robotik kodlama

Robotik kodlama, robotun  çerçevesinin nasıl kullanılacağını ve çevresiyle nasıl etkileşime girdiğini ve görevlerini yerine getirebilmek için bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği kontrol yazılımı geliştirmektir.

Robotun gerçekleştireceği fiziksel ve görsel görevlere bağlı olarak robot, bacaklar, tekerlekler, eklemler,  tutucular, kameralar ve yakınlık algılama sensörleri gibi kontrolörler ile donatılmıştır.

Robot, insanların görevleri yerine getirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir cihazdır. Bir robottan istenilen görevi / işi yerine getirebilmesi için yukarıda bahsetmiş olduğumuz donanımları kullanarak tamamlanması istenen görevi belirlenmeli, bunun gerçekleşmesi için bilgisayar programının okuyabileceği kod tasarlanmalı ve ardından sonucu görmek için robota gönderilmedir.

İlk Ticari Robot

ilk ticari robot Unimate

Ticari olarak geliştirilen İlk robot, Unimate adlı bir robot koluydu, Joseph Engelberger ve George Devol tarafından geliştirilen evrensel otomasyonun kısaltmasıydı. 1961’de ilk Unimate robotu General Motors’a satıldı ve burada TV resim tüpleri yapmak için kullanıldı.

Dünyanın ilk AI robotu

AI Sophia

Dünyanın ilk AI robot vatandaşı “Sophia” Hong Kong merkezli bir insansı robot şirketi olan Hanson Robotics tarafından yaratılan ve programlanan yapay zeki robot “Sophia”, dünyada Suudi Arabistan vatandaşı olarak tanınan ilk robot.

 Robotik Programlama Dilleri

Gerçek dünya robotlarında, kontrol sinyallerini üreten yazılımın (kontrolör) çok yüksek hızda çalışması ve karmaşık hesaplamalar yapması gerekir. Bu, hangi robotik kodlama dillerinin en iyi kullanılacağını seçer: Genellikle, bu tür senaryolar için C ++ kullanılır, ancak daha basit robotik uygulamalarında Python, programını kullanabilirsiniz.

Yapay zeka robotlarının Ar-Ge’si için en iyi programlama dili hangisidir? Yapay Zekada Kullanılan En Popüler Programlar yazımızı okuyarak en popüler programlama dilleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Robotik Programlamayı Nasıl Öğrenebilirim

Robotik, kendi robotlarınızı programlayıp oluştururken kalıcı zevk getirebilecek ve hatta gelecekteki bir kariyer haline gelebilecek bir hobidir. Ayrıca Robotik kodlama mücadele, problem çözme, ekip duygusu ve azim becerilerini kazandırır. Robotik öğrenmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu bilgisayar bilimi, kodlama, fizik ve lineer cebirde kendinizi yeterli seviyede geliştirmektir.

Daha sonra, online ve yüz yüze robotik dersleri alabilir, online kurs ve eğitimleri youtube ve ücretli, ücretsiz olarak Udemy web sitelerinden öğrenebilirsiniz. Daha sonra kulüplere ve yarışmalara katılabilir ve zaman içinde becerilerinizi güçlendirmek için temel robot yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Yaşınız veya bilgisayar bilimi yetenekleriniz ne olursa olsun, istekli olduğumuz sürece herkes robotik programlamayı öğrenebilir.

İnternetten robotik kodlama Öğrenebileceğiniz internet Siteleri

 • Tynker
 • Scratch
 • Codespark
 • Kodable
 • org
 • GitHub

 Robotik Kodlama Alanında 5 Büyük Meslek

 • Robotik Mühendisi
 • Robotik Teknisyeni
 • Satış Mühendisi
 • Robotik Operatörü
 • Yazılım geliştirici

Sabit Robotlar Ve Mobil Robotlar

Robotlar iki kategoriye ayrılabilir: sabit robotlar ve mobil robotlar. Sabit robotlar genellikle endüstriyel üretimde kullanılır örneğin fabrikalarda montaj hatlarında çalışan robotlar. Yaygın olarak kullanılan mobil robot uygulamaları, yük robotlarını, hava robotlarını ve otomatik araçları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here