RPA Geleceği

Robotik süreç otomasyonu, işlemleri işlemek, verileri manipüle etmek, yanıtları tetiklemek ve farklı dijital sistemler arasında iletişim kurmak için bu uygulamaları yakalamak ve kaydetmek üzere yapılandırılmış yazılım robotlarını kullanarak mevcut uygulamalarla tekrarlayan süreçlerin insan tarafından yürütülmesini taklit eder.

Robotik süreç otomasyonu, hem RPA için en uygun olan süreçleri ve görevleri tanımlama pratiği (veya bu haliyle süreç) olarak süreçleri robotlaştırmak için kullanılan yazılımı hem de RPA komut dosyasını, makroları ve algoritmaları etkili bir şekilde tasarlamak ve uygulamak için stratejik yaklaşımı tanımlar.

Robotik süreç otomasyonu (RPA), veri girişini ve diğer düşük seviyeli görevleri kolaylaştırarak neredeyse her sektörde iş süreçlerini değiştiriyor. Şu anda, dijital formları, insanların aynı şekilde yapması gereken küçük bir sürede dolduran inovasyon, çoktan gecikmiş bir yükseltme alıyor. Makine öğrenimi ve yapay zekadaki ilerleme, işletmeleri, ayrık görevlerin ilerlemesi yerine, tüm iş süreçlerinin bağlamla nasıl yürütüleceğini çözen daha parlak bir RPA markası olan akıllı otomasyona (IA) hazır hale getiriyor.

Robotik Süreç Otomasyonu Ve Dijital Dönüşüm

RPA, ticari kullanıcı odaklı bir etki alanı olarak başladı, ancak RPA uygulamaları daha yüksek etkili ve iş açısından kritik hale geldikçe daha geliştirici odaklı araçların ortaya çıktığını görmeye başladık. Bu geliştirici araçlarıyla, RPA uygulaması kolay iş kullanıcıları için değil, yazılım robot geliştiricileri için daha büyük bir alan haline geliyor. Yazılım robotu geliştiricilerinin, geliştiricilerin kabul ettiği tüm prosedürleri benimsemesi gerekir. Bu nedenle kodu paylaşmak ve yeniden kullanmak, sıradan bir çalışma yöntemine dönüşür.

Robotik süreç otomasyonu geleneksel olarak daha çok arka ofis seviyesinde ve yapay zeka üzerinde ön büro seviyesi için yapılandırılmamış verileri anlamlandırırken çalışırken, akıllı proses otomasyonuna geçmeden önce AI ve RPA entegrasyonuna yönelik beklentiler yüksektir.

Finansal hizmetler uzmanları, robotik süreç otomasyonunu uyum süreçlerini otomatikleştirmek, personelin zamanını azaltmak, hataları azaltmak ve müşteri deneyimini iyileştirmek için en umut verici yeni teknolojilerden biri olarak tanımlamaktadır.

Geniş kapsamlı RPA geliştirici araçları ve bulut düzenleme ile bir sonraki RPA benimseme dalgasının başlangıcını göreceğiz. Küçük ve orta ölçekli şirketler, kendi kendini adamış BT çalışanları olmadan, iş otomasyon araçlarını birleştirmek için yaklaşımlar arayacaktır. Başka bir hizmet sağlayıcı için bir pazar ihtiyacı ortaya çıkacaktır diyebiliriz. RaaS yöneticileri, belirli operatörlerin açık dikeylere yoğunlaştığı ve diğerleri genel otomasyon hizmet sağlayıcıları olduğu pazarın bir bölümünü garanti edecek.

RPA Her Zaman Önemli Bir Unsurdur

Ayrıca RPA, manuel veri girişindeki hataları azaltarak, yeniden çalışmayı azaltarak, müşteri işlemlerini hızlandırarak ve şikayetleri azaltarak kaliteyi artırır. Elbette bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü hemen hemen her zaman bir sürecin sonucunda bir müşteri var. Bu ve diğer nedenlerle Dimension Data, RPA’nın müşteri deneyimini yeniden şekillendirdiğini söylüyor.

Bazen süreçler, yalnızca otomatikleştirilmenin aksine düzeltilmeli, optimize edilmeli veya çok sayıda sistem veya bölüm üzerinde farklı şekilde düzenlenmelidir.

Açık kaynaklı RPA yazılımına olan talep artacak. Her şeyi hesaba katan şirketler, daha fazla şeffaflık sundukları için açık kaynaklı çözümleri tercih ediyor

Bu iyileştirmeler, açık kaynaklı RPA’yı tercih eder. Dahası, piyasaya sürülen yeni kuruluşlarla birlikte açık kaynaklı RPA ekosisteminde büyüme görüyoruz. Gelire dayalı bir organizasyon rekabetçi bir RPA ürünü oluşturabilirse, RPA pazarının büyük bir bölümünü garanti edebilir. Piyasada henüz böyle bir çözüm görmüyoruz.

Müşteri Deneyimi

Bir bütün olarak, kuruluşların rekabetçi olabilmeleri için müşteri deneyimi sunmaları gerektiğinin bilincindeyiz. Müşteri deneyimini sağlamak için olağanüstü prosedürlere ihtiyaçları var. Dahası, süreç mükemmelliğine ulaşmak için, prosedürlerinizi gerçekten anlamanız ve önce değer yaratan faaliyetlere odaklanmanız ve ardından kaynaklarınızın sorunsuz çalışmasını engelleyen acı noktalarını belirlemenizi, iyileştirmenizi ve ortadan kaldırmanızı sağlayacak araçlara kaynak koymanız gerekir.

Süreç Madenciliğinin devreye girdiği yer burasıdır. İnovasyon, süreçlerin gerçekte neye benzediğine dair gerçek bir imaj sunmak için hem iş bilgilerini hem de kullanıcı etkileşim verilerini kullanır. Bazı rastgele prosedürlerde ki her ilerlemeden ve bireylerin bu prosedürün gerçekleşmesi için bu adımların ortasında yaptığı tüm hareketlerden bahsediyoruz.

Robotik süreç otomasyonu, müşteri hizmetleri (ve iletişim merkezi) endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır ve hem arka ofisi hem de ön ofisi dönüştürmesi beklenmektedir. RPA, personelin, Dimension Data’nın bir raporda ifade ettiği gibi, sistemlerde gezinme veya temas sonrası tamamlama için çok fazla zaman harcamak yerine müşterilere yardım etmeye daha fazla odaklanmasına izin vererek, temsilcilere verimliliği artırmak için gereken yardımı sunar.

Yaşayan, nefes alan, hareket eden anlık görüntü, ortadan kaldırma ve bu ilerlemelerin iş sonuçlarınız üzerindeki etkisini sürekli izleme ve yükseltme konusunda güçlendirir. RPA, reddedilemez bir şekilde bunun bir parçasıdır ve kullanıcı etkileşim görevlerini doğru noktalarda düzene sokar. İşinizde olup bitenlere ilişkin algılanabilirliğe ihtiyaç duyduğunuzda fark etmenin çok daha kolay olduğu ortaya çıkar. Her durumda, süreç mükemmelliğini elde etmek ve tamamen entegre ve sorunsuz bir süreç ve sistem ortamı uygulamak için kullanabileceğiniz çok sayıda araçtan sadece biridir.

Robotik Süreç Otomasyonunun Geleceği

Bir süre sonra RPA’yı kullanan daha büyük kuruluşlar, operasyonel görevleri düşük maliyetli bölgelere dış kaynak sağlama geleneksel eylemi şirket içi zenginlikle değiştirilerek otomasyon araçlarını giderek daha etkili hale getirmek için ek yaklaşımlar arayacaklar. Robosourcing olarak bilinen bu uygulama, programlama robot geliştiricilerinin, çalışan verimliliğini artırmaya ve iş memnuniyetini artırmaya yardımcı olmak için işleri otomatikleştirdiğini ve görevleri robotlara dış kaynak sağladığını görecek. RPA’nın dağıtımı daha basit ve daha hızlı olan kognitif otomasyon, otomatikleştirebileceği prosedürlerin kapsamını genişletmek için RPA’yı AI ve makine öğrenimini kullanma konusunda güçlendirir.

Makine öğrenimi yetenekleri ve yapay zeka, RPA’yı akıllı bir şekilde dağıtmak için yeterince akıllı hale geldiğinde bir sonraki otomasyon düzeyi açılacaktır. Her durumda, otomasyona dünyadaki en önemli şey olarak bakmak, otomasyonun süreç mükemmelliğine ulaşmanın sadece bir parçası olduğu ana planı kaçırmaktır. Bu, daha geniş bir vizyonla ilgili olarak, RPA’nın tek başına sağlayamayacağını sağlayan farklı araçlarla yakından ilgilenilmesi gereken bir bölümdür diyebiliriz. Görünürlük, akıllı optimizasyon ve kapsamlı iş sonuçları üzerinde doğrudan bir etki edecektir.

Robotik süreç otomasyonundan ve ondan sonra gelenlerden yararlanmak isteyen kuruluşlar için, daha büyük resme bakmak ve robotik süreç otomasyonu girişimleri nispeten hızlı bir şekilde uygulanabilse bile, pilotlarla aşamalı bir şekilde çalışmak ve yaptığı yerde kademeli olarak otomatikleştirmek önemlidir. Eski sistem otomasyon düzeltmesi veya bağımsız uygulamalar yerine genel dijital dönüşüm değer üretimi ve yenilik kapsamını anlamaya çalışın.

Kaynak: https://www.analyticsinsight.net/what-is-the-future-of-robotic-process-automation-rpa/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here