Pepperl+Fuchs Çift Endüktif Sensörlü vana

Valf geri bildirim sistemleri ve son konum izleme sistemleri, proses mühendisliği tesislerinde vanaların durumu hakkındaki bilgileri kontrol panellerine ve kontrol odalarına aktarmak için kullanılır. Modern çözümler endüktif olarak çalışır ve genellikle sınırlı hizmet ömrüne sahip mekanik kontaklı geleneksel geri besleme sistemlerine göre bir dizi avantaj sunar.

Pepperl+Fuchs ‘un endüktif temassız sistemler, iç mekan, dış mekan ve zorlu uygulamalardan tehlikeli alanlarda ve düşük güçlü elektroniklerle kullanıma kadar neredeyse her türlü zorluk için uygundur. Proseslerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için bağlantı parçaları, vanalar, küresel vanalar vb. her zaman doğru konumda olmalıdır. Valf konumu, geri bildirimi için ilgili çözümler için yüksek güvenilirlik ve uzun, hatasız çalışması önemlidir.

Konvansiyonel mekanik limit anahtarı kutuları, valf konumu hakkında geri bildirim sağlamak için valf aktüatörünün uzatılmış tahrik milindeki bir yuvada bulunan elektromekanik kontaklara güvendikleri için burada sınırlarına ulaşır. Bu, kir, korozyon ve aşınmanın izlerini bırakmasının sadece bir zaman meselesi olduğu ve geri bildirimin güvenilirliğinin artık garanti edilemeyeceği anlamına gelir. Limit anahtar kutuları bir miktar koruma sağlar, ancak tam koruma için tasarlanmamıştır. Bu nedenle kalıcı koruma sağlayamazlar, özellikle tehlikeli yerlerde ve zorlu uygulamalarda gazlara, buharlara ve toza karşı. Ne de olsa kimyasal süreçte veya gıda endüstrisinde olsun – nem, tuz, asitler, alkaliler ve diğer agresif kimyasallar her yerdedir.

İkili endüktif sensörler, valf konumu geri bildirimi için ideal çözümdür. Üst üste binen iki endüktif sensör öğesini birleştirirler ve her valf konumu (açık/kapalı) için ayrı geri bildirim sağlarlar. Valf konumuna bağlı olarak, bir veya diğer sensör çıkışı aktiftir ve maksimum çalışma güvenilirliği sağlar. Tahrik miline monte edilen aktüatör, valf aktüatörünün hareketine göre düzenlenmiş iki paslanmaz çelik sönümleme elemanı içerir. Etkili olduğu kadar basit olan ikili endüktif sensörün prensibi, limit anahtar kutularına kıyasla kurulum ve bakım eforunu önemli ölçüde azaltır.

Endüktif Sensör Teknolojisi: Zorlu Ortamlara Dayanıklıdır

Endüktif sensörlerin çalışma prensibi, bu tür çevresel etkilere karşı dayanıklıdır. Endüktif sensörler, metalik sönümleme elemanları tarafından çalıştırılan elektronik anahtarlar gibidir. Aktüatör, LC rezonans devresinin manyetik alanına girer girmez, endüktansı ve dolayısıyla LC rezonans devresinin frekansını değiştirir. Sensör elektroniği bu değişikliği algılar ve karşılık gelen bir çıkış sinyali üretir. Pepperl+Fuchs’un ikili endüktif sensörleri, herhangi bir proses uygulamasında valflerin konumunu güvenilir bir şekilde izler.

Elektronikler hareketli bileşenler içermediğinden, sıkıca kapatılmış ve dayanıklı muhafazalara yerleştirilebilirler. Hareketli sönümleme elemanları genellikle yüksek alaşımlı paslanmaz çelikten yapılır ve bu nedenle kire, toza, yağa, neme ve kimyasal etkilere karşı tamamen duyarsızdır. Temassız tarama, endüktif sensörlerin kalıcı olarak aşınmasız olmasını sağlar. Bu, son derece güvenilir ve dayanıklı çözümler uygulamak için kullanılabilecekleri anlamına gelir.

Her Uygulama için Çift Endüktif Sensör

Pepperl+Fuchs’un endüktif sensörleri, valf konumu geri bildirimi için kapsamlı ikili endüktif sensör ürünler üretmektedir. F25/F25K, F31/F31K ve F31K2 serisi ürünler sayesinde, valf konumu geri bildirimi sağlarken, son konum izleme alanındaki tüm gereksinimleri karşılar. Yüksek hassasiyet ve tekrarlama doğruluğu ise bu ürünlerin öne çıkan özellikleri arasındadır.

F31K2, F31 F31K ve F25 serisi aktüatörler

F31K2, F31/F31K ve F25 serisi aktüatörler ve valf konum göstergeleri

F25/F25K—Küçük Vana Aktüatörleri ve Manuel Vanalar İçin

Pepperl+Fuchs’un F25/F25K serisi sensörleri, küçük vana aktüatörleri ve manuel vanalar için üretilmiştir. Kompakt boyutları sayesinde limit anahtar kutularına montajı da oldukça kolaydır.

F25 serisi sensörler, IP67 koruma derecesine sahiptir. GF ile güçlendirilmiş, tamamen kapalı bir plastik muhafazaya sahip olan bu sensörler, –25 °C ila +70 °C sıcaklık aralığında çalışıbilirler. Cihazlar isteğe bağlı olarak kablo bağlantısı veya M12 konektör ile donatılmıştır. Terminal bölmeli F25K versiyonu da yenidir.

F25K

Ayrıca aktüatöre ve valf konumunun açıkça görülebilen, renkli AÇIK/KAPALI göstergesine sahiptir. LED’ler, her sensör devresi için sensör durumunu ve güç kaynağını gösterir.

Bu ikili sensörler, piyasada bulunan tüm kontrol sistemleri veya kontrol sistemi G/Ç kartlarıyla %100 uyumludur.

F31/F31K—Esnek Entegrasyon Seçeneklerine Sahip Standart Çözüm

Çift sensör alanında standart çözüm olan F31/F31K sensör serisi, çok çeşitli mekanik bağlantılar ve elektronik arayüzlerle etkileyicidir. 2 kablolu ve 3 kablolu sensörlerden AC/DC sensörlere ve AS-Interface’li cihazlara, gaz ve toz tehlikesi olan alanlar ve SIL 2 uygulamaları için kendinden güvenli NAMUR arayüzüne sahip versiyonlara kadar, F31/F31K serisi herkes için ideal çözüm sunar.

F31 ve F31K sensör

F31 ve F31K sensör çeşitleri

Pepperl+Fuchs  firmasına ait olan F31/F31K ve F31K2 serisi, ikili endüktif sensörleriyle uyumlu olan 60 mm ve 90 mm’ye kadar mil çapları için çeşitli boyut ve tasarımlarda aktüatörler sunar. Aktüatörün yansıtıcı sinyal renkleri, mevcut vana konumunu uzaktan görünür kılar. Ayrıca kir ve hasara karşı koruma sağlar.

F31K2—Özellikle Zorlu Ortam Koşulları için Birinci Sınıf Çözüm

F31K2 serisi ikili sensörler, son derece zorlu endüstriyel ortamlardaki uygulamalar için tasarlanmıştır. Cihazlar dış mekan kullanımı için tavizsiz bir şekilde optimize edilmiştir. IP66, IP67 ve IP69K koruma derecesi sahip olan bu sensörler, –40 °C ila +75 °C arasında çalışabilirler.

Alüminyum veya plastik mahfaza ve özel gövde içinde mahfaza tasarımı, çift mekanik koruma, mümkün olan en yüksek derecede sızdırmazlık ve UV direnci sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here