Reosta bir devreden geçen akım miktarını değiştirmek için direnci değiştirilebilen bir tür değişken dirençtir. Temel olarak akım ayarlarının gerekli olduğu veya bir elektrik devresinde direnci değiştirerek akımı kontrol etmek istediğimiz uygulamalarda kullanılır.

Bu bileşenin adı, bir İngiliz Bilim Adamı Sir Charles tarafından iki Yunanca kelime “rheos” ve “statis” kullanılarak “Rheostat” adı verildi.

Reosta sembolleri

Reosta Biri sabit diğeri hareketli terminal olmak üzere iki terminale sahiptir. Bazı reostaların potansiyometre gibi üç terminal içerir, ancak sadece iki terminali kullanılır. Reostanın potansiyometreden farkı, önemli miktarda akım taşıma kapasitesidir.

Reosta Nasıl Çalışır?

Bir elektrik devresinin üç ana parametresi, devreye uygulanan gerilim, devre akımı ve devrenin sunduğu direnç.

Devrenin akımını değiştirmek için uygulanan voltajı değiştirebilir veya devrenin direncini değiştirebiliriz. Tüm reostaların kullandığı temel ilke, akımın belirli bir voltajın direnci ile ters orantılı olduğunu belirleyen U/R=I Ohm kanunudur.

reosta çalışma prensibi

Devrenin akımı değiştirmek için devrenin direncini yani reosta direnç değerini  değiştirmek gerekir. Akım ve direnç ters orantılı olduğundan, akımda bir düşüş gerekiyorsa, reostatın direncini artıracağız. Benzer şekilde, akımda bir artış gerekiyorsa, reostatın direncini azaltacağız. Çalışma mantığı bu kadar basittir.

Reosta Devreye Nasıl Bağlanır?

Reosta’nın polaritesi yoktur, Voltaj veya akımı azaltmak için devreye seri olarak bağlayabilirsiniz. Aşağıdaki resimde Reosta’nın devreye bağlantı şeklini görebilirsiniz.

Reosta Nerelerde Kullanılır?

Daha önce tartışıldığı gibi en belirgin kullanımı akımı kontrol etmektir.

  • Genellikle, yüksek akımı kontrol etmek istediğimiz uygulamalarda kullanabiliriz.
  • Reosta, bir elektrik motorundan elektrik motorunun hızını güçlendirmeye veya azaltmaya ek olarak frekans hacmini arttırmak veya azaltmak için kullanılır.
  • Işık yoğunluğu kontrolü, motor hızı kontrolü, ısıtma ve fırın gibi güç kontrol cihazlarında kullanılır.

 Çeşitleri

  • Doğrusal Reosta
  • Döner Reosta
  • Önceden Ayarlanmış Reosta

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here