Robotik Teleskop

Birleşik Krallık, İspanya ve Kanarya Adaları’ndaki uluslararası kurumlar konsorsiyumu, robotik tarafından yönlendirilen dört metre genişliğinde devasa bir teleskop inşa ediyor. Kanarya Adaları’nda inşa edilmesi 24 milyon sterline mal olacak olan otomatik sistem, dünya dışı çarpışmalar ve çok hızlı bir şekilde gözden kaybolan patlayan yıldızlar gibi son derece dinamik astronomik olaylara hızla yanıt verebilecek.

İnşaat tamamlandığında gökbilimciler, yıldızların yok olması ve oluşması, kara deliklerin oluşumu ve gök cisimleri çarpıştığında ne olduğu gibi süreçleri hem gözlemlemek hem de daha iyi anlamak için Yeni Robotik Teleskop (NRT) kullanabilecekler.

Yeni Robotik Teleskop (NRT) Özellikleri Nelerdir?

Tarihsel olarak, robotik teleskoplar boyutlarıyla sınırlandırılmıştır. Büyük araştırma tesislerinin son derece hassas işlemleri, geleneksel olarak insan görevlileri gerektiriyordu, ancak bu tesislerdeki süreçler giderek daha fazla otomatik hale getirildi.

Robotik teleskoplar, gökyüzünü otomatik olarak taramak için teleskop ve dedektör sistemlerini birleştirir. Profesyonel gökbilimciler, gözlemleri bir insan başlatsa bile, bir insan operatör olmadan gözlem yapabildiklerinde teleskopları robotik olarak sınıflandırırlar. Bazı robotik teleskoplar, planlama kararlarına yardımcı olmak veya otomatikleştirmek için yapay zeka (AI) yazılımı kullanır.

Robotik teleskoplar, bir dizi alt sistemden oluşan karmaşık sistemlerdir. Teleskopu işaret etmek, dedektörü çalıştırmak (genellikle bir CCD kamera), teleskop muhafazasını veya kubbesini kontrol etmek, odağı ayarlamak, hava koşullarını tespit etmek ve bir dizi başka yetenek, teleskop tasarımına dâhil edilebilir.

Makinelerdeki motorları, sensörleri, cihazları ve alt sistemleri kontrol etmek, otomasyonun kendisi için bir görevdir. Denetleyici kontrol sistemleri, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için robotik teleskopları yapay zeka(AI) ile yönetir.

Uzay Gözleminde Hız Neden Önemlidir?

Yeni Robotik Teleskop (NRT), girdilere karşı oldukça hassas olacak şekilde tasarlanmıştır, gece gökyüzünde olan bir hareketi neredeyse anında tespit edebilir. Robotik makine aynı zamanda inanılmaz derecede verimlidir, kapaklı çatının açılması ve devasa teleskopun astronomik olayları hızlı bir şekilde yakalamak için hızla yerine hareket etmesini sağlar.

Liverpool John Moores Üniversitesi (LJMU) Sorumlu Astronom Dr. Chris Copperwheat, uzay gözleminde hızın önemini şöyle açıkladı:

“Hız anahtardır ve bize evrenin daha önce hiç gözlemlenmemiş gizemlerini görmemizi sağlar. Gece gökyüzünde o kadar çok şey olur ki, çok geç kaldığımız için kaçırırız. Yeni Robotik Teleskop (NRT), hareketlere neredeyse anında göz atmamızı sağlayarak, değişen gökyüzünün fiziğine dair eşi görülmemiş bir fikir verecektir.” Dedi.

Gece gökyüzünde görebildiğimiz evrenin uçsuz bucaksız genişliği göz önüne alındığında, evrenimizin aktif dinamizmini hayal etmek bazen zordur. Bununla birlikte, uzayın enginliğinde her zaman patlayıcı ve felaket olaylar meydana gelmektedir. Bu olaylar çok hızlı gözden kayboldukları için tahmin edilemezler, bu da onları incelemeyi zorlaştırır.

Yeni Robotik Teleskop(NRT) Astronomik Reaksiyon Süremizi Artıracak mı?

Yeni Robotik Teleskop (NRT), İngiltere’nin Liverpool John Moores Üniversitesi, kuzey İspanya’daki Oviedo Üniversitesi ve Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü (IAC) ile birlikte inşa ediliyor.

Yeni Robotik Teleskop tamamlandığında, uzaydaki uydulardaki teleskoplarla veya Dünya’nın yüksek noktalarındaki tarama teleskoplarıyla bağlanacak. Bu teleskoplardan gelen geçici tetikleyiciler, gök olayları ilk başlarken NRT’yi uyaracak ve teleskopun robotik mekanizması olayı yakalamak için NRT’yi hızla yerine hareket ettirecektir.

NRT, bir sinyal aldıktan 30 saniye içinde yanıt verebilecek ve uzayda bir süpernova patlamasından sonraki ilk saniyeleri yakalamasını sağlayacak. Bu, astronomik olaylara tepki verme süremizi önemli ölçüde artıracak ve evrenin devasa, dinamik süreçleri hakkında sahip olduğumuz verileri büyük ölçüde artıracaktır.

Yeni Robotik Teleskop (NRT) Nasıl Çalışacak?

Patlayıcı astronomik olayların uyarılarına yanıt vermediğinde, NRT karmaşık bir algoritma kullanarak kendi çalışma nesnelerini seçecektir. NRT’nin operasyonlarının çoğu uzaktan denetlenecek ve Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, web üzerinden teleskop verilerini talep edebilir ve alabilir.

Yeni Robotik Teleskop (NRT), uydu tabanlı teleskoplar ve karasal tesisler ağı içinde çalışacak. Bu çok tesisli uluslararası işbirliği, geçici gök olayları hakkında mümkün olduğunca fazla veri toplamak için tasarlandı.

18 ayrı altıgen parçadan oluşan 4 metrelik bir birincil ayna, NRT’yi Liverpool John Moores Üniversitesinin diğer güçlü teleskopu olan Liverpool Teleskopundan(LT) dört kat daha hassas hale getirecektir.

Daha büyük bir teleskop olan NRT, Kanarya Adaları’ndaki La Palma adasında Liverpool Teleskopunun(LT) yanında inşa ediliyor. Liverpool Teleskopu(LT), NRT’nin üzerine inşa edeceği oldukça başarılı bir uzay gözlem mirasına sahiptir.

Yeni Robotik Teleskop(NRT) Kim Kullanacak?

Dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler, hızlı hareket eden göksel süreçler hakkında veri toplamak için Yeni Robotik Teleskop (NRT) kullanacaklar.

Evrendeki madde moleküllerini oluşturmak için birleşen atomlar, patlayan yıldızların ve süpernovaların içinde dövülür. Bu şiddet olaylarını ilk birkaç saniyesinde yaşanan olayları, NRT verileriyle daha iyi anlamak, karanlık madde ve Büyük Patlamadan sonra olanlar gibi evrenin gizemlerini çözmemize yardımcı olabilir.

Gama ışını patlamalarını inceleyen veya yeni yıldızlar, sistemler ve gezegenler arayan gökbilimciler de araştırmalarını ilerletmek için NRT’nin verilerini kullanacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here