role

Röle; Elektrik panolarında kumanda devrelerinden geçen küçük akımları anahtarlama yapabilen elektromanyetik devre elemanıdır. Rölelerin kontaklarından büyük akımlar geçirilmek istendiği takdirde röle yerine kontaktör kullanılır. Röle yerine neden kontaktör kullanmalıyız yazımızı okuyarak röle ile kontaktör arasındaki farkı öğrenebilirsiniz.

Röle ler otomasyon sistemlerinde birden fazla küçük güçteki alıcıları aynı anda kontrol edebilmek için kullanılır. Elektrik panolarında çokça karşılaştığımız elektrik şalt malzemesi dir. Röleler bulunduğu ortamda oluşan frekans ve dalgalanma çeşitlerinden etkilenmeden stabil çalışarak anahtarlama yapabilirler. Ayrıca kumanda ve alıcı arasında izolasyon görevini yaparak cihazı korur. En önemli özelikleri ise hem AC ve DC gerilimlerde çalışabilmeleridir.

Rölelerde 2 tip kontak çeşidi ve ortak (com) uçları bulunmaktadır. Bunlar normalde açık (NO) normalde kapalı (NC) kontak sayıları farklı röle çeşitlerinde kontak adetleri değişmektedir. Kontaklar NO NC aynı eş zamanda konum değiştirirler.

Röle Çalışma Prensibi

Röle’ Ler 3 Ana Parçadan Oluşmaktadırlar

1. Bobin
2. Yay ( palet )
3. Kontak

role yapisiRöle bobininin ( A1, A2 ) uçlarına Enerji verildiğinde bobin üzerinden geçen akım Manyetik alan oluşturarak demir nüve mıknatıs özelliğini alır ve yay demir nüve tarafından çekilerek kontaklar aynı anda konum değiştirir ve açık kontaklar kapanır kapalı kontaklar açılır. Bobine enerji uygulandığı süre boyunca kontaklar almış olduğu konumlarını korur. Enerjisi kesildiği anda ise kontaklar enerjilenmeden önceki eski konumlarına geri dönerler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here