Rpm Nedir

Rpm, 1 dakikada gerçekleştirilen dönüş/devir sayısını demektedir. Rpm ne demek? Olarak sözlük anlamına bakıldığında ise; “ dakikadaki devir ”, “ bir dakikadaki tur sayısı “ ifadelerini görürüz.

Rpm açılımı nedir? İngilizce “ Revolutions per Minute “ kelimelerinin kısaltılışıdır. Rpm; “ rev/min “,  “ rpm ”, “ r/min “ ifadeleriyle gösterilmektedir. Rpm hızı nedir? RPM, dönüş hareketini gerçekleştiren fiziksel sistemin dönem hızını veya frekansını ifade etmektedir. Rpm sayısı ne kadar artarsa performans o kadar artar.

Uluslararası Birimler Sisteminde Rpm

Rpm nedir? Tanım olarak öğrendik. Rpm’yi biraz da formüllerle detaylandıralım. Uluslararası Birim Sistemine (SI)’ya göre; rpm bir birim değil anlamsal bir ifadedir. Yani döngüsel frekans birimi Hz, açısal birim ω veya Ω olarak ifade edilebileceği gibi, bu ölçüler rpm türünden de de gösterilebilir. Yani 120 Hz olarak bir ifade kullanıldığında zaman,  bir sistemin dakikada kaç devir yaptığı anlaşılmaz fakat 1000 rpm ifadesi kullanıldığında sistemin döngüsel hareketinin dakikada kaç devir yaptığı anlaşılır.

Açısal hızı ölçmek için, saniye birimi olan radyan kullanılmaktadır.

rpm-1

Hertz (Hz) ve radyan (rad/s) aynı boyutlara (s −1 ) sahip fakat ISQ miktarını temsil eden iki farklı birimdir. Bir frekans ile açısal hız arasındaki dönüşümleri ise şu formüllerle ifade edilir:

rpm-2

Tüm bu formüller baz alınarak, 60 rpm hızla dönen bir disk; 2 π  rad / s veya 1 Hz’de döndüğü söylenir; buna göre; ilk ifade, açısal hızı ölçer ve ikincisi, saniyedeki devir sayısını gösterir.

Uluslararası bir birim olmayan rpm’yi frekans birimi olarak kabul edecek olursak; 1 rpm =1/60Hz formülünü kullanabiliriz. Rpm’yi açısal hız birimi olarak kabul eder ve “devir” kelimesinin de 2 π  radyan anlamına geldiğini söylerse, bu defa formülümüz şöyle olacaktır: 1 rpm =2 π/60rad / s

RPM Nerelerde Kullanılır?

Rpm nedir? Teknik anlamdan rpm’yi örneklemeleriyle öğrenmiş olduk. Günümüzde birçok alanda kullanılan Rpm ne işe yarar? Ve rpm nerelerde kullanılır? Göz atalım.

Rpm, genellikle; fan, disk gibi bilgisayar parçalarındaki dönüş sayılarını ifade etmede kullanılırken, bunlar dışında motor ve dairesel mekanik tüm parçalar dakikadaki dönüşleri göstermekte kullanılır.

Rpm nerelerde kullanılır? Örnekler üzerinden inceleyelim.

  • Modern hava türbinin yer alan dental matkaplarını dakikadaki dönüş sayısını ifade etmek için rpm kullanılır. Bu parça 800.000 rpm’ye kadar dönebilir.

 

  • DVD oynatıcılar genellikle sabit bir doğrusal hızda okuma yapar. En iç kenarda 25,5 Hz (1530 rpm), dış kenarda ise 10,5 Hz (630 rpm) arasında okuma sağlar.

 

  • Rpm nedir? Diye araştırma yapılan bir kullanım alanının da çamaşır makineleri olduğunu söyleyebiliriz. Çamaşır makinelerinin kazan kısımları, sıkma döngüleri tercih yapacaklar için önemlidir. Bu bölümün rpm hızları 500 – 2000 rpm (8-33 Hz) arasında değişkenlik gösterir.

 

  • Rpm’nin birçok alanda kullanıldığını söylemiştik. Rpm nedir arabalar için de sorulan sorulardandır. Günümüzdeki modern otomobil motorlar, seyir halindeyken 2000 – 3000 rpm ( 33 – 50 Hz ), rölantideyken minimum hızdadır ve bu durumda 750 – 900 rpm dönüşe sahiptir.

 

  • Gaz türbin motorlarında da on binlerce rpm dönüşü vardır. Jetcat model uçak türbinlerinde; ortalama 100.000 rpm ( 1.700 Hz), en hızlı ise 165.000 rpm ( 2.750 Hz) kapasite vardır.

 

  • Bir bilgisayar içerisinde yer alan 80 mm çapındaki fan, 12 V DC güçle 2.600 – 3.000 rpm ( 43 – 50 Hz) hızla döner.

 

  • Volan enerji depolama sistemlerindeki dönüş hızı ise 60.000 – 200.000 rpm ( 1-3 kHz ) aralığındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here