Potansiyometre nedir

Potansiyometre direnci dışardan el ile manuel olarak ayarlanabilen küçük değerlere sabit ayarlı direnç dir. Hem doğru akım, hem alternatif akım devrelerinde kullanılır. Diğer adı (Pot) olan potansiyometrenin dönebilen ayar düğmesini sağa ve sola çevirdiğimizde direnci bizim cevirme miktarına göre orantılı olarak direnc değeri azalır ve artar voltaj = akım × direnc formülü sayesinde sabit değerdeki bir akım akışı ile değişen Potansiyometredeki direnç voltaj çıktısını da değiştirir. En yaygın olarak kullanılan potansiyometre dönen tip dir.

POTONSİYOMETRE DEVRE BAĞLANTISI VE ÇEŞİTLERİ

Direncini değiştirmek istediğiniz bir devrede potansiyometreyi, devreye seri bağlayarak sadece iki bacağa ihtiyacınız vardır; orta bacak ve yan bacaklardan birisine bağlantı yapılabilir. Bu bağlantı sayesinde gerilim düşecektir.

STEREO POTANSİYOMETRE

Diğer potansiyometreler gibi tek bir dönen ayar mili sayesinde iki adet potansiyometreyi ayarlamak üzere imal edilen stereo potansiyometre dir. 6 adet bacağı bulunmaktadır; ve bu bacaklar bir birleriyle bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu tip potansiyometreler çoğunlukla ses devrelerinde kullanılmaktadır. Çok küçük direnç değeri değişikliklerinde hassas ayar yapılmaya olanak sağlar.

ANAHTARLAMALI POTANSİYOMETRE

Bu tip potansiyometreler saat sol yöne çevrildiğinde belirli bir ayar seviyesinden sonra devrenin iletimini bir anahtar gibi keser ve off duruma getirir örnek vermek gerekirsek en güzel örnek ısıtıcılar dır.

TRİMMER POTANSİYOMETRE

Trimmer potansiyometreler diğer bir adıyla Trimpot olarak da adlandırılır. Trimpotlar genellikle bir kere ayarlandıktan sonra tekrardan ayarlanmaya gerek duymayan devrelerde kullanılır.

POTANSİYOMETRE KULLANIM ALANLARI

Dimmer devrelerinde, elektrikli sobalarda, güç kaynağı devrelerinde, ses devrelerinde, gerilim-akım ayarlamalarında hız kontrol cihazlarında motor frekans ayarlamasında, led parlaklığında, servo motorlarda

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here