Pick and Place Robot

İşbirlikçi robotlar, bir başka deyişle cobotların endüstriyel otomasyonda yeri oldukça önemlidir. Robotların insanların yerini alacağıyla ilgili kaygı ise tamamen yanlıştır. Çünkü cobotlar, insan personellerle birlikte her türlü görevi yerine getirmek üzere programlanmış robotlardır. Cobotlar, tekrar eden görevleri, sıkılmadan ve yorulmadan yerine getirirken, burada insan operatörlere düşen karar vermektir.

Modern üretimde yaygın olarak kullanılan ve insanların işini oldukça kolaylaştıran robotlardan biri de Pick and Place Robotlardır. Bu robot Türkçe, seç ve yerleştir anlamına gelmektedir. Pick and Place Robot, adından da anlaşılacağı üzere parçaları veya eşyaları toplama ve başka yerlere yerleştirme görevlerini yapan robotlardır. Bu sürecin otomatikleştirilmesi, görevlerde hız kazandıracağı için üretim oranlarının da artmasını sağlar. Pick and Place Robot, bu basit fakat zaman alan görevi yerine getirerek, insan işçilerin daha karmaşık çalışmalara odaklanması için zaman kazandırır.

Pick and Place Robot nedir? Kısaca bahsettik. Biraz da bu robotların çalışma mantığına bakalım. Tipik olarak sabit bir standa monte edilen Pick and Palace Robot, işi gerçekleştirmek için farklı alanlara ulaşacak şekilde konumlandırılır. Nesneleri bir yerden başka bir yere tanımlamak, kavramak ve taşımak için gelişmiş görüş sistemleri kullanırlar. Çeşitli tasarım seçenekleriyle, Pick and Palace Robot, montaj, paketleme veya çöp kutusu toplama gibi farklı uygulamalarda kullanım için çeşitli kol takım seçenekleriyle yapılandırılabilir. Örneğin, Pick and Palace Robot sistemleri, bir sipariş için öğeleri almak ve paketleme için bir kutuya yerleştirmek için kullanılabilir.

Pick and Place Robot Çeşitleri

Pick and Palace robot, çeşitli toplama ve yerleştirme işlemlerini gerçekleştirmek için farklı bileşenlere sahiptir. Pick and Palace Robot çeşitleri inceleyelim.

  1. Robotik Kol: Robotik kollar, en yaygın toplama ve yerleştirme robotlarıdır. 5 eksenli robotik kol robotu, nesnelerin alındığı ve tek bir düzlemde başka yerlere taşındığı standart toplama ve yerleştirme uygulamaları için kullanılabilir. 6 eksenli robotik kol robotu, nesnelerin başka bir yere yerleştirilmeden önce ne zaman bükülmesi veya yeniden yönlendirilmesi gerektiği gibi daha karmaşık uygulamalar için kullanılır.
  2. Kartezyen: Kartezyen robotlar, birden fazla düzlemde çalışır. Bu robotlar, X,Y ve Z olmak üzere üç dikey eksende hareket edebilirler. Herhangi bir doğrusal aktüatör ve kemer, bilyalı veya kurşun vidalı mekanizmalar gibi çeşitli tahrik mekanizmaları ile inşa edilebilirler. Tipik olarak 6 eksenli robotik kollara kıyasla daha iyi konumlandırma doğruluğuna sahiptirler.
  3. Delta: Genellikle robotların öğeleri gruplar halinde toplayıp montaj desenlerine veya kaplarına yerleştirdiği uygulamalarda kullanılır. Delta robotlar, çeşitli boyutları, şekilleri ve renkleri ayırt etmelerini sağlayan gelişmiş görüş teknolojilerine sahiptir. Delta robotların, birkaç konfigürasyonu vardır, ancak çoğunun dört eksende çalışan üç kolu vardır. Bir çerçeveye tutturulmuş ağır motorlara sahiptirler, harekete izin vermek için her bir kolun her iki ucundaki eklemlerle (tipik olarak bilyalı bağlantılar) bağlantı çubuklarına bağlı hafif kolları vardır.
  4. Hızlı seçim: Hızlı seçim robotları, yüksek hızlı SKU’lara sahip orta ve yüksek hacimli uygulamalarda kullanım için idealdir. Hızlı seçim robotları tamamen otomatik toplama özelliği sayesinde yüksek verimli faaliyetler sağlar. Siparişlere veya pillere eklenen, promosyon ürünleri gibi hızlı hareket eden doldurma öğeleri için idealdir. Bu robotlar, 8 SKU’ya kadar olan bir havuzdan saatte 300 SKU alabilir.
  5. İşbirlikçi: İşbirlikçi robot, rotaları gerçek zamanlı olarak optimize ederek ve ortakları görevde tutarak, çalışanların daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Pick and Place Robot Kullanım Alanları

Pick and Palace robot genellikle imalatta kullanılır. Ancak paketleme, çöp kutusu toplama ve inceleme gibi uygulamalarda da kullanılabilir. Pick and Palace robot kullanım alanları oldukça fazladır. Bunlardan en popüler olanlarına göz atalım.

  • Montaj: Pick and Palace Robot, montaj uygulamalarında kullanılmaktadır. Konveyör gibi bir yerden gelen parçaları alır, parçayı, öğenin başka bir parçasına yerleştirir. Birleştirilen iki parça daha sonra bir sonraki montaj alanına taşınır.
  • Ambalaj: Pick and Palace Robot, ambalajlama işleminde de kullanılmaktadır. Gelen bir kaynaktan veya belirlenmiş bir alandan öğeler alır ve bir ambalaj kabına yerleştirir.
  • Kutu Toplama: Pick and Palace robot kullanım alanları arasında kutu toplama uygulamaları da yer almaktadır. Bu robotlar tipik olarak, rastgele karışık öğeler içeren kutulardan bile doğru öğeleri seçmek için renk, şekil ve boyutu ayırt etmelerini sağlayan gelişmiş görüş sistemlerine sahiptir. Bu parçalar veya öğeler daha sonra montaj veya paketleme için başka bir yere gönderilir.
  • Muayene: Muayene uygulamaları için kullanılan Pick and Palace robot, nesneleri almak, anormallikleri tespit etmek ve arızalı parçaları veya eşyaları belirlenmiş bir yere yerleştirerek için gelişmiş görüş sistemleri ile donatılmıştır.

Pick and Place Robot Avantajları

Pick and Palace robot avantajlarından en önemlisi, hız ve tutarlılıktır. Robotlar belirli üretim gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirilebilir ve birden fazla uygulama için kullanılabilmeleri için kolayca programlanabilirler. Tasarımlar değişmekle birlikte, Pick and Palace Robotlar, genellikle küçük boyutlu ve hafiftir. Bu da onları alanın sınırlı olduğu uygulamalarda kullanım için ideal hale getirir.

Küçük Pick and Palace Robotlar, sipariş toplama ve depoda paketleme işlemleri için idealdir. Ayrıca üreticilere iyi yatırım getirisi sağlarlar. Her iki ortamda da robotları seçin ve yerleştirin. Monoton, tekrarlayan çalışmaların onlara bırakarak operatörleri rahatlatabilirsiniz. Bu sayede, insan işçilerin üzerindeki fiziksel baskı hafifler, verimlilik artar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here