Aşırı Hız Emniyet Röleleri

Yüksek hız, insanlar ve makineler için her zaman tehlikelidir. Yine de farklı farklı endüstrilerde bazı makine parçalarının yapısı gereği hızlı dönmesi gerekebilir. Yüksek hızda çalışan bu makine parçalarının izlenmesi, güvenlik açısından önemlidir.

Phoenix Contact firmasının geliştirmiş olduğu Kompakt PSRmotion, aşırı hız emniyet röleleri ve sıfır hız emniyet röleleri, dönen makine parçalarını takip ederek, gerekli olan durumlarda güvenli bir şekilde kapatır. Anahtarlama cihazları yaygın olarak kullanılan tüm yaygın sensör çeşitleriyle uyumludur. Ürün, üzerinden düğmeler ve yazılım sayesinde hızlı bir şekilde konfigüre edilerek, ürünü satın alan firmanın sistemine hızlı bir şekilde uyum sağlar.

Phoenix Contact’ın ürettiği PSR-MM35 güvenli aşırı hız emniyet rölesi, motorların hızlarını takip eder, bir tehlike anında devreye girerek koruma sağlar. İlave sensör kullanmadan, hareketi güvenilir, ekonomik ve verimli bir şekilde izleyebilirsiniz.

PSR-MM35 Güvenli Aşırı Hız Emniyet Rölesinin Özellikleri ve Avantajları

PSR-MM35 güvenli aşırı hız emniyet rölesi özellikleri arasında sürücünün SIL 3’e / PL e’ye kadar döner saha ölçümüne dayanan güvenli hareket izlemeye sahip olduğu görülür. 12.5 mm genişliğe sahip bu güvenli aşırı hız emniyet rölesinin entegre güvenlik fonksiyonları: STO (Emniyetli Tork Kapama), SLS (Emniyetli Sınırlandırılmış Hız), SSM (Emniyetli Hız Monitörü), SSR (Emniyetli Hız Aralığı)’dir.

PSR-MM35 güvenli aşırı hız emniyet rölesi avantajları şunlardır:

 • Hız ölçümü için ilave sensörlere ihtiyaç duymazlar. Bu sayede %50’ye kadar maliyet tasarrufu sağlarlar.
 • Sürücünün döner saha ölçümünün darbe, titreşim ve EMC gibi faktörlerden bağımsız olması nedeniyle, maksimum süreklilik avantajı sağlarlar.
 • İlave sensörler takma veya ayarlama ihtiyacı olmaması ve sezgisel konfigürasyon yazılımı sayesinde hızlı bir şekilde işletmede devreye alınabilirler.

 PSR-MM30 Sıfır Hız ve Aşırı Hız Emniyet Rölesinin Özellikleri

PSR-MM30 sıfır hız ve aşırı hız emniyet rölesi sıfır hız modu ve bu moda ek olarak üç farklı çalışma moduna sahiptir. Phoenix Contact PSR-MM30 sıfır hız ve aşırı hız emniyet rölesinin yüksek sistem sürekliliği sayesinde güvenilir ölçümler yapabilirsiniz.

PSR-MM30 sıfır hız ve aşırı hız emniyet rölesinin özellikleri şunlardır:

 • Toplam genişlik 22.5 mm
 • SIL 3’e kadar olan en yeni emniyet enkoderleriyle uyumludur.
 • Enkoder veya yaklaşım anahtarı sayesinde hareket algılama özelliğine sahiptir.
 • Force-guided röle çıkışları ve ayarlanabilir sinyal çıkışlarına sahiptir.
 • PSRmotion yazılımı sayesinde canlı izleme yapılabilir.
 • USB bağlantısı ile başlatma özelliğine sahiptir.
 • Entegre emniyet kapısı, PSRswitch emniyet switchleriyle uyumludur.

İlave Sensör Olmadan Kompakt Sıfır Hız İzleme

PSR-MM25 sıfır hız emniyet rölesi, ek sensör olmadan sıfır hız durumları için makineleri izlenmesine yardımcı olur. Örneğin bir kilitleme cihazını çalıştırır. Sıfır hız durumu değerlendirmesi, motor sargısının endüklediği gerilim dikkate alınarak tespit edilir.

PSR-MM25 sıfır hız emniyet rölesi özellikleri şunlardır:

 • Toplam genişlik 12.5 mm
 • Konfigürasyon butonu sayesinde kolayca devreye alınabilir.
 • Frekans dönüştürücülü ve dönüştürücüsüz makineler ile uyumludur.
 • Force-guided röle çıkışları ve iki sinyal çıkışı mevcuttur.

PSRmotion Yazılımı ile Canlı İzleme

Aşırı hız ve sıfır hız emniyet röleleri, PSRmotion yazılım ile uyumlu bir şekilde çalışırlar. Gerekli parametreler girildikten sonra sisteme adapte olan röleler ile hareketler kolaylıkla izlenebilir.

PSRmotion Yazılımında bulunan canlı ölçüm modu ile makinelerin hareket sıralamaları görüntülenebilir. Phoenix Contact firmasının PSRmotion Yazılımı, Windows işletim sistemi ile uyumlu ve ücretsizdir. İndirilen yazılım, USB arayüzü yardımı ile sisteme rahatlıkla uyarlanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here