapısal olarak normal çalışma anında yalıtkandırlar. Yanlızca yüksek gerilim durumunda iletken olur ve aşırı akımı 350 mikro saniyeden az bir zamanda toprağa iletir.

Parafudr Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Parafudr kullanılacak tesisin çoğrafi konumu ve protonel varlığıdır. Özellik olarak parafudr ‘ un gerilimi – kısa devre dayanıklığı ve anma akımı na dikkat edilmelidir.
Anma akımı : Parafudrlar farklı akım aralıklarında darbe anma akımı dikkate alınarak seçilmelidir. Alçak gerilim tesislerinde kullanılacak ise 1.5 KA anma akımına sahip olmalıdır. O.G gerilim şebekelerinde 2.5 KA ve 5 KA anma akımına sahip olmalıdır. Yıldırım şoklamalarının sık olduğu bölgelerde anma akımı 5 KA ve 10 KA değerinde seçilmelidir.

Parafudr gerilim değeri: Parafudrun gerilim değerini öğrenmek için tesisi besleyen şebeke ve kaynağının besleme tarafının üçgen yıldız ve yıldız noktasının direnç üzerine topraklı olduğuna dikkat edilmelidir.
Kısa devre anma akımı : Parafudr kendisine bağlı olan kesicinin kısa devre akım değerinde olmalıdır. Parafudrlar 10, 20, ve 40 KA kısa devre akım değerine göre üretilmektedirler.

Parafudr Topraklama Kablo Kesitleri

Tip 1       16mm2
Tip 1+2  16mm2
Tip 2       4mm2
Tip 2+3   4mm2
Tip 3       4mm2

Parafudr Çeşitleri

Parafudrlar tesislerde kullanım alanlarına göre 3 tip parafudr vardır.
1 ANA DAĞITIM PANOSU PARAFUDRLARI 
Tip1 – sınıfı I B Tipi
Alçak gerilim tesislerinde besleme hattının girişinde kullanılır.
2 TALİ PANO PARAFUDRLARI 
Tip2 – sınıfı IIC Tipi
Alçak gerilim için aşırı gerilimlere karşı koruma yapar
3 YAKIN KORUMA GURUBU PARAFUDRLARI
Tip3 – sınıfı III D Tipi
Hasas elektronik cihazların bulunduğu tesislerde kullanılır.

PANO TİPİ B+C SINIFI PARAFUDRLAR
Elektrik şartnamelerinden dolayı elektrik panolarında en çok karşılaştığımız parafudr dur. Tipi 100 KA B+C IEC normlarına göre Tip 1+2 olarak adlandırılır. Piyasa şartlarında en güçlü tip dir . Arasından geçen 100 KA koruma kapasiteli değere sahip olduğundan bu tip yaygın olarak kullanılıyor.

BAĞLANTISI VE KESİCİ KULLANIMI
Sisteme bağlantı yapılmadan önce parafudrn önüne seri bir kesici bağlanır ve elektrik tesisinin fazlarına paralel olarak faz ve toprak arasına bağlanılmalıdır.
Elektrik panolarında farklı nedenlerden dolayı fazlar arasında kısa devre olduğu zaman parafudr kısa devreye mağruz kalarak zarar görebilir. Bu zararları önleyebilmek icin kesiciler kullanılır. Ömrünü yetirmiş olan parafudrları değişimini kolay yapabilmemiz icinde kesiciler tercih edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here