Robot Tutucular

Robot kavrayıcılar, insan elinin maharetini taklit etmek için, çeşitli ürünleri her zamankinden daha ustaca seçip yerleştirmek için önemli gelişmelerden geçti. Bu ilerlemelerin çoğu, meyvelerin, unlu mamullerin ve diğer daha az sert malzemelerin taşınması söz konusu olduğunda robot kavrayıcılara daha yumuşak bir dokunuş verilmesine dayanıyordu.

Robotik süreç otomasyonunun, endüstride sağladığı faydalar oldukça fazla ve teknoloji ilerledikçe de artmaya devam ediyor. Robotik süreç otomasyonun geleceği gösteriyor ki; insanların yapabileceği birçok işi bir bilgisayarla yardımıyla taklit edebilir. Ancak buradaki durum, hassasiyet olduğu zaman biraz işler değişebiliyor. İnsan elinin mahareti robot kavrayıcılara, ilham verse de, konu yumuşak bir dokunuş olduğu zaman aynı hassas dokunuşu yakalamak pek mümkün olmuyor.

Yine de insan elinin yumuşak dokunuşa yakın bir dokunuş elde etmek, robotik kavrayıcıları birçok hassas işte öne çıkarıyor. Özellikle, 3D yazıcıların yaygın olarak kullanılmaya başladığı bu dönemde, özel parça üretimleri, karmaşık geometrik yapılara sahip enjeksiyon kalıplarının ve uygun bir yüzey alanına sahip olmayan ürünlerin kavranmasını zorlaştırıyor. Bu sorunu yaşayan Arburg firması bu tür uygulamalarda, hassasiyetle çalışabilen robot tutucu geliştirerek bu sorunu aştı.

Karmaşık geometrilere sahip enjeksiyon kalıplı 3D baskılı parçalar ve bileşenler, uygun bir yüzey alanına sahip olmayan açısal ürünlerin üretimdeki artış, robot kavrayıcılar için giderek daha yaygın bir sorun haline geliyor. Robot koluna takılan 3D baskılı tutucu, özel olarak tasarlanmış enjeksiyon kalıplı parçaları çıkarmak için tasarlanmıştır.

Buna ek olarak, birçok enjeksiyon kalıplama işleminde, parçalar enjeksiyon kalıplama makinesinden bir toplama kabına düşer. Bu birçok parça için iyi olsa da, kavisli formları olanlar bu düşüşten zarar görebilir. Bu tür uygulamalarda robot tutucular tarafından yönetilmesi gereken bir diğer konu da döküm cüruflarının, parçalardan ayrılmasıdır.

Bu sorunları gören, enjeksiyon kalıplama makineleri üreticisi Arburg, karmaşık geometrilere sahip enjeksiyon kalıplı parçaları yüzeye zarar vermeden nazikçe çıkarabilen bir robot tutucu geliştirdi.

Enjeksiyon Kalıplı Parçaları Zarar Vermeden Çıkarabilen Robot Tutucu

Almanya, Lossburg’da bulunan plastik işleme makineleri üreticisi Arburg, şirketin ThermoLift kurutucu ve enjeksiyon kalıplamada kullanılan plastik granülleri işlemek için kullanılan konveyör ekipmanı için yeni bir plastik parçanın geliştirilmesi sırasında bu sorunlarla karşılaştı. Bu kulp için ana üretim zorlukları, kalıba 15 derecelik bir açıyla yerleştirilmesi ve estetik kusurlardan arınmış olması gerekliliğini içeriyordu.

ilave olarak üretilmiş tutucu

Kalıplanmış parça (solda) ve ilave olarak üretilmiş tutucu.

Bu parçanın üretimini otomatikleştirmek için Arburg’un, parçayı enjeksiyon kalıbından ona zarar vermeyecek ve dökümün parçadan çıkarılmasını ele alabilecek bir çıkarma yöntemine ihtiyacı vardı. Bu zorluğu karmaşık hale getiren şey, iki kalıp yarısı arasında çok az boşluk olması gerçeğiydi. Bu, vantuzlu geleneksel bir tutucunun temas etmesi için düz bir yüzey olmadığı anlamına gelir.

Genişletilmiş TPU membranlı tutucu

Genişletilmiş TPU membranlı tutucu, kalıplanmış parçayı çıkarabilir.

Arburg, MultiLift robotik sistemi için özel bir tutucu geliştirerek, bu sorunları kendi bünyesinde çözmeye karar verdi. Bunu yapmak için şirket, karmaşık geometrilere sahip enjeksiyonla kalıplanmış parçaları yüzeylerini bozmadan nazikçe çıkarabilen uygulamaya özel bir tutucu üretmek için Arburg Plastik Serbest Biçimlendirme (APF) sürecini kullandı. Arburg bunu, sert bir mahfazayı, doğrudan robot koluna bağlı olan yumuşak bir membran ile birleştirerek başardı.

Enjeksiyon Kalıplı Parçaları Zarar Vermeden Çıkarabilen Robot Tutucunun Yapısı ve Çalışma Şekli

Tutucu, bir termoplastik poliüretan membran içinde bir form-kapama kavrama mekanizmasının yanı sıra bir polikarbonat/akrilonitril-bütadien-stiren kopolimerden yapılmış sert bir muhafazaya sahiptir. Tutucu, tutucunun kanallarına sıkıştırılmış hava verilmesi yoluyla yumuşak zarın genişlemesini sağlayarak çalışır, sert muhafaza ise tutucunun şeklini korumasını sağlar.

APF işlemi, küçük malzeme damlacıkları sağlar ve bunları bir parça taşıyıcı üzerinde konumlandırır, böylece biriktirilen malzeme maksimum mekanik mukavemeti korur. Arburg’a göre, birden fazla malzemeyi birleştirme yeteneği benzersizdir ve tasarımcılara hem sert hem de esnek özelliklere sahip 3D baskılı parçalar oluşturma özgürlüğü verir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here