PCB Nedir

PCB (Baskılı Devre Kartı) , elektronik bileşenlerin monte edildiği ve elektronik bileşenlerinin bacaklarını lehimleyerek birbirine bağlayan, ince bakır tabakaya sahip kompozit karttır. Çeşitli PCB’lerde bakır kalınlığı, 35 mikrometre ve 17-18 mikrometre dir. Bu baskılı devre kartı malzemesi, Bilgisayarlar, televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, vb elektronik cihazların ayrılmaz bir parçasıdır.

PCB’nin açılımı PCB İngilizce “Printed Circuit Board” kelime grubunun baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçede “Baskı Devre Kartı” anlamına gelmektedir.

Birçok kişi PCB kartın üzerindeki yeşil katmanı merak etmektedir. Peki PCB üzerindeki yeşil katman nedir? Aslında baskılı devre kartı tamamen yeşil değildir. Tek yeşil kısım, lehim maskesi veya lehim direnci / yağ adı verilen reçinenin dış kaplamasıdır. Bu, tahtalara serigrafi şeklinde uygulanan renkli pigmentlere sahip sertleştirilmiş bir reçinedir.

pcb kartı

PCB’ler tam olarak nedir, PCB’lere neden ihtiyaç duyulur, hangi malzemelerden yapılır ve türleri nelerdir? Aşağıdaki makalede PCB’yi anlamaya daha derinlemesine bakalım.

PCB’ler Hangi Malzemelerden Yapılır?

Baskılı devre kartı malzemesi, baskılı devre kartı izlerinin ve bileşenlerinin istenen deseni kazınabileceği bir destek tabanı sağlayan kompozit bir malzemedir. Çoğu baskılı devre kartı malzemesi genellikle cam elyaf takviyeli epoksi reçine alt tabakası ve bakır folyo bağlı kompozit malzemelerdir. Bakır folyoyu alt tabakanın her iki tarafına veya her iki tarafına yapıştırabilirsiniz.

Yapıldığı malzemeye göre PCBler:

 • FR-1 / FR-2: Bu malzemeler kağıt ve fenol bileşiklerinden yapılır ve sadece tek taraflı baskılı devre kartlarının üretimi için kullanılır.
 • FR-3: Selülozik kâğıt ve epoksi
 • FR-4: cam elyaf ve epoksi
 • FR-5: yüksek sıcaklıkta bir epoksi reçine bağlayıcı içinde bir cam elyaf takviyesidir
 • FR-6: Dokunmamış camyünü ve polyester
 • G-10: cam elyaf kumaş ve epoksi reçineden oluşan kompozit bir malzemedir.
 • CEM-1: Bu malzemeler kağıttan ve iki kat dokuma cam epoksi ve fenol bileşiklerinden yapılır ve sadece tek taraflı baskılı devre kartlarının üretimi için kullanılır.
 • CEM-2: Selülozik kâğıt ve epoksi
 • CEM-3: Serisi Bakır Kaplı Laminat Bu tür ürünler üç alt tabaka renginde üretilir: beyaz, siyah ve doğal renk.
 • RO3000: yüksek frekanslarda mükemmel elektriksel özelliklere ve yüksek termal kararlılığa sahiptir.
 • RO4000: Bu, çok yüksek frekans aralığı için, bir yandan politetrafloroetilen (PTFE) içeren malzemelerinkiyle karşılaştırılabilir performans elde etmek ve diğer yandan PCB teknolojisini basitleştirmek için tasarlanmış bir malzeme ailesidir.

PCB Çeşitleri Nelerdir?

Tek Taraflı PCB’ler

Bu tip PCB, alt tabakanın bir tarafında yalnızca bir bakır bileşen katmanına sahiptir. Tek taraflı PCB tipleri, nispeten düşük üretim maliyetleri olan çeşitli basit elektronik devreler için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çift Taraflı PCB’ler

Çift taraflı baskılı devre kartları alt tabakanın her iki tarafında iki bakır tabakalı bir PCB türüdür. Genellikle, iki bakır katman arasında bağlantı görevi gören delikler vardır. Böylece, kartın her iki tarafına da bağlı bileşenler olabilir.

Çok Katmanlı Pcb’ler

Çok katmanlı Pcb’ler birden fazla bakır tabakaya sahiptir. 2 kattan fazladır. İzolatör katmanı ile ayrılmış çok katmanlı bir PCB’deki bakır katmanları arasında. Genellikle çok fazla iletken gerektiren karmaşık elektronik devreler için kullanılır. Baskılı devre kartı. 4 ila 54 katman, levha kalınlığı 0,5 mm ila 6,3 mm ve çoklu empedans kontrol özellikleri gibi çeşitli özellikler mümkündür.

Esnek PCB

Esnek PCB malzemesi, üzerine kazınacak iletken izler için bükülebilir bir taban sağlayan bir dielektrik tabakadan yapılmış esnek bir alt tabaka içerir. Bu tür kartlar tek taraflı, çift taraflı ve hatta çok katmanlı gibi çeşitli biçimlerde olabilir. Alt tabakanın kendisi, baskılı devre kartının devrelere zarar vermeden çeşitli şekillere oturmasını sağlayan esnek bir plastiktir.

PCB tasarımı için en iyi yazılımlardan bazıları şunlardır:

1.zenitPCB
2.EAGLE CAD
3.TINA
4.kiCAD
5.tiny CAD
6.expressPCB
7.PCB123

PCB’nin yapısı- PCB Katmanları

PCB Katmanları

 1. Substrat (Standart Katman)

Genellikle bir PCB’nin temeli olan ilk kaplama malzemesine FR2 ( Aleve Dayanıklı ) ve FR4 olabilen bir substrat denir. Aleve dayanıklı 2, sentetik reçine bonfing kağıdı anlamına gelen bir terimdir. FR2, plastik reçine tarafından emilen bir kağıt tabakası yapılarak yapılır. Kullanılan plastik reçine formaldehit fenol adı verilen bir kimyasaldır.

 1. Bakır

Bir sonraki katman, belirli bir sıcaklıkta laminasyon yoluyla substrata yapıştırılan yassı bakırdır. İki tür PCB olduğu için, bakır katmanların sayısı PCB’nin türüne bağlıdır.

Teknolojinin gelişimi, bakır kaplamanın İstenilen elektronik devrelerin ihtiyaçları nedeniyle 16 bakır katmanına kadar kaplanmış PCB’ler de vardır.

 1. Lehim Maskesi

Bakır katmanı ve iletkenin yolunu yanlışlıkla temastan korumak olan bakırdan sonraki bir katmandır. Lehim maskesi, kısa lehim (kısa devre lehimleme) oluşumunu önlemek için de oldukça önemlidir. Genel olarak, Soldermark katmanı yeşil bir renge sahiptir ve ayrıca mavi veya kırmızı renkli olanlar da vardır.

 1. Serigrafi

İnsanların bir seriyi daha kolay bir şekilde monte edebilmeleri için PPCB’de monte edilen elektronik bileşenler için göstergeler veya işaretler sağlamaya hizmet eder. Serigrafi genellikle beyaz veya siyahtır, baskılı harfler, sayılar ve PCB’de semboller bulunur.

Pcb Özellikleri Ve Kullanım Avantajları

 • Düşük polarite.
 • Bağlantılar bakır hatlardan otomatik olarak yapıldığından, gevşek bağlantı veya kısa devre olasılığı yoktur.
 • Devre elemanları sadeleşir, çok yer kaplamaz, bakım ve onarımları kolaylaşır.
 • Yeniden üretim yüksek stabiliteye sahiptir, seri olarak üretilebilir
 • Herhangi bir hasar durumunda, belirli arıza bileşenlerini kontrol etmek ve değiştirmek çok kolaydır.
 • Yüksek dielektrik sabiti.
 • Tasarım standartlaştırılabilir veya modül olarak tasarlanabilir.
 • Dayanıklıdır, az ısınır.
 • Yüksek frekanslı devrelerde düşük Elektronik Gürültü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here