role

Röle, bir demir çekirdeğin etrafına sarılmış bir bobindir. Bobinden akım geçtiğinde manyetik alan oluşur ve üzerinde bulunan kontakları çekerek küçük akımları anahtarlama yapabilen elektromanyetik devre elemanıdır.

Röleler, yapı gereği birden fazla NC ve NA anahtar kontağına sahip olabilir ve böylelikle birden fazla yükü aynı anda açıp kapatabilirler. Güç rölelerinin elektriksel ömürleri genel olarak en az 100.000 işlem olarak belirtilirken mekanik ömürleri bir milyon, hatta 100 milyon işlem olabilmektedir.

Rölelerin kontaklarından büyük akımlar geçirilmek istendiği takdirde röle yerine kontaktör kullanılır. Röle yerine neden kontaktör kullanmalıyız yazımızı okuyarak röle ile kontaktör arasındaki farkı öğrenebilirsiniz.

Röle, manuel olarak çalıştırılmak yerine komutunun özel bir devre aracılığıyla otomatik olarak verilmesi farkıyla bir anahtara benzetilebilir.

Röleler elektrik devrelerinde birden fazla küçük güçteki alıcıları aynı anda kontrol edebilmek için kullanılır. Elektronik kart ve Elektrik panolarında çokça karşılaştığımız elektrik malzemesi dir. Röleler bulunduğu ortamda oluşan frekans ve dalgalanma çeşitlerinden etkilenmeden stabil çalışarak anahtarlama yapabilirler. Ayrıca kumanda ve alıcı arasında izolasyon görevini yaparak cihazı korur. En önemli özelikleri ise hem AC ve DC gerilimlerde çalışabilmeleridir.

Rölelerde 2 tip kontak çeşidi ve ortak (com) uçları bulunmaktadır. Bunlar normalde açık (NO) normalde kapalı (NC) kontak sayıları farklı röle çeşitlerinde kontak adetleri değişmektedir. Kontaklar NO NC aynı eş zamanda konum değiştirirler.

Rölelerin Kullanım Alanları

Endüstriyel makineler, paketleme, tekstil, HVAC, otomasyon kontrol panelleri, alçak/orta gerilim şalt cihazları, motor kontrolleri, PLC Arayüzleri, güç kaynakları, yapı veya tıbbi ekipman, aydınlatma kontrolleri için kullanılabilir.

Röle Çalışma Prensibi

Röle 3 Ana Parçadan Oluşmaktadır.

  1. Bobin
    2. Yay (palet)
    3. Kontak

role yapisi

Röle bobininin (A1, A2) uçlarına Enerji verildiğinde bobin üzerinden geçen akım Manyetik alan oluşturarak demir nüve mıknatıs özelliğini alır ve yay demir nüve tarafından çekilerek kontaklar aynı anda konum değiştirir ve açık kontaklar kapanır kapalı kontaklar açılır. Bobine enerji uygulandığı süre boyunca kontaklar almış olduğu konumlarını korur. Enerjisi kesildiği anda ise kontaklar enerjilenmeden önceki eski konumlarına geri dönerler.

Röle kontaklarının işlevi

Elektrik devrelerinde röle sembolü

Anahtarlama kontaklarına ek olarak, röleye bağlı olarak farklı işlevlere sahip olabilen çalışan kontaklar vardır.

  • Kontak aç (Normalde Açık, NO): Açık kontağın bağlantısı yoktur veya boştayken açıktır. Sadece kontrol devresinde bir akım aktığında açık kontaklar kapanır.
  • Açıcı (Normalde Kapalı, NC): Açıcı bağlantısız veya boştayken kapalıdır. Sadece kontrol devresinde bir akım aktığında açık kontaklar açılır.
  • Değiştirme (CO): Geçiş kontaklı bir röle her ikisini de yapabilir. NO ve NC kontakları olarak anahtarlanan çalışan kontaklar vardır. Kontrol devresinde bir akım aktığında, ilgili açma kontağı kapalıdan açıka veya açıktan kapalıya değişir.

Farklı markalarda röle çeşitleri:

Siemens LZX:PT570024, 6 Amper, 14 Pinli, Minyatür Röle, 24 Volt Dc, 4kontak

LZX PT570024

https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/?mlfb=LZX%3APT570024

ABB- CR-M024DC4 6 Amper, 14 Pinli, Minyatür Röle, 24 Volt Dc, 4kontak

CR-M024DC4

https://new.abb.com/products/tr/1SVR405613R1000/cr-m024dc4

Schneider- RXM4AB1B7 6 Amper, 14 Pinli, Minyatür Röle, 24 Volt Ac, 4kontak

RXM4AB1B7

https://www.se.com/tr/tr/product/RXM4AB1B7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here