Phoenix Contact'dan NearFi

Phoenix Contact, NearFi ile kayda değer gecikme süreleri olmadan temassız Ethernet bağlantısı sağlayan ilk şirkettir. Özellikle PROFINET IRT, Sercos ve EtherCAT® gibi protokollerle son derece düşük gecikmeli iletişim gereklidir.

Gelişen teknolojik devrimlere ayak uyduran firmalardan Phoenix Contact, NearFi adlı ürünüyle, gerçek zamanlı temassız iletim teknolojisini ortaya koydu. NearFi, 10 mm’ye kadar hava boşluğu boyunca güç ve veri iletimini sağlar. Ethernet iletişimi sayesinde, Protokolden bağımsız ve gecikmesiz Ethernet iletişimi ile 100 Mbps’ye kadar tüm Ethernet protokolleri için esnek uygulama seçenekleri sunar.

NearFi ağ geçitleri, enerjinin (24 V, 2 A) ve Ethernet verilerinin gerçek zamanlı olarak (100 Mb/s, tam dupleks) birkaç santimetre genişliğindeki bir yuvadan temassız olarak iletilmesini sağlar, böylece aşınmaya eğilimli fiş bağlantılarına veya endüstriyel uygulamalarda kayma halkaları ve duruş maliyetlerini en aza indirir.

Endüstri 4.0’dan Endüstri 5.0’a doğru evrilen süreçte, makinelerin iletim teknolojisinde iletimin tamamen temassız olması sağlanmaya başladı. Endüstriyel Otomasyonda İlk 7 Trend adlı yazımızda bahsettiğimiz, robot devrimi ile birlikte sanal ve fiziksel dünyaların birleşmesi süreci hızla yol almaya devam ediyor.

NearFi: Temassız Enerji ve Veri İletiminin Özellikleri

1. Gerçek Zamanlı Ethernet

Gerçek zamanlı Ethernet protokollerini iletmek için tam çift yönlü iletim, yani her iki yönde eşzamanlı iletim gereklidir. Güç ve veri ağ geçitleri, Ethernet verilerini gerçek zamanlı olarak 100 Mbps’ye kadar iletir. Ağ geçitlerinde protokol tamamen şeffaftır, böylece tüm yaygın Ethernet protokolleri kullanılabilir.

Gerçek Zamanlı Ethernet

NearFi, tam çift yönlü çalışmayı etkinleştirmek için ayrı frekans bantlarında paralel olarak iki 60 GHz bağlantı (bir yukarı bağlantı ve bir aşağı bağlantı) kullanır. Ayrıca kapılar enerjiyi endüktif olarak iletir ve böylece diğer uç cihazları, örneğin I / O istasyonları, anahtarlar, vb. temassız olarak besleyebilir.

NearFi, tam çift yönlü çalışma

Bu, teknolojinin TSN, OPC UA vb. gibi gelecekteki gelişmeler için de uygun olduğu anlamına gelir.

2. Bit Odaklı İletim Yönetimi

NearFi, senkron bir bit yönelimli iletim yöntemi kullanır. Bu, gerçek zamanlı temassız iletişime izin verir, yani her Ethernet protokolü anında iletilir.

Diğer tüm mevcut kablosuz iletim teknolojileri, paket yönelimli iletimi kullanır. Bu, paketler önce alındığında, sonra yeniden paketlendiğinde ve kablosuz olarak gönderildiğinde her zaman önemli gecikmelere neden olur. Kablosuz paket alıcı tarafından alınmalı, paketlenmemeli ve tekrar çıkış yapılmalıdır. Bu süreç, Phoenix Contact’ın yenilikçi iletim teknolojisi tarafından tamamen ortadan kaldırılan birçok asenkron ve gecikmeye neden olan işlemi içerir.

3. Endüktif Güç Aktarımı

Güç aktarımı endüktiftir. Baz kuplör, uzak kuplörün bobininde indüklenen bir bobin vasıtasıyla bir manyetik alan oluşturur.

Aktif kapalı döngü kontrolü, aktarım için her zaman mümkün olan en iyi parametreleri seçer. Bu, gücün kat edilen mesafe boyunca azalmadığı, bunun yerine 10 mm’lik bir çalışma aralığında 50 W’ta sabit tutulduğu anlamına gelir.

4. WLAN ve Diğer Kablosuz Teknolojilerle Mükemmel Birliktelik

NearFi, yakın alanda birkaç milimetre gibi çok düşük bir aralıkta kablosuz 60 GHz iletişimine dayanmaktadır.

Böylece istenildiği kadar NearFi sistemi paralel olarak çalıştırılabilir. WLAN veya Bluetooth gibi mevcut kablosuz teknolojiler, herhangi bir müdahale olmaksızın bir arada var olabilir.

5. Dayanıklı ve Çok Yönlü

Alan ve hareket kısıtlamaları, titreşim, toz, kir, dönme ve sık temas nedeniyle geleneksel bağlantı teknolojilerinin sınırlarına ulaştığı durumlarda, NearFi teknolojisi birkaç santimetre genişliğinde bir boşluk aracılığıyla aşınmasız iletişim sağlar. Ayrıca cam, plastik ve ahşap gibi metalik olmayan alanlarda da iletim sağlayabilir, bu da geniş bir uygulama yelpazesi sunar.

NearFi teknolojisi

NearFi Ağ Geçitleri, Toza ve Kire Karşı Dayanıklıdır

Ethernet için M12 konektörlü ve NearFi ağ geçitlerine güç sağlayan sağlam IP65 muhafazası sayesinde, zorlu ortamlarda bile kullanılabilirler.

6. Esnek Yaklaşım Seçenekleri Sayesinde Yüksek Kurulum Özgürlüğü

Geleneksel konektörlerin aksine, NearFi, geçitleri herhangi bir yönden yönlendirilebilir veya birbirine göre döndürülebilir. Ayrıca, geçitler tam olarak birbirinin üzerinde olması gerekmez, kaydırılabilir veya açılı olabilir.

Geçitler, yüksek çok yönlülük ve montaj esnekliği ile ayırt edilir. Montaj flanşı ve M5 vidalarla, içten dişli ve M6 vidalarla monte edilebilirler.

NearFi Ağ Geçitleri

NearFi Ağ Geçitleri

Avantaj: Sistemin iki bağımsız parçasının mekanik hareketinin hassasiyeti için daha az gereksinim.

7. Kolay Devreye Alma ve Teşhis

İletim için her zaman iki cihaz gereklidir: temel ağ geçidi ve uzak ağ geçidi. Ağ geçitleri yapılandırma gerektirmez ve kullanımı normal bir bağlayıcı kadar kolaydır. Entegre hizalama yardımı, cihazların optimum şekilde bağlı olduğunu bildirir.

Çevredeki güçlü LED diyotlar, bağlantının her açıdan hazır olduğunu optik olarak gösterir. Dijital çıkış ayrıca üstün kontrol sistemi tarafından geçit teşhisine olanak tanır. Temel ağ geçidindeki dijital giriş, uzak ağ geçidinin tanımlı bir şekilde etkinleştirilmesine ve devre dışı bırakılmasına izin verir.

NearFi: Temassız Enerji ve Veri İletiminin Avantajları

  • Temassızdır, aşınma olmaz ve bakım gerektirmez.
  • Gecikmeden ve protokolden bağımsız olarak gerçek zamanlı Ethernet iletişimi
  • Kompakt bir gövdede yüksek güç
  • Esnek yaklaşım seçenekleri sayesinde yüksek kurulum özgürlüğü
  • Her yerden görülebilen gövde üzerindeki LED halkalar sayesinde kullanım kolaylığı sağlar.

NearFi: Temassız Enerji ve Veri İletiminin Kullanım Alanları

NearFi, gücü ve verileri bir hava boşluğu boyunca ilettiğinden, iletim son derece verimli ve aşınmasızdır. NearFi Avantajlarına bakıldığı zaman, servis ve bakım maliyetlerini azalttığı ve sistem kullanılabilirliği artırdığı görülür. Bu nedenle, daha düşük maliyetler ve optimize edilmiş üretim süreçleri, sistemin amortisman süresini önemli ölçüde azaltır.

NearFi kullanım alanlarını inceleyecek olursak:

  • Otomotiv Endüstrisi: Kavrama aletiyle günde yüzlerce çiftleşme döngüsü yapan otomotiv üretimindeki bir robot kolu, bağlantılardaki aşınma ve yıpranmanın özellikle açıklayıcı bir örneğidir. Bununla birlikte, konektörlerin hizmet ömrü sınırlıdır, çünkü kontaklar kirlenebilir ve bükülebilir. Bu, ulaşabilen plansız veya öngörülemeyen üretim durmalarına ve düzenli bakım aralıklarıyla birlikte maliyetlere yol açar. NearFi Teknolojisi ile aşınmaya maruz kalan bağlantılar temassız olacak şekilde değiştirilerek, aşınmaların önüne geçilebilir.
  • Özellikle konektörlerin bazen günde birkaç yüz kez bağlanıp bağlantısının kesildiği uygulamalarda kullanım ömürleri sınırlıdır. Bu, örneğin robotlardaki araçları değiştirirken geçerlidir. Kontaklar burada hasar görebilir, kirlenebilir veya bükülebilir. Bu, planlanmamış veya öngörülemeyen durum, üretim kesintilerine ve maliyetleri genellikle önemli olan düzenli onarımlara yol açar. Temassız iletişim için NearFi ağ geçitleri mükemmel bir alternatiftir.

Kaynak-1: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl?1dmy&urile=wcm:path:/plpl/web/main/products/subcategory_pages/Contactless_power_and_data_transmission_P-08-11-02-04/89b5dd2b-1372-475b-84e8-9d377b166571

Kaynak-2: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pi?1dmy&urile=wcm:path:/pien/web/main/products/technology_pages/subcategory_pages/Industrial_Wireless_NearFi/dd4e9c38-08c2-46e3-914f-46d4b419bd86

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here