Piezoelektrik Ve Kullanım Alanları

Piezoelektrik, iki zıt kutuplu (+) ve (-)  iletken malzemenin arasına sıkıştırılmış  yalıtkan (Piezoelektrik kristaller) malzemenin  üzerine basınç kuvveti  uygulanması ile  ortaya çıkan elektrik enerjisi dir. Üretilen enerji dışardan uygulanan mekanik enerjinin kuvvetine göre doğru orantıda elektrik üretmektedir.

En yaygın piezoelektrik kristal  malzemeleri  kuvarstır. Bazı seramikler, Rochelle tuzları ve çeşitli diğer Baryum titanat, kurşun zirkonat titanat ve potasyum sodyum niobat gibi katı maddeler de bu etkiyi sergiler.  Kristallerin titreşim frekansı ve ürettiği voltaj Kristallerin kesiliş şekilleri, yüzey işlemleriyle yakından ilgilidir.

Piezoelektrik kristaller  1880 yıllarında Fransız fizikçiler  Pierre CURİE  ve Jacques CURİE   kardeşler tarafından, kristallerin çeşitli yönlerden mekanik kuvvet uygulayarak  voltaj ürettiklerini  keşfetmişlerdir.  iletken  plakalara dışarıdan voltaj uygulandığında ise mekanik titreşim meydana gelir. Bu titreşime de ters piezo etkisi  denir.

Piezo transdüser teknolojisi ilk olarak  1. Dünya Savaşında düşman gemilerinin varlığını tespit etmek için yankılar kullanan sonar kullanımıyla meydana geldi.

Piezoelektrik kristaller ve seramikler, elektrik dalgalarının mekanik titreşimlere çevrilmesinde  ve mekanik titreşimlerin  elektrik dalgalarına,  çevrilmesinde (transdüserler) kullanılır.

Piezoelektrik

Piezoelektrik Olayının Kullanım Alanları

Piezoelektrik sensörleri ile darbe veya yüksek hızda sıkıştırma gibi kuvvet algılama uygulamalarında kullanılır.  Günümüzde kullandığımız birçok bilgisayar yazıcısının mürekkep kartuşu piezo elektrik olayı ile çalışmaktadır.

Piezoelektrik transdüserler (dönüştürücü), saldırı detektörleri ve alarmlar gibi ultrasonik uygulamalarda yaygındır. Piezoelektrik sensörler yüksek hassaslığa sahiptir ve mikrofon, hassas terazi, ivme ölçer, hareket algılayıcılar gibi ölçüm yapan uygulamalarda kullanılırlar.

Piezoelektrik olayının  günlük hayattaki kullanımını çakmaklar, mikrofon, kulaklıklar ve çocukların giydiği ışıklı spor ayakkabılarında görebiliriz.

Arabalarda  hava akışı sensörleri, airbag sensörleri alarmlar, yakıt püskürtücüleri, park sensörleri , emniyet kemeri uyarıcıları

Telefon uygulamalarının dalga filtreleme de  ve  radyo vericilerin frekans kontrollerinde  kullanılmaktadır.

Hassas ölçüm yapılan Laboratuvarlardaki terazilerde kullanılmaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here