plc nedir

PLC İngilizce Programmable Logic Controller (programlanabilir lojik kontrol cihazı ) kelimelerinin baş harflerinin kullanılmasıyla adını almıştır. 1960 yıllarında Richard Morley tarafından tanıtılmıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde PLC ‘ler fabrika otomasyonlarında ve makina panolarında karmaşık kumanda problemlerinin çözümünde kolaylık sağlar. Otomatik çalışması istenilen sistemlerde tercih edilerek insan iş gücü ve hata oranını en az seviyeye indirip hızlı ve kaliteli ürünlerin üretilmesinde büyük önem kazanmıştır.

PLC ‘ler zorlu çalışma ortamlarında rahatça çalışabilmektedir. Bilgisayar mantığına benzer bir çalışma şekli vardır. Bir birlerinden ayıran özelliği PLC ‘nin birden fazla çıkış-giriş ( I/O ) bölümlerinin olmasıdır. Bu giriş ve çıkış bölümleri programa yüklenen yazılımları CPU değerlendirerek giriş-çıkışları kontrol edilir. Ayrıca matematiksel işlemlerde rahatlıkla yapabilmektedirler. PLC kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte otomasyon panolarında röle sayılarında gereksiz malzemelerde azalmalar görülmüştür bunların yerine akıllı röleler yer almıştır. Bu sayede otomasyon panolarında malzeme fazlalğından kurtularak montaj esnasında kolaylıklar sağlanılmıştır.

Plc ler yazılımcılar tarafından programlanarak endüstriyel tesisler yazılan programın senaryosuna göre hata oranını en aza indirgeyerek çalışmaktadırlar. Geliştirebilme özelikleri sayesinde programlara iler ki zamanlarda değiştirilmek istenen veya ilave yazılım ile kolaylıkla prosese uyum sağlamaktadırlar. Bütün plc lerde yazılım mantığı birbirlerine benzeselerde farklı markalarda,  yazılımları ve kodlama şekilleri farklılık gösterebilmektedir. Endüstri 4 ile beraber plc programlama dilinin önemini  git gide artmaktadır. İş hayatında yazılımcıların çalışma   imkanı oldukça geniştir. İlerki yıllarda plc programlayabilen yazılımcıların değeri daha çok artaçaktır.

PLC dört ana bölümden oluşmaktadır
1. CPU (merkezi işlem )
2. Bellek ( Rom, Ram, Eprom; vb…)
3. Giriş bölümü : Analog input / Dijital input ( AI / DI )
4.Çıkış bölümleri : Anolog output / Dijital output ( AO / DO )
* CPU : Giriş modülüne giren sinyalleri değerlendirerek çıkış modülüne aktaran birimdir.
* bellek :
Rom bellek : Sadece okunabilir bellek
Ram bellek : rast gele erişebilir bellek
eprom : CPU ‘ da kullanılan bilgileri sisteme yüklü olan programı silmeden üzerine yazılan yeni bilgileri kaydeder.

PLC seçiminde dikkat edilmesi gerekilen özellikler

1. İşlemci hızı 2. Haberleşme olanakları 3. Giriş ve çıkış modüllerinin elektriksel özellikleri
4. Program hafızası 5. Zamanlayıcı sayısı 6. Program yedekleme olanağı
7. Dahili röle sayısı 8. Modüllerdeki giriş ve çıkış sayıları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here