rezistans nedir

Rezistans, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine denir. Rezistans teli genellikle bir lamba filamenti gibi ısıyı veren bir bobin, şerit (düz veya oluklu) veya tel şeritte benzer.

Rezistans teli, ısı üretmek için çeşitli uygulamalarda kullanılır. Ev kullanımı tost makineleri, portatif mekan ısıtıcıları, ısıtma plakaları ve daha uygulamalarda  görebilirsiniz.

Direnç teli üzerinden elektrik akımı geçtiğinde ısı üretilir. Isı, devre üzerindeki güç kaybıdır. Bir devrede kaybedilen enerji veya güç ısı olur. Direnç, ısı olarak hissedilen termal enerji üretir.

Direnç sıcaklıkla doğrusal olarak artar. Direnç ne kadar yüksek olursa Sıcaklık o kadar yüksek olur. Enerji üretme ve ısı yaratma reaksiyonu arasındaki ilişki Joule’nin ilk yasası olarak bilinir.

Rezistans telleri, üretmeleri gereken aşırı sıcaklığa dayanacak şekilde imal edilmelidir. Bu yüzden rezistanslar nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımlardan yapılırlar. Nikrom ısıtma elemanları için en popüler rezistanstır. Nikrom, yüksek bir erime noktasına sahip bir üründür. Rezistanslar, oldukça yüksek bir öz direnç ve büyük bir ısıl dayanım (1400º C’ ye kadar) gösterir.

Nikel krom olarak da bilinen nikrom, nikel, krom ve bazen de demir karıştırılarak üretilen bir alaşımdır. Isı direnci ve korozyona karşı direnci ile tanınan alaşımdır. Nikrom (% 40 krom ve% 60 nikel bir alaşım ), nispeten daha yüksek direncinden dolayı ısıtıcılarda ve diğer ısıtma elemanlarında kullanılır. Bu nedenle ticari ürünlerde ve ev aletlerinde büyük kullanım alanı vardır.

Rezistans Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

Çok çeşitli rezistans telleri vardır. Bazen nikrom çıplak olarak kullanılır. Rezistansı Daha sağlam ve dayanıklı hale getirmek için bir seramik malzeme içine koyulur. (seramikler yüksek sıcaklıklarla dayanmada mükemmeldir)

Kanthal A-1

Kanthal A-1 genellikle endüstriyel uygulamalar için kullanılır. Cam, çelik ve seramik endüstrilerinde kullanılan yüksek sıcaklık fırınları için ısıtma elemanlarında bulunabilir. Kanthal ısıtma teli, üretimi kolaylaştırmak için tüm sipariş çalışmalarında tutarlı bir direnç sağlar.

Kanthal D

Kanthal D teli hem ev hem de endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Evde genellikle bulaşık makinesindeki ısıtma elemanları için, ısıtma panelleri ve kullanılan ısıtma kabloları için seramik içine gömülü olarak kullanılır.

Rezistans Tellerinin Maksimum Çalışma Sıcaklığı

Nikrom 60: 1150 ° C

Kanthal A1: 1400 ° C

Kanthal D: 1300 ° C

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here