pv sogutma

Hintli ve Malezyalı bilim adamları, titanyum oksit nano-akışkan tabanlı soğutma tekniğine sahip prototip bir PV modülü geliştirdiler. Geliştirilen soğutma sistemi güneş panellerinin arka taraflarına monte edilmiş bir arka kanal içeren yeni bir soğutma sistemidir. Sudaki nanopartikül konsantrasyonunun optimum değeri olan% 0,6 nanosıvı konsantrasyonu kullandılar.

Panel soğutma sistemi, içinden bir titanyum oksit ve su eriyiğinin akabildiği panelin arka tarafına tutturulmuş monte edilmiş bir arka kanaldan meydana geliyor. Akışkan akış boruları, modül arka tabakası ile bir boru yalıtım tabakası arasına yerleştirilir ve hepsi bir kanal tabanı üzerine uygulanır.

Araştırmacılar, “Ekstrakte ısı kaybını önlemek için tüplerin alt tarafı yeterince yalıtılmıştır” dedi.

Önerilen teknik, bir PV-termal kojenerasyon ünitesi için çok seviyeli inverter topolojisine sahip bir PV sisteminde test edildi. Sistem 1.000 W / m2 güneşlenme için simüle edildi. Bilim adamları, daha yüksek bir konsantrasyon kullanılırsa partiküllerin topaklanma şansı olduğu için, sudaki nanopartikül konsantrasyonunun optimum değeri olarak kabul ettikleri% 0,6’lık bir nanoyakışkan konsantrasyonu kullandılar.

Araştırmacılar, “Bu nedenle, termal iletkenlik düştüğü için nanoakışkanın amaçlanan hedefi yetersiz kaldı,” diye iddia ettiler.

Panelin sıcaklığını, borulardan hava veya su akan benzer panellerin sıcaklığıyla karşılaştırdılar. Panelin titanyum oksit nanoakışkan ile çalışma sıcaklığının önemli ölçüde düştüğünü gözlemlediler. Nanakışkan bazlı panelin ortalama çalışma sıcaklığının 52 C olduğunu, hava akış panelinin 71 C sıcaklığa sahip olduğunu söylediler. Su akışına dayanan panel 61.2 C’de geldi.

Kaynak: https://www.pv-magazine.com/2020/09/10/titanium-oxide-nanofluid-based-cooling-technique-for-pv-panels/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here