Ping Nedir

Artık neredeyse tüm bilgisayarlar İnternet’e bağlı. Her gün milyonlarca kullanıcı iş yada eğlence için internette çevrimiçi çalışıyor. Bir ağın en önemli özellikleri herkes tarafından bilinir. Ancak forumlarda sıklıkla sorulan “ping nedir” sorusu, bilginin değerini sorgulamamızı sağlar.

Özellikle de internet üzerinden çalışmalarını gerçekleştiren ve neticesinde de gerek oyun gerekse de iş yapan kişilerin işlerini daha verimli biçimde gerçekleştirmeleri adına internet hızının oldukça iyi biçimde olması gerekmektedir.

Ping, 1983 yılında Mike Muus tarafından yazılan komut satırı yardımcı programıdır, Ping komutu, ağ üzerinden belirli bir cihaza bir istek gönderir. Başarılı bir ping işlemi, bilgisayardan gelen bilgisayara geri ping gönderilen bir yanıtla sonuçlanır.  Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler.

Günümüzde dahi birçok işlerin alt yapısında çok eski tip altyapı hizmetlerinin kullanılması neticesinde Avrupa’ya göre çok daha geri planda olmuştur. Fiber internet kapsamında yüksek hız içeren paketleri bütçeler doğrultusunda alarak bu gibi yavaş internet sorunu aşılabilir. Gelecekteki bu durumun oldukça değişmesi de gerekmektedir. Nitekim çoğu işlemlerin online biçimde gerçekleştiği günümüzde internet hızının oldukça hızlı olması gerekmektedir.

Bu platformda da yine download ve upload hızlarının ayrı ayrı değerlendirilmesinde yarar vardır. Genel anlamda bu iki kavrama odaklanıldığında bağlantı kalitesini belirleyen en önemli ögelerden biri de Ping kavramıdır.

Neticesinde iyi bir internet bağlantısı için de yükleme ve indirme hızları kadar ping süresinin de yine aynı oradan düşük seviyede olması gerekmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, bir istemcinin bilgisayar sunucusuna ne kadar hızlı bir şekilde istek gönderdiğini ve bir yanıt aldığını gösterir. Hız, milisaniye cinsinden ölçülür.

İyi Ping Tepki Süresi nedir?

Ping, yanıt isteyen bir ana bilgisayara gönderilen bir sinyaldir. İki temel amaca hizmet eder: 1) ana bilgisayarın müsait olup olmadığını kontrol etmek ve 2) yanıtın ne kadar sürdüğünü ölçmek.

İnternet hızının son derece iyi olması ping değeri ile ters orantılıdır. Ping değerinin düşük olması internet hızının çok daha iyi biçimde olması anlamına da gelmektedir. Bu kapsamda özellikle de sizlerin de gerek oyun platformlarında gerek online oyunlarda gerekse de internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz herhangi bir işlem için internet hızının daha iyi olması adına ping değerinin daha düşük olması gerekmektedir.

  1. <30 ms– mükemmel ping; neredeyse farkedilemez; çevrimiçi oyun için ideal
  2. 30 ila 50 ms– ortalama ping; çevrimiçi oyun için hala uygun
  3. 50 ila 100 ms– biraz yavaş ping süresi; web taraması için çok belirgin değildir ancak oyun oynamayı etkileyebilir
  4. 100 ms – 500 ms– yavaş ping; web taramasında minimum etki, ancak çevrimiçi oyunlarda gözle görülür bir gecikme yaratacaktır
  5. > 500 ms– yarım saniye veya daha uzun pingler, tüm isteklere fark edilir bir gecikme ekler; genellikle kaynak ve hedef dünyanın farklı yerlerinde olduğunda gerçekleşir

Ping Değeri Düşürme

İnternet hızının çok daha iyi biçimde elde edilmesi ve bu hızla birlikte internet üzerindeki işlemlerin çok daha iyi biçimde ve verimli biçimde gerçekleştirilmesi adına pin değeri düşürme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Peki ping değeri kaç olmalıdır? Hangi değerlerde internet çok daha hızlı biçimde kullanılabilir?

Özellikle de online oyun bağımlılarının ping değeri noktasında çok daha fazla araştırmalar yaptığı bilinmektedir. Sürekli olarak ping değerlerini kontrol eden ve neticesinde de oyunlarını daha iyi biçimde oynamak isteyen kişilerin internet hızlarının iyi olması gerekmektedir. Online oyunlardaki bağlantı kalitesinin çok iyi olması oyunların çok daha iyi biçimde oynanması açısından önemli bir kriterdir.

Bağlantı hızı ne kadar fazla ve neticesinde pin değeri de ne kadar düşükse internet üzerinde aktif işlemlerin verimliliği de o kadar fazla olmaktadır. Bu amaçla sizler de istediğiniz internet hızlarına ulaşmak ve neticesinde de çok daha verimli işler gerçekleştirmek adına ping değerlerini sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ping Değeri Kaç Ms Olmalı

Peki sürekli olarak internet ile uğraşan, online oyun oynayan ya da çeşitli projelerini internet üzerinden gerçekleştiren kişilerin internet hızlarını etkileyen ping değerinin kaç olması gerekmektedir? Hangi ping değer aralıklarının size ve internet hızına çok daha fazla avantajı vardır? Örnek olarak göstermek gerekirse 1000ms değerindeki bir ping değeri, oyun oynayan kişiler için çok yüksek bir ping değeridir. Bu noktada ideal ping değerinin 25ms ya da daha altında olması gerekmektedir. 140ms ve daha yukarısına çıkıldığında oyunlarda çok daha problem yaşanmaktadır. Sizler de çok daha fazla internet hızına erişmek ve neticesinde oyunları daha iyi oynamak, internet işlerinizi daha iyi yapmak adına ping değerlerinin daha da az olması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here