RJ45 konnektör

RJ45 (Registered Jack 45), üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan, bilgisayarların yerel ağa bağlanarak birbirleri arasında iletişim kurmalarına yarayan ve Ethernet kablosu olarak da adlandırılan bağlantı kabloların ucunda yer alan parçanın ismidir.

RJ11 adlı telefon bağlantılarında kullanılan bağlayıcının büyüğü olan RJ45, T568A ve T568B olmak üzere iki standarda sahiptir. Genellikle insanlar, özellikle dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlar için kullanımı kolay olduğu için WiFi üzerinden internete bağlanmayı sever fakat WiFi’ de; menzil, gecikme, sinyal kaybı gibi birçok sorunu olabilir. Bu tip durumları engellemek için, Ethernet bağlantısı için son derece popüler olan RJ45 konnektörü tercih edilir.

Bu yazımızda sizlere; RJ45 konnektörünün ne işe yaradığı ve nerelerde kullanıldığı ile ilgili bilgiler vereceğiz. RJ45 konnektörü hakkında bilgiler edinmek üzere öncelikle RJ45 konnektörü nedir? Tanıyalım.

RJ45 Konnektörü Nedir?

Kablolu ağ iletişimi konusunda henüz yeni bilgiye sahip oluyorsanız, muhtemelen konnektörü bilmiyorsunuzdur.  Çeşitli cihazlar arasında iletişimi sağlayan, ethernet bağlantıları için kullanılan çeşitli cihazla RJ45 konnektörünü öncelikle görsel olarak tanıyalım. Yukarıdaki görselde; örnek bir RJ45 konnektörü görüyorsunuz.

RJ45 konnektörünün tam adı RJ45 8P8C fişidir. Tam adında yer alan 8 rakamları; RJ45 konnektörünün sekiz pozisyona ve sekiz iletkene sahip olduğu anlamına gelmektedir. RJ45 konnektörü, İhtiyaçlarınıza göre ayarlanabilen telekomünikasyon ve ağ iletişimi için modüler bir konektördür. RJ45 ifadesinde yer alan 45 sayısı, bu konnektörün standart şeklini belirtir.

 RJ45 Parçaları

RJ45’in kullanım alanları fazla, yapımı ise oldukça basittir. RJ45 konnektörünün parçaları şunlardır:

 • Bakır hatlara tutturmak için kullanılan bakır pimler
 • RJ45 konektörüRJ45 bağlantı noktasına takmak ve serbest bırakmak için klips
 • Kabloyu RJ45 konektörünün içinde tutmak için kıvrım

Bu parçaların tümü, her iki RJ45 konektörüyle birlikte bir Ethernet kablosunun her iki tarafında bulunur.

RJ45 Kablolama

RJ45, farklı kablolama konfigürasyonunu desteklediği için oldukça modüler olan bir 8P8C konektörüdür. Her türlü olası kombinasyonu yapabilirsiniz, ancak son derece popüler olan iki tanesi CAT5 ve CAT6 kablolarıdır. Bunlar, aynı konektörleri kullanan ancak farklı kablolara sahip olan T-568A ve T-568B standartları olarak da bilinir.

T-568A

T568A

 1. Beyaz/Yeşil (Al +)
 2. Yeşil (Al -)
 3. Beyaz/Turuncu (İletim +)
 4. Mavi
 5. Beyaz mavi
 6. Turuncu (İletim -)
 7. Beyaz Kahverengi
 8. Kahverengi

T-568B

T568B

 1. Beyaz/Turuncu (İletim +)
 2. Turuncu (İletim -)
 3. Beyaz/Yeşil (Al +)
 4. Mavi
 5. Beyaz mavi
 6. Yeşil (Al -)
 7. Beyaz Kahverengi
 8. Kahverengi

RJ 45 Nerelerde Kullanılır? RJ 45 Kullanım Alanları

RJ45 konnektörü ve fiziksel yapısından detaylıca bahsettik. Şimdi RJ45 konnektörünün nerelerde kullanıldığıyla ilgili bilgi edinelim. RJ45 konnektörünün birinci uygulaması; ağ oluşturma için kullanıldığı Ethernet kablolarıdır.

İster yerel ağ oluşturmak için bilgisayarlarınızı birbirine bağlayın, ister sisteminizin internete bağlanmasını sağlayın, RJ45 her ikisini de yapmanıza olanak tanır. Orijinal uygulamalarına ve neden tasarlandığına gelince; RJ45, öncelikle telekomünikasyon ve telefon uygulamalarında uzun mesafelerde iletişim için cihazları bağlamak için kullanılmak üzere yapılmıştır.

Sonuç

RJ45 nedir? Parçaları nelerdir? Ne işe yarar? Tüm detaylarıyla bahsettik. RJ45 konnektörü hakkında oldukça fikir sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. RJ45 konnektörünün temelleri dışında; parçalarını, kablolarını ve kullanım alanlarını da anlattık. RJ45 konnektörüyle ilgili tüm ayrıntıları incelediyseniz, yazımızın altında yer alan yorumlar bölümünde düşüncülerinizi paylaşabilir, herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here