Pnömatik Sistem nedir

Pnömatik sistemler, günümüzde, kontrol ve otomasyon teknikleri için kullanılmaktadır. makine otomasyonunda ekipmanların otomatik çalışabilmesi için basınçlı hava kullanarak birbirine bağlı bileşenlerden oluşan bir sistemdir. Basınçlı hava veya basınçlı gaz genellikle işi yapan silindirleri, aktüatörleri, aletleri ve mesaneleri korumak için filtrelenir ve kurutulur. Bazı uygulamalar, kapalı basınçlı sisteme bir yağ buharı ekleyen bir yağlama cihazı gerektirir.

Pnömatik, akışkan gücünün bir uygulamasıdır; bu durumda, güç üretmek, iletmek ve kontrol etmek için basınç altında gaz halinde bir ortam kullanılması; tipik olarak, inç kare başına 60 ila 120 pound (PSI) basınçta hava gibi sıkıştırılmış gaz kullanmak. Hidrolik, yağ gibi bir sıvı ortam kullanan ancak tipik olarak 800 ila 5000 PSI aralığında olan çok daha yüksek bir basınçta kullanılan başka bir akışkan gücüdür.

Pnömatiğin kullanılmasının büyük bir sebebi basitliğidir. Çok az deneyim ile, makinelerin ve ekipmanların açma-kapama kontrolü, valfler ve silindirler gibi pnömatik bileşenler kullanılarak hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Pnömatik sistemler güvenli olmaları yanısıra az bakım gerektiren uzun bir kullanım ömrü sağlar.

Pnömatik Sistem Bileşenleri

 • Sistemi çalıştırmak için basınçlı hava üretme yöntemi. Bu genellikle bir tesis hava kompresörüdür.
 • Tüm pnömatik hareketlerde, işi gerçekleştirmek için yeterli akış ve basınçla temiz ve kuru hava gerektirir. Sıkıştırılmış havayı filtreleme, düzenleme ve yağlama işlemi, hava hazırlığı veya hava hazırlığı olarak bilinir. Üretim tesisleri merkezi kompresörlerde hava hazırlığı içerir ve her makinenin kullanım noktasında ek hava hazırlığı faydalıdır. Bu, bir manuel kapatma, gerektiğinde kir, yağ ve suyu gidermek için bir filtre, sistem basıncını kontrol etmek için bir regülatör ve muhtemelen hava araçları veya benzeri için gerektiğinde havayı yağlamak için bir yağlayıcı içerir.
 • Makine kontrolünde iyi bir seçim, acil durdurma düğmesine basıldığında ve güç kesildiğinde, merkez kapalı konumun silindirin her iki tarafından havayı boşalttığı 5 yollu, 3 konumlu bir merkez egzoz valfi vardır.
 • Pnömatik bir sistemin tüm bileşenlerini bağlamak için bir toplama veya bağlantı parçaları ihtiyaç vardır.  Bunlar, sert boru ve boru veya esnek boru veya hortumları içerir.
 • Pnömatik sistemler endüstriyel makine otomasyonunda yaygın kullanılmaktadır.  Havayı doğru şekilde verdiğiniz, ve dağıtdığınızdan emin olun.

Pnömatik Sistemlerin Avantajları

 • Silindirin hız ve kuvvetlerinin kademesiz olarak değiştirilmesi veya ayarlanması
  Çok yüksek çalışma hızları elde etmek (standart bir silindir için 1500 mm / sn’ye, yüksek performanslı bir silindir için 3000 mm / sn’ye ve motorlar için 100.000 rpm’ye kadar)
 • Durma noktasına kadar aşırı yüklenme durumunda, basınçlı hava cihazları genellikle zararsız kalma avantajına sahiptir.
 • Elektrikli ev aletleri ile karşılaştırıldığında, pnömatik ekipman basit bir şekilde inşa edilmiştir; Bu nedenle, imalat personeli üzerindeki fiziksel baskıyı azaltan genellikle daha kolaydır.
 • Pnömatik sistemler, egzoz havası doğrudan çevreye kaçabileceği için dönüş hatları gerektirmez; Sonuç, basınçlı hava borulama sistemlerinin basit topolojileridir.
 • Pnömatik sistemin basınçlı hava depolarının periyodik kontrolü, patlama güvenliğini sağlar.
 • Basınçlı havanın atomik radyasyona ve manyetik darbelere karşı duyarsızlığı
 • Enerjinin mümkün basınçlı hava şeklinde depolanması
 • Elektrikli sistemlerin aksine, pnömatik sistemlerdeki atık ısı, merkezi olmayan elektrikli tahrik ünitelerine düşmez, fakat her zaman merkezi olarak kompresörün üzerine düşer.

Pnömatik Sistemlerin Dezavantajları

Düşük verim: Kompresörde hava sıkıştırılmışsa, enerji gerekir. Bu enerjinin bir kısmı ısıya dönüşür. Isı geri kazanıldığında, yine de enerji kaybedilir.

Gürültü: Basınçlı hava ile çalıştıklarından dolayı çevreye gürültü yayar. Susturucular bunu yalnızca kısmen önleyebilirler.

Havanın işlenmesi gereklidir: Basınçlı hava kullanılmadan önce, genellikle işlenmesi gerekir. Ne nem ne de safsızlıklar içerdiğinden emin olmanın tek yolu budur.

Soğuk: Basınçlı hava motorlardan ve sistemlerden geçtiğinde, belirgin bir şekilde soğur ve donabilir.

Sınırlı Kuvvetler: Bir pnömatik pistonun iletebileceği kuvvet sınırlıdır ve mevcut işletme basıncına bağlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here