Raspberry Pi kullanım alanları

Raspberry Pi, 2012 yılında eğitim amaçlı ve bazı projeler için ortaya çıkmıştır. Öğrencilere ve düşük düşük maliyetlerle bilgisayar biliminin temellerini öğretmek için geliştirilmiş küçük, tek kartlı bir bilgisayar serisidir .  Raspberry Pi kullanmanın çeşitli faydaları oluyor.  Bu Raspberry Pi’nin yaygın ve etkili bir şekilde kullanıldığı en iyi kullanım listesi sizlere sunuyoruz.

Masaüstü Bilgisayar

Raspberry Pi ile microSD kart ve bir güç kaynağı kullanarak basit bir masaüstü yapabilirsiniz. Yaptığımız yazılımı ekrana yansıttığımızda kontrol edebiliriz. Bu kontrol ile monitör, USB klavye ve fare de gereklidir. Raspberry Pi 3 olan yeni sürümlerinde dahili Wi-Fi ve Bluetooth da mevcuttur. Her şey kurulduktan ve tercih edilen işletim sistemi yüklendikten sonra (Genellikle en son sürüm tercih edilir), masaüstü bilgisayarınız kullanıma hazır oluyor.

Hava İstasyonu

Öğrenmeye yeni başlayanlar için en iyi Raspberry Pi projelerinden biri olabilir. Atmosferik verileri toplayan ve analiz eden hava istasyonunuzu inşa ederek, sadece Raspberry Pi’nin temellerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda daha sonraki ahududu pi projeleri için deneyiminizi artıracaksınız. İşlevlerini kontrol etmek için çok sayıda fiziksel sensör ve ücretsiz Python  kütüphanesi arasından seçim yapabilirsiniz.

FM Radyo İstasyonu

Raspberry Pi, FM radyoda yayın yapmak için de kullanabiliriz. Pi sadece kısa mesafeden yayın yapabilir. Burada portatif pil ve lehim becerileri gerekebilir. Yayınlanması gereken tüm seslerin microSD karta önceden yüklenmesi gerekiyor.

Medya Kullanımı

Raspberry Pi’nin ana kullanımlarından birinin bir Kodi medya merkezi olduğunu göstermektedir. Birkaç Kodi derlemesi disk görüntüsü olarak yayınlandı. Bunlarında arasında en popüler olanlar OSMC ve OpenElec dir.

Kodi’nin yüklenmesi bazı uyarılarla birlikte getiriyor. Resmi Kodi depolarından yalnızca güvenli ve yasal eklentilerin yüklenmesi önerilmektedir. Ayrıca, Kodi çalıştıran bir Raspberry Pi güvenlik sorununa karşı oldukça savunmasızdır. Bu nedenle, verileri şifrelemek için bir VPN kurulması önerilmektedir.

Web Sunucuları

Raspberry Pi’nin bir başka bir kullanımı da web sunucusu oluşturmaktır. Bunun anlamı, bir web sitesini diğer sunucular gibi barındıracak şekilde yapılandırılabilmesidir. Blogları da barındırabilir. Her şeyden önce, doğru yazılımın yüklenmesi gerekiyor, bu da Apache ve bağımlı kütüphaneleri. PHP, MySQL ve Apache ile de tam bir LAMP yığını kurulabilir. FTP kurulumu da faydalıdır.

Belirtilen tüm bu adımlar tamamlandığında, HTML dosyaları / www / dizinine kaydedilebilir ve web sunucusu kullanılmaya hazırdır. Sunucu kurulumu tamamlandıktan sonra WordPress, Blogger gibi belirli web yazılımları da kullanılabilir .

Oyun Sunucuları

Raspbian, pi’nin varsayılan işletim sistemi, önceden yüklenmiş Minecraft oyununun özel bir sürümü ile birlikte geliyor. Ancak, Raspberry Pi uygulamaları bir oyun sunucusu olarak da kullanılabiliyor. Minecraft için mükemmel bir oyun sunucusudur. Birden fazla Raspberry Pi kullanılır ve bu özel bir sunucu olarak mükemmel bir oyun deneyimi elde edilebilir.

Raspberry Pi’de diğer çok oyunculu ağ oyunları kurabilirsiniz.

Kablosuz Baskı Sunucusu

Samba dosya paylaşım yazılımının ve CUPS (Ortak Unix Baskı Sistemi) yüklenmesini gerekiyor. CUPS, yazıcı ve yönetim konsolu için sürücüler sağlamaktadır.

Bundan sonra, Windows veya Mac bilgisayarların yazıcıya ağ üzerinden erişebilmesi için Pi yapılandırılması gerekir. Yazıcının bir USB kablosuna ihtiyaç duyulur.

Ağ İzleme Aracı Oluşturun

Ağınızdaki cihazları izleyebilmek mi istiyorsunuz? Bağlantı eksikliği konusunda endişeleriniz mi var veya blogunuz veya web siteniz çevrimdışı olduğunda hızlı bildirim mi almak istiyorsunuz?

Cevap bir ağ izleme çözümüdür. Bazıları mevcut olsa da, en popüler olanı, kurulumu ve yapılandırması kolay olan açık kaynak Nagios aracıdır. Bu yüklendiğinde, zamanı izleyebilir, ağınızdaki cihazların görselleştirmesini görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Geleneksel olarak, Linux kutularına yüklenmiştir, ancak gerçekten tam bir masaüstü PC veya sunucunun israfıdır. Ancak, bir Ahududu Pi için ideal bir kullanımdır!

Tek yapmanız gereken Nagios disk görüntüsünü indirmek ve Pi’nizin SD kartına flash yapmak. En iyi sonuçlar için, Nagios kaynak yoğun olabileceğinden bu proje için bir Raspberry Pi 2 veya daha yenisini kullanın.

Retro Oyun Makinesi

Raspberry Pi, Retro bir oyun makinesi olarak idealdir. Bu makinenin en hafif bileşenlerinden biri olarak kullanılabilir. Raspberry Pi Zero oyun projeleri için küçük alanlara sığabilir. Recalbox ve RetroPie olmak üzere iki ana seçenek vardır. Diğer platformlar da taklit edebilmektedir. Klasik MS-DOS PC oyunları ve Commodore 64 de kurulabilir ve diğer birçok popüler 16-bit oyun konsolu da bulabilirsiniz.

Robot Kontrolörü

Birçok robot denetleyici Raspberry Pi projesi mevcuttur. Cihaz piliyle gerektiği gibi çalışan ve robotları iletişim kurmak ve kontrol etmek için kullanılan özel bir robotik paketi de mevcuttur. Robotlar için Pi Zero W kullanabiliyoruz. Raspberry Pi’nin ince bir versiyonu olan Zero, hafif robotlar için uygun yerleşik kablosuz bağlantı özelliklerine de sahiptir. Raspberry Pi sürüm 2 ve 3’ün Model B + kartlarından oldukça daha hafiftir. USB bağlantı noktalarıyla ilgilenmeden verimli bir konuma yerleştirilmesini sağlar.

Hızlandırılmış Kamera

Raspberry Pi kamera modülünü farklı bir komut dosyasıyla birlikte hızlandırılmış filmler çekmek için kullanabiliriz. Bu, gecikmeli tek kare çekerek elde edilebilir. Ayrıca taşınabilir bir pil çözümü de gereklidir ve bir tripod kullanılabilir.

Stop Motion kamera

Python ve uygun bir montaj (kil veya oyuncak tabanlı için standart tripod) ve iyi aydınlatılmış alanın kullanılabilirliği Stop motion kamera yapılabilir. Ancak, bu zaman alıcı bir süreçtir. İyi sonuçlar almak için iyi bir uygulama yapmanız gerekiyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here