Ex-Proof (ATEX) motor

Patlamaya karşı korumalı  motorlar birçok sektörde patlama riski olan ortamlarda kullanılmaktadır. Bu tip alev almaz Ex-Proof (ATEX)  motorların bakım ve muayenelerinin zamanında yapılması oldukça önem arz etmektedir.

Tehlikeli alanlarda kullanılan EX-PROOF motorların periyodik bakım ve muayenelerinin yapımında çok dikkatli  olunması gerekmektedir. Bakımı ve rutin kontrolleri düzgün gerçekleşmediği durumlarda tehlikeli alanlarda ciddi sonuçlar doğurabilir.

Patlayıcı Ortam  Motorların Güvenli Çalışmasını Sağlayan Bakım Önerileri

Tehlikeli bölgelerdeki motorların onarımı, periyodik denetimi ve bakımına ilişkin IEC/EN 60079-17 ve -19 standartları dikkate alınarak ve Sadece bu standartlar hakkında bilgi sahibi olan eğitimli personeller tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Genel Muayene

Motoru düzenli aralıklarla kontrol edin. Periyodik denetim sıklığı, ortam havasının nemine, yerel hava şartlarına vb. bağlıdır. Motorlar yumuşak fırçalar, temiz pamuklu bezler veya basınçlı hava jetleri ile çıkarılabilen toz, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Toz birikiminin 5 mm’yi geçmemesine özen gösterin. Bağlantıların, montaj ve montaj cıvatalarının durumunu kontrol edin.

Rulmanların Yağlanması

Rulmanlara özellikle dikkat edilmelidir. Rulman yatakların özel rulman yağı kullanılarak yağlanması, motor plakasında ve ürün katologlarında belirtilen miktarlara ve aralıklara göre yapılmalıdır. Farklı özelliklere sahip, bir gres yağın kullanılmaması durumunda rulmanların servis ömrünü ve gürültülü çalışmasını  azaltabilir. Yağ miktarının fazla kullanılması sonucunda  motor sargılarının aşırı ısınmasına ve sargılarının içine sızmasına neden olabilir.

Bakım  Standartlarının  Gerekliliklerine  Uyulması

Yerine getirilen  onarım prosedürleri, motorun sağlıklı çalışması ve servis sürelerinin artmasını sağlar.  IEC 60079-19, ekipmanın onarımı ve bakımı için pratik yöntemler konusunda ve ürün sertifikasyonuna uygunluğunu sağlamak için personele  rehberlik sağlar. IEC 60079-17 madde 4.4.2’de denetim aralarının 3 yılı geçmemesi ve uzman tavsiyesi olmadan bu sürenin aşılmaması istemektedir.

Onarımı  Üreticinin Belgelerine Göre Yapın

Tehlikeli ortamlarda kullanılan motorın hasarlı eklemleri veya aşınmış parçaları aleve dayanıklı malzeme ile  tamir edilebilir, yada IEC 60079-19 yöntemlerden onaylı olması gerekmektedir. Personel, üreticinin vermiş olduğu kullanma kılavuzunda  yer alan bilgilere uymak zorundadır. Bu dokümantasyon mevcut değilse, IEC 60079-19 standardına bakılmalıdır.
Onarım sırasında  yedek parça gerekiyorsa, mümkün oldukça doğrudan üreticiden alınmalıdır. Örneğin, vida değişimi durumunda, bunlar aynı tipte ve çapta olmalı ve en azından motor üreticisi tarafından belirtilenle aynı çekme mukavemetine sahip olmalıdır.

Sertifika Dokümanlarına Uyulması

Ex-proof motorların uygun bakımı, personelin ve tesisin potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda güvenliğini sağlamak için çok önemlidir.  motorun tamir ve bakım işlemi yapıldıktan sonra uygulanan prosedürlerinin doğru bir şekilde işaretlenmesi zorunludur.  Tamirattan geçirilen motorun üzerindeki motor etiketine IEC 60079-19 ek-A da belirtilen sertifika dokümanlarına uygun ise kare içinde “R” işareti çizilerek motorun tamirden geçtiği anlaşılır. Ters üçgen içersinde “R” işareti bulunan  bir alet değiştiği, modifiye olduğu anlamına gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here