Profibus kablo nedir

Profibus kablo 1989 yılında Almanya eğitim ve araştırması tarafından geliştirilmiştir. Profibus kablolar otomasyon tesislerinde tüm cihazların tek bir bus kablo hattı ile ağ oluşturmak kolay ve maliyeti düşüktür.

Geçmişte yapılan  otomasyon tesislerinde bulunan  tüm haberleşme cihazların dan kontrol panellerine (scada, Plc ve Bilgisayar; vb) her bir cihaz için ayrı ayrı kablo çekilirdi ve işcilikte harcanan zaman ve kullanılan kablorda maliyetli olurdu.Geliştrilen Bus kablolar sayesinde tüm cihazlar arasında tek bir kablo ile ağ oluşturulur; ve tek bir Bus kablo ile haberleşme sağlanır. Burda dikkat edilecek konu Profibus kablolar ile kullanılacak cihazların profibus kabloya uyumlu cihaz olmasıdır.Bus kablolar cihazlar arasında hızlı veri alış verişi sağlar.

Profibus kablolar 200mt 1.5 mbit 100 metrede ise 1.2 mbit gibi yüksek hızda iletişim sağlar.Bus kablolar 4-20mA kontrollerden farklı olarak tek bir bus kablo üzerinden 32 ağ elemanını destekler, yükseltici kullanıldığı zaman desteklenen ağ miktarı 127 ağ elemanına kadar çıkar.

PROFİBUS KABLO ÇEŞİTLERİ:

1.Profibus Dp
2.Profibus PA

Profibus DP kablosu; En yaygın olarak kullanılan bus kablo tipidir. Fabrika otomasyonlarında tesiste bulunan cihazları bir kontrol panelinden tesistedeki bütün cihazları kontrol etmek icin kullanılır.

profibus PA kablosu; Fabrika otomasyonlarında tesisteki bütün cihazları izlemek icin kullanılır.

PROFİBUS KABLOLARIN ELEKTRİKSEL ÖZELLİKLERİ:

* İletken çevrim direnci max. 100ohm
*Empedansı 3-20 mhz
*Çalışma gerilimi max. 100 volt
*Kapasite ( 800 hz) nom. 29.5 nf/km

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here