Piezoelektrik Malzemeleri 3D Baskılarda Gelişim Gösteriyor

Teknolojinin gelişmesiy leberaber akıllı malzemeler de teknolojinin önemli bir parçası haline geldi. Akıllı malzemeler genel olarak yeni baskı teknikleri içerisinde de kullanılarak, herhangi bir cihaz ya da eşyanın içerisinde yer almaya başlayacaktır. Bu konudaki gelişim piezoelektrik materyalleri kapsayarak etkili bir çalışma içerecektir.

21 Ocak günü yayınlanan Nature Materials adlı dergide yapılan çalışmalara dair bilgiler verilmeye başladı. Bu bilgiler ışığında piezoelektrik materyallerin gelişime açık konuma gelerek, daha elverişli bir çalışma durumunda da gereken imkanları ortaya koyabilecektir.

Makine Mühendisliği Profesörü ve Makromolekül İnovasyon Enstitüsü üyesi olan Xiaoyu RayneZheng, farklı bir 3D yazıcı teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji içerisinde 3 boyutlu ürünlerin piezoelektrik teknolojisiyle harmanlanmasına dayalı sonuçların ortaya çıkmasına olanak verdi. Bu malzemelerin elektrik yüklerine bağlı olarak daha aktif bir biçimde çalışması durumu da söz konusu olarak ifade ediliyor.

Piezoelektrik malzemeler kırılgan seramik ve kristalden üretildiği için şekil verilmesi oldukça zor olan maddeler olarak görülmektedir. Zheng ve ekibi de bu konuda başarılı olarak gereken çalışmayı hayata geçirdi. Gerekli altyapıları gerçekleştirerek söz konusu malzemelerin herhangi bir şekil ya da büyüklükle sınırlı kalmadan şeklinin değiştirilerek daha işlevsel bir konuma gelmesinde etkili sonuç aldılar. Böylelikle en uygun altyapılar sonrasında akıllı malzemelerin ortaya çıkması durumu gözlemlenebilir konumda yer aldı.

17. Yüzyılda keşfedilen piezoelektrik malzemelerin karmaşık bir yapıda olması ve pahalı işlem ücretleri nedeniyle pek fazla işlenmesine sıcak bakılmayan materyaller olarak kendini gösterdi. Ancak yeni 3D teknolojisiyle beraber bu malzemenin var olan potansiyelinden daha etkin bir biçimde yararlanılmasına dair bir durum da ortaya konuldu. Daha uygun masrafların ortaya konularak ultraviyole ışığıyla karmaşık üç boyutlu özelliklere sahip olan söz konusu materyallerden mürekkep sınıfının sentezlenmesi durumu söz konusu olabildi. Yüksek çözünürlüklü 3D dijital ışıklarla bu işlemler gerçekleştirilerek bu materyallerin şekillendirilmesi durumu söz konusu olarak görülebildi.

Genel olarak mimari alanında kullanılacak olan bu 3D baskı ürünler, mimari eserlerin daha esnek bir yapıya bürünmelerinde etkili bir role sahip olacaktır. Enerjiyi toplayabilecek, kalın, dayanıklı ve hafif malzemelerin kullanılmaya başlanmasında da etkili bir teknoloji olarak görülebilecektir. Tüm darbelere dayanıklı olan bu malzemelerden gündelik hayatlarda kullanılacak olan eşyaların tasarlanmasının da yakın gelecekte gerçekleşeceği ifade edilmektedir. Elektriksel ve termal özelliklerle bezenmiş olan bu materyallerin işlenmesi halinde bu tip sonuçlar kendini gösterecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here