rogowski bobini

Enerji izleme, enerji kalitesini artırmak ve elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmek için elektrik tesislerinde enerji izleme otomasyon  uygulamaları yapılmaktadır. Yeni kurulan tesislerde enerji izleme scadaları en baştan tasarlanarak yapılmaktadır. Eski tesislerde izleme sadece giriş şalterlerindeki enerji analizörleri ile yapılıp dışardan pano kapağından izlenebilmekteydi.

Artık birçok  tesisteki bütün giriş ve çıkış şalterlerini enerji izleme ( PLC ) scada uygulamaları ile izleme ve takip işini tek bir yerden enerji otomasyonu ile izlemek için yatırımlarda bulunurlar. Daha sonra dan bu otomasyon uygulamasına geçim sürecinde elektrik panolarını sisteme adapte etmek bir hayli zordur.  Çalışan mevcut tesislerde mevcutta bulunan bakır bara ve dağınık kablo sistemlerine akım trafosu montajı yapabilmek için uzun süreçli elektrik kesintisi ve uygulama zamanı gerekmektedir. Meydana gelen elektrik kesintisi durumunda tesisteki üretimin durması iş veren için istenmeyen bir durumdur.

Rogowski bobini akım trafosu montajı için sınırlı ve  yer sıkıntısı olan elektrik panolarında boyutu, ağırlığı ve esnekliği nedeniyle  kolay kurulum çözümü sunmaktadır.

Rogowski bobiniölçülecek olan hattaki kablo ve bakır baranın etrafına kolaylıkla sarılarak enerji izleme elemanı olarak kullanılırak  istenilen akım aralığında (5A-5000A) çözüm sunar.  ve bu sayede elektrik panolarında bakırların ve kabloların sökülmesine gerek kalınmadığı gibi hızlı kurulum ve elektrik kesinti sürelerini en az  indirilir.

Rogowski Bobinlerinin düşük endüktansı nedeniyle, konvansiyonel akım transformatörlerine göre çok daha hızlı akımlara cevap verebilmektedir. Bobin uzunluğu, kullanılaçak olan barkı bara ve  kablo çapına göre seçilir. Bu bobinler  geliştirilen sinyal dönüştürücüler ile kullanılmaktadır.

ROGOWSKİ  BOBİNİ VE TRANSDÜSER (DÖNÜŞTÜRÜCÜ) UYGULAMASI

Örnek Transdüser : wago 789-652

Rogowski Bobini transduser uygulamasi

  • İletkenden akan AC akımın yarattığı manyetik alan bobinde bir çıkış gerilimi indükler.
  • Rogowski transdüser Rogowski Bobini üzerinden, alternatif akım RMS değerlerini kaydeder ve giriş sinyalini çıkış uçlarında standart analog sinyale dönüştürür. (0-20 mA, 4-20 mA, 0-10 V, vb.)
ölçülen akım  standart analog sinyallere çevrilip PLClerin analog giriş modüllerine doğrudan bağlanarak scada ( PLC )yazılımı ile izlenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here