Piksel Nedir

Piksel, Dijital göstergelerde görüntünün elde edilmesini sağlayan ve kontrol edilebilen en küçük birime denir. Pikselin Türkçesi “Gözek” olarak adlandırılmaktadır. Benek ise İngilizcede spot ile anlamına gelerek ana bir renk içerisindeki farklı renkteki küçük taneciklere verilen addır. Piksel kısaltması “px” dir.

Bir bilgisayar bir görüntüyü dijital veri olarak işlediğinden, benzersiz renk bilgisine sahip noktaların düzenli olarak dikey ve yatay olarak düzenlendiği bir küme olarak temsil edilir. Bu noktaya piksel adı verilir ve daha küçük birimlere bölünemeyen en küçük unsurdur.

Renk Derinliği

Bir pikselin ne tür renk bilgisine sahip olabileceği, görüntü formatına, yazılıma ve görüntüleme ortamına bağlıdır. Bir pikselin kaç bitlik renk bilgisinin temsil edildiği, “renk derinliği” olarak adlandırılır. Piksel başına bit “ bpp “ birimleriyle ifade edilir.

En basit ve en az bilgi miktarı, her pikselin 1bpp sahip olduğu ve her pikselin iki renkten birine  sahip olduğu bir yöntemdir. Normalde bu, beyaz ve siyahla ilişkilendirilir ve tek renkli bir görüntü olarak kabul edilir.

Çeşitli renklerle uğraşırken, geniş bir renk derinliği

  • 8 bit (256 renk)
  • 16 bit (65,536 renk)
  • 24 bit (yaklaşık 16,77 milyon renk)

24bpp’de, ışığın üç ana renginin kırmızı, yeşil ve mavi ile temsil edilebilir. İnsan gözü tarafından tanınabilen çoğu rengi temsil etmektedir.

Renk Derinliği

Fiziksel Medyadaki Pikseller ve Noktalar

Görüntü ekranı ve uygun cihaz yazıcı baskı yüzeyi, aynı zamanda piksel olarak da adlandırılan bir matriste renkli ince noktaya ve düzenli olarak düzenlenmiş yapıya hizmet eder. Fiziksel bir birim olarak bir “nokta” kullanılabilir.

Özellikle bir yazıcıda, dijital bir görüntüdeki bir piksel, çok sayıda dakika mürekkep damlası veya toner seti ile temsil edilebilir ve bir pikseli oluşturan fiziksel bir minimum birim olarak bir nokta kullanılabilir.

Fiziksel ortam , inceliğe bağlıdır, ekrandaki ve baskı yüzeyindeki piksellerin ekipmanı ve modeli, 1 inç ” ppi ” ve bitişik pikseller genişliği başına mevcut piksel sayısıdır. Merkezler arasındaki mesafe olan ” piksel aralığı ” gibi birimlerle ifade edilir.

Pikseller ve Noktalar

Alt Piksel

Fiziksel bir ortamda, bir pikselin rengi ana renklerin bir kombinasyonu ile ifade edilir. Bu nedenle, ekranlar gibi ışık yayan öğeler kırmızı, yeşil ve mavi ışığın üç ana rengine (RGB) karşılık gelen ışık yayan öğeler kullanır ve basılı malzeme gibi reflektörler camgöbeği veya macenta kullanır. Üç ana sarı renge ( CMY ) karşılık gelen mürekkep damlacıkları, bir pikseli ifade etmek için yan yana yerleştirilir.

İnsan gözüne göre, üç renk tek bir renk gibi görünmek için birleşir, ancak büyütüldüğünde, üç rengin her piksel için düzenli olarak sıralandığını görebilirsiniz. Bir pikselin bu üç renge ayrılmasıyla elde edilen bir kurucu birim, bir “alt piksel” olarak adlandırılabilir.

Yazılıma veya cihaza bağlı olarak, görüntüyü daha hassas bir şekilde ifade etmek için, alt piksel birimlerinde görüntülemeyi veya baskıyı kontrol etmek için “alt piksel oluşturma” gerçekleştirilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here