Birbirinin aksi yönünde dönen iki bilezik içinde yer alan bilya veya makara yardımıyla minimum sürtünme oluştururken -paralelinde hareketin yine minimum güç harcanması yoluyla iletimini sağlayan- boyutları doğrultusunda farklı yük taşıyabilen makine parçalarına rulman denilmektedir. Sürtünmenin oluşturacağı etkinin absorbe edilmesi suretiyle az enerji harcanmasını ve minimum kayıpla iletimi sağlar.

Rulman Nerelerde Kullanılır?

Bilindik hemen her makine işlev ve büyüklüğüne orantılı olarak bir ve birden fazla rulman çeşidi ile karşılaşmak mümkündür. ileri mühendislik ve teknoloji üretim safhaları ile çok geniş bir kullanımı olan makine elemanıdır. Otomotiv, beyaz eşya, tren, vantilatör, bisiklet ve daha pek çok alanda kullanılarak yaşamımızı kolaylaştırmaya yarar diyerek rulman ne işe yarar sorusunu açıklamak mümkündür. Sanayi içerisinde kullanılan rulman ne demek derseniz hayatı kolaylaştıran teknolojinin bu denli gelişmiş kullanımını sağlayan makine parçası da diyebiliriz. Ayrıca birçok firma tarafından üretilen veya distribütörlüğü yapılan rulman çeşitleri, farklı endüstri ve sanayi alanlarında yer edinir.

Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Rulman çeşitleri ve rulman ne işe yarar sorusuyla bakacak olursak iki ana sınıflandırma karşımıza çıkmaktadır. Birincisi; yuvarlama elemanlarının tipine göre ikincisi; maruz kalınan yüklere göre iki şekilde sınıflanır. Bu ana sınıflandırma da kendi arasında yine ikişer çeşitte incelenmektedir.

rulman markalar_1

Bilyalı Rulman Çeşitleri Nelerdir?

  • Bilyalı Rulman (eksenel): Daha az sürtünmeye neden olarak daha yüksek devir sayılarının elde edildiği rulman çeşididir.
  • Omuzlu Bilyalı Rulman: Dış bilezikte tek omuz bulunan rulman ne demek diye bakarsak, tek sıralı bilyalardan farklı olduğunu görürüz. Yükler daha kısıtlı taşınır. Seri montaj açısından büyük fayda sağlamaktadır.
  • Eğik Bilyalı Rulman: Tek ve çift olarak imal edilmektedir. Yüksek devirde çalışma için çok uygundur. Tek sıra eğik olanı karşıt rulman ile olan mesafesinin kısa seçilmesi önemlidir. Taşıma gücü yüksek olduğundan tercih edilmektedir. Çift sıra eğik olan rulmanın seçim nedeni ise aynı oranda yük taşıyabilmeleridir.
  • Oynak Bilyalı Rulman: Parçalara ayrılabilmektedir. Bu sebeple de açıları ayarlanabilmektedir. İlam edilen miller ile birlikte takılmaya uygunlardır.

Makaralı Rulman Çeşitleri Nelerdir?

  • Silindirik Makara Rulman: Parçalara ayrılan radyal rulmanlar arasında olduğundan rulman kullanım alanları yük taşıma gücü 2 ile 4 dakika arası eğriliğe müsaade eder. Dayanıklı bir yapıya sahip olduğundan tercih edilmektedir.
  • Oynak Makaralı Rulman: Parçalara ayrılmayan rulman kullanım alanları mukavemet sınırı yüksek yağlanma sorunu çıkarmayan üretimlerde tercih edilmektedir. Yağ kanal ve deliği sorununa kesin çözüm getirmektedir.
  • Konik Makara Rulman: Parçalara ayrılabilmektedir.

İhtiyacınıza uygun rulman tedariği için Akar Rulman firmasından destek alabilir; rulman nedir vb. sorularınız için firmanın SSS sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

rulman markalar_2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here