Reed Röle Nedir

Elektromanyetik bir bobin kullanarak bir veya sekiz reed switchini çalıştıran röle tipine Reed röle denir. Reed röle, kavramı ilk kez 1922 yılında Leningrad Elektroteknik Üniversitesindeki bir profesör tarafından ortaya atıldı. Önerilen bu fikir, manyetik olarak kontrol edilen ve manyetik alan etkisinde anahtarlanan bir kontak adını içeriyordu. Reed röle, Walter B. Ellwood tarafından 1936’da Bell Telephone laboratuvarlarında icat edildi.

Reed röle, daha küçük rölelerin gerekli olduğu, elektrik veya elektronik devrelerde kullanılabilir. Reed röle, performansı çok hızlıdır ve diğer röle türlerine kıyasla etkinleştirmek için çok daha az güce ihtiyaç duyar. Küçük boyutları sebebiyle birçok farklı elektronik devre türlerinde kullanılırlar. Reed rölenin yapısı, bir indükleme anahtarı, bıçaklar, elektromanyetik bobin vb. malzemelerden oluşacak şekilde oldukça basit bir yapıya sahiptir.

Reed röle, ferromanyetik malzeme gibi manyetik olarak hassas tabanlı malzemelerden yapılmış iki kamış bıçağı içeren kapalı bir cam zarftır. Rölenin bu cam zarfı, temas oksidasyonunu önlemek için kuru inert gazla doldurulur. Elektromanyetik bobin, anahtarın armatür gibi çalıştığı her yerde anahtarın etrafına sarılır. Böylece kamış anahtarların her iki ucu da devrenin giriş ve çıkışına basitçe bağlanır. Reed bıçakları, rölenin iki ucunda bulunur.  Bu kanatlara eksenel bir manyetik alan uygulandığında, birbirleriyle temasa geçerler ve tekrarlanabilir bir elektrik teması oluştururlar. Bu tip rölede manyetik alan, cam zarfı kaplayan bir bobin tarafından üretilir.

Reed rölenin yapısı

Reed rölenin yapısı

Reed rölenin çalışma prensibi, birkaç basit adımdan oluşur. Öncelikle, bu rölenin elektromanyetik bobini, voltaj uygulandığında akım üretir. Bundan sonra, bobinin akımı, manyetik anahtarın kontaklarını kapatan bir manyetik alan oluşturur. Son olarak, bobinden gerilim beslemesinin ayrılması rölenin kontağını açacaktır. Ayrıca bu röleler gelişmiş yöntemlerle çalışmaktadır.

Örneğin, bir RF reed rölesi esas olarak yüksek frekanslı sinyalleri değiştirmek için tasarlanmıştır. Reed anahtarının bölgesinde bir koaksiyel kalkanın düzenlenmesi, rölenin 7 GHz’e eşit sinyalleri değiştirmesine izin verir. Reed röle çalışma hızı 200 µs – 500 µs arasında değişmektedir.

Reed Röle Çeşitleri

Reed rölenin amacı, bir elektromıknatıs kullanarak tek veya daha fazla reed anahtarını kontrol etmektir. Bu röleler, kararlı ve düşük kontak direnci, yüksek yalıtım direnci, düşük kapasitans, küçük boyut ve uzun ömür gerektiren anahtarlama uygulamaları için kullanılır. Reed röle çeşitlerini inceleyelim.

5V Reed Röle

5V Reed Röle, elektronik olarak kontrol edilen bir anahtar gibi kullanılan standart bir röledir. Bu röle, kontağı hareket ettirmek için manyetik kuvvet kullanır. 500mA’da 200VAC veya 200VDC gerilimlere kadar geçiş yapabilir. Röle içindeki bobin 10mA’ya ihtiyaç duyar ve 5VDC değerindedir.

5V Reed Röle

5V Reed Röle

Bu tip rölelerde kontakların yanında küçük bir elektromıknatıs kullanılır. Güç kaynağı uygulandıktan sonra röledeki kontaklar kapanır. Bu röleler mekanik armatür içermediği için çok hızlı devreye girerler.

Yüksek Güçlü Reed Röle

Bu röleler 1.000 VDC anahtarlama paketlerinde mevcuttur, bu röleye yüksek güçlü röle denir. Bu özel seri röleler, güneş enerjisi, otomotiv, medikal, EV pil yönetim sistemleri, otomatik test ekipmanları, test ve ölçüm & ATE gibi yüksek voltajlı uygulamalarda çok iyi çalışır. Ayrıca H, HM & HE serisi röleler 10.000 VDC’ye kadar çalışabilen anahtarlardır.

Yüksek Güçlü Reed Röle

Yüksek Güçlü Reed Röle

DIL Reed Röle

Çift Hatlı (DIL) Röleler, 19 x 10 mm taban alanı ile 7,5 mm standart gövde yüksekliği ile mevcuttur. Bu tür röleler, sabit, esnek bir plastik malzeme ile kaplanmıştır. Bu rölelerin ana faydası, özel pin konfigürasyonları ve kontak düzenlemelerindeki büyük farktır. Küçük mahfaza nedeniyle, bu tip röleler, tipik mahfaza rölelerinin yerini alabilir.

DIL Reed Röle

DIL Reed Röle

Hızlı Anahtarlamalı Reed Röle

Yaklaşık 5 ila 10 kat daha hızlı geçiş yapabilen röle, hızlı anahtarlamalı reed röle olarak bilinir. EMR’lere kıyasla, bu tür röleler çok daha hızlı geçiş yapabilen daha basit ve daha hafif hareketli parçalara sahiptir. Bu rölenin çalışma hızı 200 ile 500 µs arasında değişmektedir.

Hızlı Anahtarlamalı Reed Röle

Hızlı Anahtarlamalı Reed Röle

Mikro Reed Röle

Bu minyatür röleler, EMR’lere veya elektromekanik rölelere kıyasla çok daha hızlı ve küçük boyutlarda mevcuttur. Ek olarak, bu tip röleler daha düşük ekleme kaybı ve ayrıca üstün sıcak anahtarlama performansı sağlar. Bu röleler, kompakt modül tasarımlarında uygulanabilir.

Mikro Reed Röle

Mikro Reed Röle

Mikro Reed Röleler, 10W, 0,5A’e kadar anahtarlamaya uygundur. Ek olarak, bu tip röleler temel olarak dijital anahtarlama sistemlerinde, düşük ekleme ve düşük RF kayıpları gerektiren otomatik test ekipmanlarında kullanılan 3GHz’e kadar yüksek frekanslı RF sistemleri için geliştirilmiştir.

Reed Rölenin Avantajları

Reed rölenin avantajlarını inceleyelim.

 • Reed röle, pahalı değildir. Önemli tasarım esnekliği sağlayan güvenilir bir çalışmaya sahiptir.
 • Bu röleler güvenilir, basit algılama ve çalıştırma kapasitelerine sahiptir.
 • Uzun hizmet ömrüne sahiptir. Bu hizmet süresi boyunca dayanıklı ve performanslıdır.
 • Alanı kısıtlı ortamlarda entegrasyon kolaylığı için daha az profilli tasarımlara sahiptir
 • Daha az bileşen ağırlığı, duyarlı elektroniklerin toplu yüklenmesini önler.
 • Özelleştirilmesi kolaydır.
 • Hızlı anahtarlama sistemine sahiptirler.
 • DIL veya SIL paketlerine kolayca yerleştirilebilir.
 • Anahtarlama akımı ile anahtarlamalı devre arasında tam izolasyon sağlarlar.
 • Çalışması için bir mıknatıs dışında ek bileşenlere ihtiyaç yoktur.
 • Bu röleler hem AC hem de DC’yi değiştirebilir.
 • Özel durumlarda 200 V’a kadar gerilime geçiş yapabilir.
 • Bazı varyantlar 500 mA akımı değiştirebilir.
 • Herhangi bir güç tüketimi olmadan süresiz olarak açık veya kapalı koşullarda bir mıknatıs ile kullanılır.
 • Bu rölenin performansı, optik bir anahtar gibi olmayan kir veya tozdan etkilenmez.
 • Bu röle, kağıt veya plastik gibi manyetik olmayan malzemelerle açılabilir.

Reed Rölenin Dezavantajları

Reed rölenin dezavantajlarını inceleyelim.

 • Bu röle ayrı bir mıknatıs kullanarak çalışır. Ayrıca, mıknatıs, anahtar parçasından birkaç milimetre uzakta olduğunda tatmin edici bir şekilde çalışmaz.
 • Bu röle, diğer herhangi bir yüzeye montaj tabanlı yongalar gibi minyatürleştirilemez.
 • Cam kapaklar kolayca zarar görebilir.
 • Kontaklar arasında ark oluşabilir.
 • Yanlışlıkla diğer manyetik alanlar aracılığıyla etkinleştirilebilir.

Reed Rölenin Kullanım Alanları

Reed rölenin kullanım alanları şunlardır:

 • Reed röle, mikrodalga ve RF anahtarlama uygulamalarında kullanılır.
 • Reed röle, aynı zamanda fotoçoğaltıcı dedektörler ve diğer çok düşük akım işleme devreleri gibi çok düşük kaçak akım kullanan uygulamalarda da kullanılır.
 • Reed röle, düşük akım ve voltaj anahtarlama gereksinimleri için kullanılan tekli veya üstü reed anahtarlarını kontrol etmek için bir elektromıknatıs kullanır.
 • Bu röleler tercihen kararlı & düşük kontak direnci, yüksek izolasyon direnci, düşük kapasitans vb. ihtiyaç duyulan anahtarlama uygulamalarında kullanılır.
 • En az RF sinyal kaybı ve daha az temas direnci sağlamak için dikkatlice tasarlanmıştır.
 • 15kVDC’ye eşit maksimum voltaj izolasyonu sağlamak için hızlı anahtarlama, maliyet açısından rekabetçi bir yöntem sağlar.
 • 30MHz’e eşit RF’de güç sinyallerini değiştirmenin yanı sıra yönlendirir.
 • Bu röleler, anten ayarlayıcılarında, RF yükselticisinin çıkışını antene ayarlamak için sabit kapasitör veya indüktör değerlerini seçmek için kullanılır.
 • Reed röle, yüksek voltaj sinyallerini yönlendirmek, şarj veya deşarj yapmak ve çeşitli test devrelerini ve sistem parçalarını ayırmak için ölçüm ve test pazarının çeşitli bölümlerinde kullanılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here