pens ampermetre kullanımı

Pens Ampermetre Nedir?

Elektrik devresini kesmeden akımı ölçebilmemizi sağlayan ölçü aletidir. Pens ampermetre, çalışan elektrik devresindeki akımı ölçmek için kullanılan bir tür alet olup, elektrikçilerin çok yaygın olarak kullandığı ölçü aletidir.

Akım ölçerken neden pens ampermetre kullanıyoruz: bildiğimiz gibi akım ölçerken ölçü aleti devreye seri bağlanması gerekmektir. Voltaj ölçerken ölçü aletimizi paralel bağlayarak voltaj ölçebiliriz. Ölçü aletimizi devreye seri bağlamamız risk oluşturabilir. Bu sebepten dolayı pens ampermetre kullanılmaktadır.

Pens Ampermetre Yapısı

Kelepçe tipi AC ampermetre esasen bir akım transformatörü  ve bir doğrultucu cihazdan oluşur Ölçülen akım taşıyan tel, akım transformatörünün orijinal sargısına eşdeğerdir Demir çekirdeğinde akım transformatörünün sekonder sargısı bulunur. , İkincil sargı doğrultucu sistem cihazına bağlanır. Akım transformatörünün primer ve sekonder sargıları arasındaki belirli bir değişim orantılı ilişkisine göre, doğrultucu alet ölçülen hattın akım değerini görüntüleyebilir.

Pens Ampermetre kullanma Talimatları

Kelepçe ampermetresinin kullanım yöntemi basittir. şekilde gösterildiği gibi, akımını ölçmek istediğimiz motorun bağlantı kablolarına pens ampermetrenin kelepçesinden geçirerek daha sonra dijital gösterge ekranında motorun kaç amper çektiğini okuyabiliriz. Kullanımı bu kadar basittir.

pens ampermetre kullanım talimatı1

Uygun aralığı ve ölçüyü ayarlamak için akım boyunca akan bir kabloyu kelepçeleyin.

pens ampermetre kullanım talimatı2

Ayrıca, kelepçeli bir ampermetre kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  1. Uygun bir akım aralığı seçin, küçük bir akım aralığında büyük bir akım ölçmek mümkün değildir Ölçülen akım küçükse, akım taşıyan kabloyu ölçüm için çene içine birkaç kez daha sarabilirsiniz, ancak okumayı bobin sayısına bölmelisiniz. Gerçek akım değeridir.
  2.  Ölçüm sırasında aralık duruşunu değiştirmeyin.
  3. Devredeki voltajın pens ampermetrenin nominal değerinden daha düşük olması gerektiğini unutmayın. Yüksek voltaj devresinin akımını ölçmek için pens ampermetresini kullanamazsınız aksi takdirde bir kazaya veya elektrik çarpmasına neden olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here