Power Supply nedir

Teknolojik devrim sonrasında elektronik cihazların hayatımızın her alanını kuşatmasıyla birlikte power supply (PSU) hayatımıza girmiştir. Günümüzde birçok cihazın içinde bulunan PSU, bir düzeneğin veya mekanizmanın ihtiyacı olan enerjiyi üretmektedir. Bilgisayarda olduğu gibi büyük alan kaplayan bir biçimde veya doldurulabilir pil mekanizmasında olduğu gibi küçük bir biçimde bulunabilen PSU, Türkçe diline güç kaynağı olarak geçmiştir.

power supply, bilgisayarın güç kaynağıdır, bir duvar prizinden elde edilen AC akımı, bilgisayar işlemcisi ve çevre birim ekipmanları için kullanılan düşük voltajlı DC akıma dönüştürülür. Farklı bileşenler farklı voltajlar gerektirdiğinden, güç kaynağının birkaç DC voltajı sağlaması gerekir ve bilgisayardaki her bir bileşen kararlı çalışmasını sağlar.

Güç kaynaklarının ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için akımın ne olduğu bilinmelidir. Bünyesinde serbest elektron bulunduran maddelerin üzerine bir gerilim uygularsak elektronlar hareket etmeye başlamaktadır. Elektronların elektriksel olarak negatif bölgeden pozitif bölgeye hareket etmesi ile birlikte ”akım” denilen olgu gerçekleşmektedir.

Elektrik akımları ikiye ayrılır: alternatif akım ve doğru akım. Doğru akımda elektrik yükleri yüksek potansiyelden alçak potansiyele doğru sabit olarak akmaktadır. Doğru akımın yönü değişmez ancak şiddeti değişebilmektedir. Doğru akım kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme yeteneğine sahip araçlara pillerden, dinamo isimli araçlardan, güneş panellerinden veya akümülatörlerden üretilebilmektedir. Alternatif akım ise yönü ve genliği dönemsel olarak değişebilen elektriksel akımdır.

Örneğin bilgisayarda bulunan psu, alternatif akımı doğru akıma çevirerek elektrik enerjisinin bilgisayarı çalıştırmasını sağlamaktadır. Bilgisayarlarda bulunan BIOS yazılımından bu güç kaynaklarının sağladığı enerjiyi kontrol edebilmekteyiz. Bilgisayarımızda kullandığımız güç kaynağımız yetersiz olursa sistemimiz düşük performansta çalışacaktır ve güç kaynağımız yanabilir.

Power Supply Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarda giriş ve çıkış kabloları bulunan power supply üzerinde soğutmayı sağlayan fanlar bulunur. Bu kaynağın en büyük artısı anakartın tek bir 20 pin konnektör ile elektriksel güç ihtiyacını sağlayabilmesidir. Bu faydanın yanında kaynağı kullandığınız bilgisayarın yazılım yoluyla kapatılabilmesi sağlanmaktadır. Güç kaynakları RAM ve işlemcinin bulunduğu yuvaya yakın bir konumda bulunur. Bunun nedeni sıcak havanın emildikten sonra dışarı atılması ve RAM ile işlemcinizin soğutulmasını sağlamaktır.

Eskiden kullanılan AT güç kaynakları, seri bağlı güç anahtarları ile açılıp kapatılmaktadır. Bu güç kaynakları kullanılırken elektrik kopmaları sonrasında elektrik tekrardan geldiğinde kaynaklar çalışmaya devam etmekteydi. Günümüzde kullanılan ATX güç kaynakları, gücün kontrolünü dijitalleştirmiştir. Anakart üzerindeki güç butonuna komut verildiğinde kaynak çalışmaya başlamaktadır.

 ATX güç kaynakları, Intel, ATX standart güç kaynağı konektörünü önerdi ve bilgisayarın güç kaynağının da uyması gereken standartlar da belirlenmiştir. ATX standardının üç ana pozitif voltaj kanalı vardır: + 3.3V, + 5V ve + 12V.

ATX konektörü, 3.3V voltaj kanalı için çok telli kablolar ve karşılık gelen güç bağlantı portları sağlar. Düşük voltaj nedeniyle, teldeki ve konnektördeki voltaj düşüşü + 5V’den daha duyarlıdır. ATX standardına bir başka yeni ilave, bekleme için gereken gücü sağlayan + 5V güç kaynağı voltaj kanalından bağımsız olarak + 5V SB (Bekleme) voltaj kanalıdır.Ayrıca, AC güç kaynağı kesilmediği sürece bilgisayar kapatılsa bile diğer voltaj kanalları kesilmiştir. Bu durumda, + 5V SB yine de düşük güçlü DC gücü sağlayacaktır.

Güç Kaynağı (PSU) Nasıl Çalışır?

Piyasada bulunan birçok üründe kullanılan PSU’ların nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olan kişilerin sayısı çok azdır. Normalde güç kaynaklarını tek başına çalıştırmak çok zordur. Güç kaynakları anakarttan aldığı çalışma sinyali ile çalışmaya başlamaktadır. Dolayısıyla bilgisayarın güç düğmesini anakarta bağlamanız gerekmektedir. Ayrıca çalışma sinyalini taşıyan unsur anakarta giden kablolardır. Eskiden anakartların üzerindeki düğmelerle çalıştırılan bilgisayarlar kullanılıyordu. Ancak günümüzde tedavüle sokulan bilgisayarların hepsinde güç düğmeleri bulunmaktadır.

Güç Kaynağının Ömrü Ne Kadardır?

İnsanlar gibi insan elinden çıkan her teknolojik aletin de belirli bir ömrü vardır. Bu ömrü bitiren teknolojik aletler çalışamaz duruma gelmektedir. Bu ömrü uzatabilmek için önerilen şey bakımdır. Teknolojik aletlerin bakımına ne kadar çok dikkat edilirse ömrü de o kadar uzun olacaktır. Bakım hem teknik anlamda yapılmalıdır hem de toz temizliği gibi eylemler anlamında da yapılmalıdır. Normal şartlarda haftanın her günü ve her saati açık kalan bir güç kaynağının ömrü 365 günde bir ¼’ü kadar azalmaktadır. Ancak bu hesabın normal şartlar altında yapıldığı, fiziksel ve yazılımsal sorunların hesaba katılmadığı belirtilmelidir. Eğer siz de güçlü bir güç kaynağına sahip olmak istiyorsanız, kaynağınızı soğutacak sistemi kurmaya ve çok sıcak yaz aylarında sisteminizi çok uzun süre çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Böylece kaynağınızın çok daha verimli çalışmasını sağlarsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here