Pt100 Probları Nedir Ne İşe Yarar

Laboratuvarlarda veya fabrikalarda çalışan kişiler, belirli ekipmanların önemini çok iyi bilirler. Sıcaklık ölçümünün vazgeçilmez ekipmanlarından biri de Pt100 probları dır. Pt100 probu, çok özel özelliklere sahip bir sıcaklık sensörü gibi özellikleri bulunan bir direnç termometresidir. Diğer tipleri 500 ve 1000 değere sahip, daha dayanıklı olan ve jeneratörlerin, kazanların veya motorların bulunduğu alanlarda sıcaklık ölçmek için kullanılırlar. Pt100 probları, IEC 751 uluslararası standarda uygun, en sık bulunan direnç termometresidir. 0 ° Santigrat sıcaklık karşısında 100 Ω (bu sembol ‘ohm‘ ölçüm birimini temsil eder) dirence sahiptir.

İngilizce’de RTD veya İtalyanca’da PRT olarak tanımlanan bu bileşenleri de bulabilirsiniz. İngilizce olan kısaltma, ‘Direnç Sıcaklığı Detektörü’nün kısaltmasıdır; İtalyanca olan kısaltma ise ‘Platin dirençli termometre’ anlamına gelir. Gördüğünüz gibi isim değişiyor ama konsept aynı kalıyor.

PT100 Çeşitleri Nelerdir?

Pt100 sıcaklık sensörleri, tipik olarak, bu ekipmanın hem doğru hem de dayanıklı olması için direnç elemanını koruyan kılıflarla sarılır. Pt100’ün dirençleri arasında farklılıklar vardır ve onu oluşturan öğelerle ilgili de farklı Pt100 tipleri vardır.

  • İlk tipe ince filmelemanı denir: Bu aynı zamanda en yaygın tiptir. Entegre devreler için kullanılana benzer şekilde yapılır. Pratikte, seramik bir desteğin üzerine bir platin film yerleştirilir ve daha sonra kapsüllenir. Bu sistem, çok hassas parametrelere ve hızlı tepki sürelerine sahip küçük boyutlu sensörler yapmak için tercih edilmektedir.
  • İkinci tip, tel sargılıeleman olarak adlandırılır: Bu elemanlar, adından da anlaşılacağı gibi, camdan veya seramikten yapılmış, tam anlamıyla merkeze sarılmış bir platin telden oluşur. Bu elemanların çapı 1 mm’den 5 mm’ye kadar değişebilirken, uzunluk 10 mm’den başlayıp 50’mm’e kadar çıkabilmektedir.

Pt100 Probları Nasıl Çalışır?

Pt100 problarının çalışması çok etkileyicidir, elektronik alanındaki gelişmelerden gerçekten çok yararlandı ve bu enstrümanlar bunun somut kanıtı. Sensörler, giderek daha kararlı ve esnek hale geldi, aynı zamanda doğru ölçümler sağlayabildi.

Pt100 sensörü platinden yapılmış elemanının direncini ölçtüğünde tek derecelik bir değişimi bile algılayabiliyor. Değişen sıcaklık, sadece 0,384 Ω olan diğer parametrenin, direncin değişimini belirleyen bir süreci tetikler. Büyük hasara yol açabilecek hataları önlemek için sensörlere 4 kablo bağlanır. Bunlardan ikisi platin eleman üzerinde oluşan gerilimi ölçmek için, diğerleri ise akımı zorlamak için kullanılır. Piyasada ayrıca iki telli, üç telli sensörler var, ve dört telli dörtlü PT100 probları vardır. İki telli, üç telli ve dört telli PT100(RTD) arasındaki farkları öğrenmek için diğer yazımızı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Pt100 Dirençli Termometrelerin Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?

Bu dirençli termometreler endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü çok fazla avantajı vardır. Pt100 dirençli termometrelerin avantajlarından en önemlisi, sıcaklık aralığının çok geniş olmasıdır, +850°C ile -200°C arasında değişen aralıktaki sıcaklık ölçümlerini gerçekleştirebilir. PT100 probların avantajlarından bir diğeri ise yüksek doğruluk derecesine sahip olmasıdır.

Pt100 sensörleri sıcaklığa dayanıklı platinden yapılmış elektronik bileşenlerdir, bir üretim döngüsü sırasında sıcaklığın ve herhangi bir değişikliğin izlenmesinin gerekli olduğu laboratuvarlarda veya endüstrilerde kullanılırlar. Bu nedenle, çalışma oturumlarında ödün vermemek için bu ürünlerin hassasiyetinin ne kadar önemli olduğu hemen anlaşılır.

Her sensörün pratik uygulamasını da belirleyen farklı özellikleri vardır. İki parametreye dikkat edilmelidir.

  • PT100 probları seçilirken; sıvı veya metal, iletken veya aşındırıcı olsun, yerleştirileceği malzeme temeline göre seçilmelidir.
  • Kablo seçimi de bir diğer dikkat edilmesi gereken parametredir.

Prensipte sensörler, doğrudan temas veya daldırma yoluyla olmak üzere iki şekilde hareket edebilir. Sensörler, belirli işler için ihtiyaç duyulursa, müşterinin ihtiyaçlarına göre de özelleştirilebilir. Bu durumda, dikkat edilmesi gereken parametreler, bağlantının yanı sıra bağlantının çapıdır. Ancak önemli olan, her zaman sertifikalı, garantili, yürürlükteki güvenlik yönetmeliklerine uygun en iyi sensörleri seçmektir. Sensörlerin mümkün olan en iyi şekilde ve risksiz olarak kullanılabilmesi için teknik kullanım kılavuzlarının da sensörlerle birlikte verilmesine dikkat edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here