Phoenix Contact FL mGuard

IoT teknolojileri, gerçek zamanlı ve uzaktan haberleşme sistemi olarak günden güne katlanarak büyümeye devam ediyor. Kolay ve uygun fiyatlı olmaları ise her zamankinden daha çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Günümüzün modern sistemler ve bileşenlerinin kolayca erişebilir durumda olması elde edilmesi büyük faydalar sağlamaya devam ediyor.

IoT teknolojisinin faydaları, birçok riski de beraberinde getiriyor. Her hafta tüketicileri olumsuz etkileyen ve işletmenin itibarını zedeleyen veri ihlallerin yaşandığına dair haberler çıkıyor. Bu yüzden gerek kişisel gerek endüstriyel ağların savunmasız olduğunu düşünmek her ne kadar korkutucu olsa da, bu noktada siber güvenlik konusunda bilgi sahibi olmak her zamankinden çok daha önemli bir hâl alıyor.

Bu yazımızda Phoenix Contact’ın ürünlerinden biri olan FL mGuard’ı kullanarak uzak sistemlerimizi nasıl koruyabileceğimizden bahsedeceğiz.

Ağa Bağlısınız Ama Korunuyor Musunuz?

Ağların uzaktan yönetiminin birçok faydası olsa da, ne yazık ki bu ortamda siber suçlular da bulunuyor. Özellikle Endüstriyel ağlar hızla gelişirken, endüstriyel siber güvenliğin bu hıza yetilemediğini söylemek gerekir.

Genel olarak bilgi teknolojisi (BT) ve operasyonel teknoloji (OT) kuruluşlarının, ortamların dijital yakınsaması için yeterince hazırlıklı olmadığını belirtelim. Akıllı cihazlar tüketiciler için her zaman cezbedici olmuştur, akıllı cihazların etkin halde gelmesi onların kullanımını kolaylaştırsa da, genellikle bir korumaları olmadığını bilmemiz gerekir. Bütün bir ağ, yalnızca en zayıf giriş noktası kadar güçlüdür. Bu durum maalesef akıllı alarmlar, TV’ler, buzdolapları ve endüstriyel bileşenler gibi korumasız akıllı cihazları, suçluların tüm ağınıza erişmesi için kolay bir hedef haline getiriyor.

Konu siber güvenlik olduğunda, riskler yüksektir. Bilgisayar korsanları ağlara müdahale edebilir, parasal ve kişisel bilgilere erişebilir ve hatta fidye yazılımlarıyla sizi ağınızdan tamamen kilitleyebilir. Bunların tümü hasarlı veya kayıp varlıklara, tesis kesintilerine, parasal kayıplara, itibar kaybına ve daha birçok sarsıcı gerçeğe yol açar. Daha da kötüsü, bilgisayar korsanları için işletmenin büyüklüğü önemli değil, Dünya çapında her büyüklükteki işletmelere saldırıyorlar.

Bu nedenle tehdit yokmuş gibi davranmak ne kadar kolay olsa da işinizi ve itibarınızı korumak söz konusu olduğunda ağ güvenliği esastır. Neyle karşı karşıya olduğumuzu bildiğimize göre artık endüstriyel ağların güvenliğini nasıl sağlayacağımız ile ilgili bir çözümden bahsetme zamanı geldi.

mGuard Nedir? Nasıl Çalışır?

Phoenix Contact’ın mGuard ürünü, endüstriyel ağınıza yerleşik güvenlik sunan bulut tabanlı bir VPN yönlendiricisidir. mGuard, operatörlere ve makine üreticilerine, müşterinin ağındaki herhangi bir makineye ve üretim tesisine anında uzaktan hizmetler için son derece güvenli, web tabanlı bir yöntem sunan Phoenix Contact Secure Cloud‘u kullanır.

mGuard güvenli bulut, hem makine üreticisi hem de tesis operatörü için ücretsiz, profesyonel olarak barındırılan, anahtar teslim bir uzaktan hizmet ekosistemidir. Hizmet personeli, standart bir web tarayıcısı kullanarak Secure Cloud web sitesine bağlanabilir ve başarılı bir şekilde kimlik doğrulamasının ardından ilgili tüm müşteri bilgilerine erişebilir, konumlar, operatörler, hizmet hedefleri (makineler), kullanıcılar ve bunların erişim haklarını içerir.

Bu ücretsiz hizmet, kullanıcının yalnızca birkaç tıklamayla uzak konumlara ve müşteri makinelerine erişmesine ve sorunları gidermesine olanak tanır.

mGuard güvenli midir? Sorusu ürünü yeni tanıyanların en çok sorduğu sorulardan biridir. mGuard VPN teknolojisi, güçlü şifreleme ile IPsec güvenlik protokolünü kullanır. Bu, servis personeli ve makineler arasında iletilen tüm bilgi ve verilerin gizliliğini, gerçekliğini ve bütünlüğünü garanti eder.

mGuard Nasıl Çalışır?

Phoenix Contact mGuard, üç ana işlevi tek bir donanım parçasında birleştirir.

 1. Sanal Özel Ağ (VPN)

Endüstriyel makinelerinizle veri toplama, destek, tanılama, kontrol ve ürün yazılımı yükseltmeleri için kullanabileceğiniz basit ve güvenli uzaktan bağlantıdır. Uzaktan bağlantı, Dünyanın herhangi bir yerindeki müşteriler için verimli ve ekonomik destek sağlayarak makine üreticilerine fayda sağlar.

 • IPsec VPN aracılığıyla siteler arasında güvenli uzaktan bağlantı sağlar.
 • Ağ dışındaki taraflarca (örneğin; makine üreticisi, yükleniciler vb.) makine/sistem devreye alma, izleme ve sorun giderme için idealdir.
 • Şifreli veri iletimi sağlar.
 1. Durum Bilgisine Sahip Güvenlik Duvarı

mGuard ile siber tehditleri, saldırıları ve endüstriyel ve iş ağlarınıza yetkisiz erişimi önleyin. Durum bilgisi olan güvenlik duvarı ile aynı anda bir veya daha fazla cihazı koruyun. Bu güvenlik duvarı ile izin verilen tek iletişim, web tabanlı yönetim kullanarak oluşturduğunuz kurallar olacaktır.

 • Drop-in Endüstriyel ağ koruması sağlar.
 • Tam işlev kapsamına sahip yapılandırılabilir durum denetimli güvenlik duvarı vardır.
 • Yetkisiz erişimi ve hackleri önleyen garantili ağ güvenliği mevcuttur.
 • Üretim ortamını ofis ortamından izole eder.
 • Yapılandırma web tabanlıdır ve yazılım gerektirmez.
 • Kurulumu IT’den yardım alarak veya almadan tamamlamanız mümkündür.
 1. Yönlendirici

mGuard ile kontrol ağlarınızı iş ağlarından yalıtabilir ve izole edebilir, tüm sistem çökmelerini önleyebilir, üretim ve kalite kontrolünü artırabilirsiniz. Ayrıca, IP adresi çevirisi için NAT 1:1 işlevselliği ile büyük kontrol ağlarına sahip olan herkes, yönlendirme yoluyla trafiği bölümlere ayırma avantajından yararlanır. Bu özellik, ağlarınızı korumanın mükemmel bir yoludur ve yönetim ile bakımı basitleştirir.

 • Büyük ağlarda trafik segmentasyonuna izin verir.
 • Ağ arasında IP adresi çevirisi için NAT 1:1 işlevi vardır.
 • Büyük ağlarda daha güvenli ve basitleştirilmiş trafik yönetimi sağlar.

Tüm mGuard özellikleri, birbirinden bağımsız veya bir arada kullanılabilir. İster sensör verilerini yakalayın, ister makineler arası iletişim (M2M) veya bulut üzerinden bilgi işlem olsun, şirketler artık üretim ve kalite kontrolünü artırırken kesinti süresini önleyen tahmine dayalı analitik için toplanan verileri kullanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here