Python

Python, nesnel yönelimli, yorumlamalı bilimsel ve yüksek etkileşimli en popüler programlama dillerinden biridir. Python, makine öğrenimi, web sitesi oluşturma ve yazılım testleri başta olmak üzere her şeyde kullanılır. Hem geliştiriciler hem de geliştirici olmayanlar tarafından kullanılabilir. Python kullanım alanları arasında Netflix’in algoritmasından kendi kendine giden arabaları kontrol eden yazılıma kadar birçok şey olduğunu söyleyebiliriz.

Geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam’da başlanan bu programlama dilinin adını bir yılandan aldığı düşünülse de durum öyle değildir.  Bu programlama dili adını, Guido van Rossum’un çok sevdiği Monty Python adlı altı kişiden oluşan bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır.  Günümüzde ise Python Yazılım Vakfı etrafında toplanmış olan gönüllülerin çabasıyla geliştirilmeler sürmektedir. 1994 yılının Ocak ayında 1.0 sürümüne ulaşan bu programlama dili, 16 Ekim 2000 tarihinde 2.0 sürümüyle yoluna devam etmiştir. 16 Ekim 2000 tarihinde piyasaya sürülen 3.0 sürümü, 2.0 sürümüyle uyumlu değildir. Özetle Python, son yıllarda dünyanın en popüler programlama dillerinden biri haline gelmiştir. Veri bilimi, yazılım, web geliştirme ve otomasyon olmak üzere bir dizi uygulamada kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Genellikle web siteleri ve yazılımlar oluşturmak, görevleri otomatikleştirmek ve veri analizi yapmak için kullanılmaktadır. Python kullanım alanları arasında bunlar ilk sırada gelse de genel amaçlı bir dildir, yani daha farklı programlar oluşturmak için de kullanılabilir. Bu çok yönlülüğü, yeni başlayanlara kullanıcı dostu olduğunu göstermektedir. Bu da onu bugün en çok kullanılan programlama dillerinden biri haline getirmiştir.

Stack Overflow’un düzenlediği 2022 Geliştirici Anketi, bu programlama dilinin, dördüncü en popüler programlama dili olduğunu ortaya koydu. Katılımcılar Python’u geliştirme çalışmalarında neredeyse %50 kullandıklarını söylediler. Anket sonuçları ayrıca Python’un, Rust ile en çok aranan teknoloji olarak bağlandığını, onu kullanmayan geliştiricilerin %18’inin zaten Python öğrenmekle ilgilendiklerini söyledi.

Python Nerelerde Kullanılır?

Python yaygın olarak web siteleri ve yazılımlar, görev otomasyonu, veri analizi ve veri görselleştirme geliştirmek için kullanılır. Öğrenmesi nispeten kolay olduğu için muhasebeciler ve bilim adamları gibi birçok programcı olmayan tarafından, finans düzenlemek gibi çeşitli günlük görevler için benimsenmiştir.

Python ile neler yapılabilir? Sorusuna birkaç örnek verelim.

 • Veri analizi ve makine öğrenimi
 • Web geliştirme
 • Otomasyon veya komut dosyası oluşturma
 • Yazılım testi ve prototip oluşturma
 • Günlük görevler

Python’un nerelerde kullanılır? Birkaç yaygın kullanım alanlarına daha yakından bakalım.

1.      Veri Analizi ve Makine Öğrenimi

Python, veri biliminde bir temel haline geldi. Veri analistleri ve diğer profesyoneller, bu programlama dilini, karmaşık istatistiksel hesaplamalar yapmak, veri görselleştirmeleri oluşturmak, makine öğrenme algoritmaları oluşturmak, verileri manipüle etmek ve analiz etmek, verilerle ilgili diğer görevleri tamamlamak için kullanırlar.

Python, çizgi ve çubuk grafikler, pasta grafikler, histogramlar ve 3D grafikler gibi çok çeşitli farklı veri görselleştirmeleri oluşturabilir. Ayrıca kodlayıcıların TensorFlow ve Keras gibi veri analizi ve makine öğrenimi için daha hızlı ve verimli programlar yazmasını sağlayan bir dizi kütüphaneye sahiptir.

2.      Web Geliştirme

Genellikle bir web sitesinin veya uygulamanın, arka tarafını bir kullanıcının görmediği parçaları geliştirmek için kullanılır. Python’un web geliştirmedeki rolü, sunuculara veri göndermeyi, veri işlemeyi ve veritabanlarıyla iletişim kurmayı, URL yönlendirmeyi ve güvenliği sağlamayı içerir. Web geliştirme için çeşitli çerçeveler sunar. Yaygın olarak kullanılanlar arasında Django ve Flask bulunur.

Python kullanan bazı web geliştirme işleri şunları içerir: back-end developer, full stack developer, Python developer, yazılım mühendisleri ve DevOps mühendisleri.

3.      Otomasyon veya Komut Dosyası Oluşturma

Kendinizi bir görevi tekrar tekrar yerine getirirken bulursanız, Python ile otomatikleştirerek daha verimli çalışabilirsiniz. Bu otomatik işlemleri oluşturmak için kullanılan yazma koduna komut dosyası denir. Kodlama dünyasında, otomasyon birden fazla dosyadaki hataları kontrol etmek, dosyaları dönüştürmek, basit matematik yürütmek ve verilerdeki kopyaları kaldırmak için kullanılabilir.

Yeni başlayanlar tarafından bilgisayardaki dosyaları yeniden adlandırma, çevrimiçi içeriği bulma ve indirme, istenen aralıklarla e-posta veya metin gönderme gibi basit görevleri otomatikleştirmek için bile kullanılabilir.

4.      Yazılım Testi ve Prototip Oluşturma

Yazılım geliştirmede, yapı kontrolü, hata izleme ve test gibi görevlere yardımcı olur. Yazılım geliştiricileri, yeni ürünler veya özellikler için testi otomatikleştirebilir. Yazılım testi için kullanılan bazı Python araçları Green ve Requestium içerir.

5.      Günlük görevler

Python sadece programcılar ve veri bilimcileri için değildir. Python’u öğrenmek, gazeteciler, küçük işletme sahipleri veya sosyal medya pazarlamacıları gibi daha az veri ağırlıklı mesleklerde olanlar için yeni olanaklar açabilir. Python ayrıca programcı olmayanların hayatlarındaki belirli görevleri basitleştirmelerini sağlayabilir. Python ile otomatikleştirebileceğiniz görevlerden birkaçı şunlardır:

 • Borsa veya kripto fiyatlarını takip etme
 • Yağmur yağdığında şemsiye taşımak için kendinize bir metin hatırlatıcısı gönderme
 • Market alışveriş listesi güncelleme
 • Büyük dosya gruplarını yeniden adlandırma
 • Metin dosyalarını elektronik tablolara dönüştürme
 • Aile üyelerine rastgele ev işleri atama
 • Çevrimiçi formları otomatik olarak doldurma

Python Avantajları

Python birkaç nedenden dolayı popülerdir. Kodlayıcılar için bu kadar çok yönlü ve kullanımı kolay hale getiren Python avantajları göz atalım.

 • Basit bir sözdizimi doğal dili taklit eder, bu yüzden okumak ve anlamak daha kolaydır. Bu, proje oluşturmayı geliştirmeyi daha hızlı hale getirir.
 • Web geliştirmeden makine öğrenmeye kadar birçok farklı görev için kullanılabilir.
 • Acemi dostudur. Bu yüzden, giriş seviyesi kodlayıcılar arasında oldukça popülerdir.
 • Açık kaynak kodludur. Yani ticari amaçlar için bile kullanmak ve dağıtmak ücretsizdir.
 • Python’un arşivi, modüller ve kütüphaneler hızla büyümektedir. Kullanıcılar, Python’un yeteneklerini genişletmek için oluşturdukları kod demetleri oldukça geniştir.
 • Büyük ve aktif bir topluluk Python’un modül ve kütüphane havuzuna katkıda bulunur. Bu, diğer programcılar için yararlı bir kaynak görevi görür. Geniş destek topluluğunun olması kodlayıcılar bir yerde takılırsa, çözüm bulmanın nispeten kolay olduğu anlamına gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here