Renault gelişmiş pil deposu

Avrupalı Fransız  araba üretici Renault,  elektrikli araçlar da ve evlerde kullanılmış olan pil ve aküler ile gelişmiş enerji depolama sistemi (Advanced Battery Storage) kurulumunu başlattı. Bu enerji depolama sistemi ile pil ve aküler geri dönüşüm ile tekrardan kullanılacak.

Fransız otomobil üreticisi, 2020 yılında Avrupa’daki en büyük enerji depolama sistemini kurmayı amaçlıyor.

Gelişmiş enerji depolama sistemi En az 60 megavat saat (MWh) depolama kapasitesine sahip olacak bu sistem 60 MWh’de 5.000 evin günlük enerji tüketimini karşılanması bekleniyor. Geliştirilen  depolama sisteminin  kapasitesi daha sonra 2000 evin enerjisini karşılayacak şekilde zamanla genişleyecektir.

Bu sistem ilk olarak 2019 yılların başında Fransa ve Almanya’daki üç fabrikada başlanacaktır.

  • Renault fabrikası Cleon, Fransa
  • Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’da kömürle çalışan eski bir fabrika
  • Douai, Fransa Renault fabrikası

Kurulacak olan gelişmiş pil deposunun amacı, enerji karışımındaki yenilenebilir enerji kaynakların oranını arttırmak için belirli bir zamanda elektrik tüketimi ile üretim arasındaki farkı stabilize etmek ve yenilenebilir elektrik üretiminden yararlanmaya yardımcı olmak için kullanılacaktır.

Renault, ayrıca, sistemin temiz elektrik enerjisine dayandığından, düşük karbonlu enerjilerin ekonomik çekiciliğini artırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Groupe Renault New Business Enerji Direktörü Nicolas Schottey, “Sabit depolama çözümümüz bu farklılıkları telafi etmeyi amaçlıyor: Etkilerini azaltmak için belirli bir zamanda rezervleri şebekedeki bir dengesizliğe teslim ediyor” dedi.

Nicolas Schottey, bu sabit depolama sistemi, kaplarda derlenmiş ev pilleri kullanılarak üretilmiştir. Sistem, ikinci-iş pillerini ve satış sonrası işlemler sırasında standart değiştirmede gelecekte kullanılmak üzere saklanan yeni pilleri kullanır. “Bu benzersiz montaj, Gelişmiş Pil Depolamasını 70 MW gücünde anlık olarak üretme veya emme kapasitesine sahip olacak. Çözümümüzün yüksek kapasitesi ile kombine edilen bu yüksek güç, tüm büyük şebeke taleplerine verimli bir şekilde tepki vermeyi sağlayacaktır ”, diye açıklıyor

Kaynak: https://media.group.renault.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here