Peer To Peer (P2P) Nedir

Peer to peer (P2P), dijital dünyadaki dosyalarının dağıtımı için kullanılan bilgisayar ağı türüdür. Eşler arası veya P2P ağ iletişimi, ağdaki düğümlerin her birinin hem istemci hem de sunucu olarak işlev görmesiyle çalışır. Bu mimari, hizmetlerin ve verilerin merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan paylaşılmasına izin verir.

Peer ne demek? Olarak kelime anlamına bakıldığında eş, denk anlamlarına gelmektedir. Dolayısıyla peer to peer (P2P) ne demek? Olarak anlamına baktığımızda, eşler arası(P2P) anlamına geldiğini görürüz.

Peer to peer(P2P), internet kullanıcılarının Napster müzik paylaşım programıyla tanıştığı, Torrent uygulamalarıyla devam ederek, eş zamanlı dosya paylaşımı yaparak tanıdığı bir ağ sistemidir. Eş zamanlı dosya paylaşımı, kullanıcılar arası dosya aktarım yükünü paylaştırdığı için, indirme işleminin bir tek bir sunucudan alınan dosya indirilmesi durumuna göre daha hızlı olmasını sağlar. İnternet kullanıcıları P2P ağlarıyla biraz geç tanışmış olsa da, istedikleri müzik, program, oyun vb. dosyalara erişme düşüncülerinde farklılığa yol açtı.

Günümüzde gelişen teknolojinin sağlamış olduğu yüksek hızlı internet hızları sayesinde, özellikle torrent uygulamaları üzerinden P2P dosya paylaşımları daha güçlü bir şekilde devam ederken, bu ağlara sızarak kullanıcıların bilgisayarlarına zarar vermek ve bilgilerini çalmak isteyen kişi sayısı da oldukça arttı. Özetle, P2P ağlar üzerinden dosya indirmek çok verimli olsa da, beraberinde getireceği risklerden kullanıcı kendisi sorumludur ve mümkün mertebe tedbirini almalıdır.

P2P sistemleri, ağ trafiğinin anonimleştirilmiş yönlendirmesini, büyük paralel bilgi işlem ortamlarını, dağıtılmış depolamayı ve diğer işlevleri sağlamak için kullanılabilir. Çoğu P2P programı medya paylaşımına odaklanır.

Peer to peer uygulamaları, kullanıcıların birçok işlem parametresini kontrol etmesine izin verir. Bir seferde kaç üye bağlantısına izin verilecek, kimin sistemlere bağlanılabileceği veya kimin bağlanamayacağı, hangi hizmetlerin sunulacağı ve ağa ne kadar sistem kaynağı ayrılacağı gibi izinler P2P uygulamalarında mümkündür.

ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı) günlerinden beri P2P ağ topolojilerinin kullanımları araştırılmış olsa da, P2P’nin avantajları, Napster gibi müzik paylaşımlı P2P uygulamalarının ortaya çıktığı 1990’ların sonlarına kadar genel halk için açık hale gelmedi. Napster,  Gnutella ve BitTorrent gibi programlar, müzik ve film endüstrisinin kârlarını azalttı ve insanların medya edinme ve tüketme konusundaki düşüncelerini değiştirdi.

Bant genişliğini bağlamanın ve muhtemelen yöneticinin organizasyonunu yasal olarak ifşa etmenin yanı sıra, P2P uygulamaları güvenlik duvarlarını atlamak  ve kötü amaçlı yazılımları dağıtmak  için kullanılabilir. Bu yüzden sistem yöneticileri, P2P uygulamalarının kullanımını caydırma eğilimindedir.

P2P ağlarının türleri:

 1. Yapılandırılmamış P2P Ağları:
  Bu tür P2P ağlarında her cihaz eşit katkı sağlayabilir. Cihazlar ağa rastgele bağlanabildiğinden bu ağın oluşturulması kolaydır. Ancak yapılandırılmamış olduğu için içerik bulmak zorlaşıyor.
 2. Yapılandırılmış P2P Ağları:
  Düğümleri belirli bir yapıya yerleştirmek için sanal bir katman oluşturan yazılımlar kullanılarak tasarlanmıştır. Yapılandırmaları kolay değildir, ancak kullanıcılara içeriğe kolay erişim sağlayabilirler.
 3. Hibrit P2P Ağları:
  P2P ağ oluşturma ve istemci-sunucu mimarisinin yeteneklerini birleştirir. Böyle bir ağa bir örnek, merkezi sunucuyu kullanarak bir düğüm bulmaktır.

Peer To Peer (P2P) Tarihçesi

P2P ağlarının ilk kullanımı, 1980’lerde kişisel bilgisayarların piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Ağustos 1988’de geliştirilen internet aktarmalı sohbet, metin paylaşmak ve sohbet etmek için oluşturulmuş ilk P2P ağlardan biriydi.

1 Haziran 1999’da Napster, kendi merkezileştirilmiş P2P ağında müzik paylaşımını etkinleştirdi. Napster ve diğer birinci nesil P2P ağları, bir kişinin ağ üzerinden aynı programın bir kopyasını kullanan başka bir kişiye doğrudan bağlanmasına izin verdi.

2000 yılına gelindiğinde, Gnutella, ilk merkezi olmayan P2P dosya paylaşım ağıydı. Kullanıcıların, belirlenmiş bir klasör aracılığıyla diğer kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyalara erişmesine izin verdi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, ek P2P medya dosyası paylaşım hizmetleri geliştirildi. Bu, 3 Ocak 2009’da piyasaya sürülen Bitcoin ağı da dâhil olmak üzere diğer P2P ağları için zemin hazırladı.

Peer To Peer (P2P) Nasıl Çalışır?

Kullanıcı bir dosyayı indirmek için; kullanıcı web tarayıcısını açar, uygun web sitesini ziyaret eder ve dosyayı indirir. Bu durumda, web sitesi bir sunucu, kullanıcının bilgisayarı verileri alan bir istemci gibi davranır. Bu, indirilen dosyanın web sitesi olan A noktasından kullanıcının bilgisayarı olan B noktasına aktarıldığı tek yönlü bir sokağa benzetilebilir.

Ancak, kullanıcı aynı dosyayı peer to peer ağı üzerinden indirirse, indirme işlemi farklı şekilde işlenir. Bu durumda, kullanıcının bilgisayarına, eşler arası sanal bir ağ oluşturan eşler arası yazılım yüklemesi gerekir. Kullanıcı bir dosyayı indirmek istediğinde, ağdaki o dosyaya sahip olan çeşitli bilgisayarlardan gelen bitler halinde alınır.

Eşzamanlı olarak veriler, kullanıcının bilgisayarından isteyen bilgisayarlara gönderilir. Bu durum iki yönlü bir yola benzer, dosya, kullanıcının bilgisayarına gelen ancak istendiğinde ayrılan çok sayıda küçük veri parçası gibidir. Aslında dosya aktarım yükü eş bilgisayarlar arasında dağıtılır.

P2P Mimarisi

Eşler arası(P2P) ağ mimarisinde her bilgisayar aynı sorumluluklara ve yeteneklere sahiptir. Sunucu olmadığı için bilgisayarlar, dosyaları, yazıcıları ve İnternet erişimini paylaşmak için bir çalışma grubunda birbirine bağlanır.

Bu mimari, 12 veya daha az bilgisayardan oluşan çalışma grupları için de pratiktir. Bu nedenle, her bir bilgisayarın bağımsız bir iş istasyonu gibi davrandığı, verileri kendi sabit sürücüsünde depoladığı, ancak verileri ağdaki diğer tüm bilgisayarlarla paylaşabildiği küçük ev veya ofis ortamlarında da kullanımı yaygındır.

P2P’nin Avantajları ve Dezavantajları

Eşler arası ağların avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. P2P’nin avantajları ve dezavantajlarını inceleyelim.

P2P’nin Avantajları

 • Pahalı bir sunucu satın almaya gerek yok.
 • Her kullanıcı kendi bilgisayarını yönetir, bu da bir ağ yöneticisine gerek olmadığı anlamına gelir.
 • Kurulum yazılımdaki sihirbazlar aracılığıyla yapıldığından kullanıcıların herhangi bir teknik bilgiye sahip olmaları gerekmez.
 • Evlerde ve küçük işletmelerde bir P2P ağıAncak, her bilgisayarın ayrı ayrı bakımı yapılmalıdır.
 • İstemci/sunucu ağından daha az ağ trafiği.

P2P’nin Dezavantajları

 • Kullanıcılar dosya ve klasörleri merkezi olarak yedekleyemezler.
 • Her bilgisayara diğer bilgisayarlar tarafından erişilebilir, bu da kullanıcının performansını yavaşlatır.
 • Dosyalar, merkezi olarak belirli bir paylaşılan alanda organize edilmemiştir. Bunun yerine, bireysel bilgisayarlarda depolanırlar. Sonuç olarak, bilgisayar sahibi düzenli bir dosyalama sistemine sahip değilse, dosyaları bulmak zor olabilir.
 • Her bir kullanıcı, virüslerin ağa girmemesini sağlamaktan sorumludur.
 • İzinler dışında güvenlik yok denecek kadar azdır.

Eşler Arası ve İstemci / Sunucu Karşılaştırması

Eşler arası ağ, DVD oynatıcılar, yazıcılar ve disk sürücüleri de dâhil olmak üzere ayrı kaynakları paylaşan iki veya daha fazla bilgisayarı içerir. Ağdaki her bilgisayar, diğer bilgisayarlarla doğrudan iletişim kurarak, sunucunun yanı sıra istemci gibi davranır. Eşler arası ağda, bir bilgisayardaki yazıcı, ağdaki diğer bilgisayarlardan herhangi biri tarafından kullanılabilir. Tek gereken, onları bir WiFi yönlendirici gibi bağlamanın bir yoludur.

Bir istemci/sunucu ağı, çoğu uygulama ve verinin kurulu olduğu en az bir merkezi sunucuya bağlanan çok sayıda istemciyi içerir. İstemciler bu kaynaklara sunucudan erişir. İstemci/sunucu ağları, desteklemek üzere tasarlandıkları çok sayıda istemci nedeniyle genellikle daha yüksek erişim hızlarına sahiptir.

İstemciler, kaynakları paylaşmadan iş istasyonları olarak işlev görebilir. Uygulamaları ve dosyaları erişmek, yalnızca tek bir bilgisayara yüklendikleri için daha kolaydır. İstemci/sunucu ağında güvenlik, her bir kullanıcı tarafından değil, sunucu tarafından gerçekleştirilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here