powerbank

Powerbank, günlük hayatımızın bir parçası olan telefon, tablet, kablosuz kulaklık gibi elektronik cihazlarımızı şarj etmemize yarayan ufak güç ünitesidir. Powerbanklerin hayatımıza girişini, akıllı cep telefonu üreticilerinin birçoğunun gömülü batarya sistemine geçmesiyle başladı. Bu durumda eskiden beri devam eden bir telefon geleneği olan yedek batarya ile işlerimizi devam ettirme devri sona ermiş oldu.

Günümüzde, akıllı cep telefonu kullanıcıları; cep telefonu seçiminde bulunurken; telefonun sadece ram, kamera, işlemci, ekran, hafıza gibi özelliklerine değil bataryasına da önem gösterir oldu. Hâl böyle olunca; akıllı cep telefonu üreticileri de yüksek mAh’li cep telefonları üretild fakat akıllı cep telefonlarına eklenen yeni özellikler, ekran büyüklüğü ve aydınlatması gibi birçok faktör, bataryanın hızlıca bitmesine yol açtı. Bunun üzerine diğer adları; taşınabilir şarj cihazı, taşınabilir pili şarj cihazı, taşınabilir şarj aleti olan powerbankler piyasaya sürülmeye başlandı.

Powerbank Ne İşe Yarar?

Powerbankler aslında, içerisinde şarj edilebilir büyük kapasiteli pillerin bulunduğu, dış görünüm kazandırılmış sistemleri ifade ediyor.  Şarjımızın bittiği birçok noktada hayat kurtarıcı olan powerbankler, ilk çıktığı zaman fazla yüksek olmayan kapasitelere sahipti. 1000 mAh, 2000 mAh gibi kapasitelere sahip olan powerbankler, aynı şekilde düşük kapasiteye sahip cep telefonu için yeterli oluyordu ve kapasiteye bağlı olarak kimi powerbank, cep telefonunu 1 kere kimisi ise 2 kez şarj edebiliyordu. Fakat gelişen teknoloji, yeni cep telefonlarının yüksek batarya gücüne sahip olmalarını sağladı, bu yüzden powerbank pil kapasitelerinin de yükseltilmesi sağlandı.

Powerbank kullanım alanlarına bakıldığı zaman; prizden uzak olunan iş seyahati, okul seyahati, servis, otobüs, piknik alanı gibi, birçok yer akıllara geliyor. Akıllı cep telefonlarının, eski tip telefonlardaki arama ve sms dışında farklı fonksiyonlarını olduğu da düşünüldüğünde, kullanıcıların, şarjsız kalmaya pek tahammülü kalmıyor. Powerbank ne işe yarar? Sorusunun cevabı tam da bu nokta ortaya çıkıyor, istediğiniz yerde girişi uyumlu olan elektronik cihazlarınıza, güç sağlıyor.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi, powerbank’in batarya gücüdür. Bakıldığı zaman basit bir pil olan, powerbank’in kapasitesi size ne kadar hizmet edebileceğini gösterir. Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında, enerji depolama gücü gelse de, diğer önemli etkenlerde; input ( giriş ) ve output ( çıkış ) güçleridir. Bu terimleri örneklerle açıklayalım:

Batarya Gücü ( Depolama Gücü ): Powerbank almak üzere araştırma yapanların mAh cinsinden karşılarına çıkan bu terim, powerbank’in en önemli belirleyici özelliğidir. Çünkü mAh cinsinden ifade edilen powerbank’in kapasitesini gösterir ve size telefonunuzu kaç kere şarj edebileceğinizin ipucunu verir. Bu durumu örnekle açıklayalım: 10.000 mAh kapasiteye sahip bir powerbank aldığınızı düşünelim, akıllı cep telefonunuzun da 2500 mAh bir batarya sahip olduğunu varsayalım.  Bu durumda almış olduğunu powerbank, cep telefonunuzu 4 kere şarj edebilme kapasitesine sahiptir.

Input ve Output ( Girişi ve Çıkış ): Powerbank’in, şarj edilebilir bir pilden oluştuğunu söylemiştik. Dolayısıyla powerbank, bir elektronik cihazı şarj ettiği gibi, kendisinin de şarj edilmesine ihtiyacı vardır. Tam da bu noktada input ve output dediğimiz, amper ( A ) cinsinden ifade edilen giriş ve çıkış akım değerleri devreye giriyor. İnput; powerbank şarja takıldığında, prizden çekebildiği akım derecesini gösterirken; output ise; powerbank’in elektronik cihazınıza ne kadar akım sağlayabildiğini gösterir. İnput ve output değerleri, amper cinsinden ifade edilir ve bu değerler ne kadar yüksek olursa, powerbank o kadar hızlı şarj oluyor veya hızlı şarj eder. Bu iki değerin farklı olabildiği durumlar vardır. Bu durumu bir örnekle açıklayalım: Powerbank’in batarya gücünü devreye katmadan, basitçe; Input 2A, Output 1A değerlerine sahip olduğunu düşünelim. Bu durumda; powerbank, 2A gücünde prizden akım alabildiği için hızlı dolacaktır fakat output değeri 1A olduğu için, şarj etmek istediğiniz elektronik cihazı yavaş şarj edecektir. Bu örneği tam tersi olarak da düşünebiliriz; Input 1A, Output 2A değerine sahip olan bir powerbank, prizden yavaş akım aldığı için geç dolacak fakat elektronik bir cihazınızı şarj ederken hızlı şarj edecektir. ( Bu örnekte powerbank’in şarjı sırasında, şarj adaptörü başlığı ve kablosunun da oldukça önemi vardır fakat amaç powerbank’in input ve output değerlerini açıklamak olduğu için, bu değişkenler sabit olarak kabul edilerek örnekleme yapılmıştır. )

Powerbank Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Powerbank kullanırken, powerbank’in pil göstergesini takip ederek, tam boşaldığı zaman doldurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede, powerbank’in pilinde ölü noktaların oluşmasını geciktirebilirsiniz. Fakat %10 civarında pili kalmış powerbanki hep aynı noktada şarja taktığınızı düşünürsek, kullanılmayan %10’lık kısım; zamanla, powerbankin pili için ölü bir nokta olur ve powerbank %10 seviyesine düştüğü zaman fayda sağlamamaya başlar. Bu yüzden powerbanki kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta; powerbanki tam boşaltıp, tam doldurmaktadır.

Dolmuş bir powerbanki prizde takılı bırakmamak, powerbankin pil sağlığı açısında önemli diğer bir noktadır. Ayrıca powerbanki tam dolu bir durumda bıraksanız bile, uzun süre kullanılmadığına kendi kendine kayıplar yaşayabilir. Bu yüzden, uzun süre kullanmasanız bile, pil sağlığının canlı kalması için, belirli periyotlarda bitirip, yeniden doldurmanız tavsiye edilir.

Günümüzde Powerbank

Powerbank, akıllı cep telefonlarının gelişimiyle birlikte birçok değişime uğramıştır. Powerbank, ilk çıktığı zamandan günümüze kadar, her kapasite artışında, ebatının da büyümesi şeklinde karşımıza çıkarken, son birkaç yıldır, kapasite arttığı halde powerbank boyutunun aynı kaldığını hatta bazen powerbanklerin daha da küçüldüğünü görmek mümkün hale geldi.

Bu yüzden eskiden powerbankler için söylenen ne kadar büyük o kadar güçlü tabusu yıkılmış oldu. Artık powerbank almak isteyen kullanıcılar, powerbankin boyutlarına bakarak değil; üzerinde yazan teknik özelliklerine bakarak karar veriyor.

Powerbank’in Çıkış Sayısı ve LED Fener Özelliği

Powerbank almak isteyen kullanıcılar son zamanlarda teknik özellikler dışında, powerbank’in desteklediği çıkış sayısına da bakıyor. Son zamanlarda; birden fazla çıkışa sahip olan powerbanklerin tercih edildiğini görüyoruz, bu da gösteriyor ki; kullanıcılar powerbank ile birden fazla elektronik cihazlarını şarj ediyorlar.

Powerbanki özellikle kamplarda kullanan kesimin önem verdiği bir diğer noktada, LED feneri özelliğidir. LED fenerli powerbankler, ışıksız ortamlarda, kullanıcılara oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Dikkat!

Powerbank almak isteyenler için birkaç uyarıda bulunalım.

  • Powerbank seçimi yaparken yazımızın içerisinde vermiş olduğumuz powerbank – telefon batarya gücü örneğinde hesaplar katılmamıştır. Yani düz mantıkla hesap edilen 000 mAh powerbank, 2500 mAh cep telefonu örneğinde kayıplar hesap edilmemiştir. Bu demek oluyor ki; örnekte bahsedilen 4 kere şarj edebilmek özelliği; şarj iletim kablosu, powerbank’in beklediği bölge, kablo kalitesi gibi etkenler nedeniyle kayba uğrayabilir yani; powerbank cep telefonunuzu tam 5 kere değil, 4 – 4.5 kere şarj edebilir.
  • Alacağınız powerbank’in içerisinde, şarj edilebilir yüksek kapasiteli pil olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla powerbanki; sıcaktan ve darbelerden korumanızı tavsiye ederiz. Sıcak ve darbeye maruz kalan bir powerbank; zamanla deforme olarak bozulabileceği gibi, yüksek kapasiteli powerbanklar ise patlama riski nedeniyle canınıza veya malınıza zarar verebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here