profinet

PROFINET, (process field net)  endüstriyel kontrol sistemlerinde TCP / IP ve IT standartlarını kullanan Endüstiyel Ethernet destekli üst düzey açık  ağ  haberleşme protokolü dür. Prosesler deki dağınık olan denetleyiciler (PLC ‘ler, switch’ler, servo sürücüler, DCS’ler veya PAC’ler ) gibi ayrı ayrı hareket, eşler arası entegrasyon, dikey entegrasyon, emniyet, alarm ve verilerin daha hızlı iletilmesi için kullanılılır.

Profınet Profibus gibi saha yolu iletişim sisteminin (field bus) üstünlüğünü Ethernet TCP/IPprotokolü ve onunla ilişkili açık bilgi teknolojileri (IT) (OPC, DHCP, HTTP..) ile birleştirir.
Profınet IO, programlanabilir Kontrol Cihazları ve diğer cihazlarla veri alış verişinde üç farklı iletişim kanalı kullanır. Standart TCP / IP kanalı parametreleme, yapılandırma ve çevrimsiz okuma / yazma işlemleri için kullanılır. RT veya Gerçek Zamanlı kanal, standart çevrimsel veri aktarımı ve alarmlar için kullanılır.

Profınet, proses’te mevcut olan cihazları değiştirmeden Profıbus, DeviceNet ve Interbus gibi mevcut Fieldbus sistemlerinin entegrasyonunu sağlar.

Fabrika prosesindeki  aygıtları 10milisaniye zaman diliminde  hızlı güncelleme sağlar;  ve hareket kontrolü senkronizasyonu daha da zorlayıcıdır.

Hareketli kontrol uygulamalarında (servo sürücü) Profinet 150 eksen hareketini 1milisaniyede ve 1 mikrosaniye titreşimle kontrol eder.

PROFINET  diğer haberleşme protokolleri ile birlikte çalışarak esneklik sağlar. Uluslararası PROFIBUS ve PROFINET konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir.

Gerçek zamanlı iletişimlerde, TCP / IP kullanır ve yaklaşık 100 ms’lik bir veri yolu çevrimi süresini etkinleştirir.
Standart Ethernet kablo ve RJ45 soketler ile kullanılır
Gerçek zamanlı iletişim, yaklaşık 10 ms’lik döngü sürelerini sağlar.
Eş zamanlı gerçek zamanlı iletişim yaklaşık 1 ms çevrim sürelerini sağlar.

PROFINET BAĞLANTISINDA TANIMLANAN ÇEŞİTLİ PROTOKOLLER

PROFINET / CBA: Endüstriyel ortamlarda dağıtılan otomasyon uygulamaları ile ilgili protokol. PROFINET / DCP: Keşif ve temel konfigürasyon. Bu, aygıtların adlarını ve IP adreslerini yapılandırmak için kullanılan bağlantı katmanına dayanan bir protokoldür
PROFINET / IO: Bazen PROFINET-RT (RealTime) olarak adlandırılan bu, merkezi olmayan çevre birimleri ile iletişim için kullanılır.

PROFINET / RT: Verilerin gerçek zamanlı aktarımı.
PROFINET / IRT: Eşzamansız verilerin gerçek zamanlı aktarımı.
PROFINET / IP:TCP altında çalışan internet protokolü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here