Ülkelere Göre Rüzgar Enerjisi İlk 10

Rüzgar enerjisi üretimi, küresel enerji enerjisi üretiminin önemli bir kaynağı haline gelmektedir. 2018’de küresel enerji üretimi 600GW’dan fazlaya ulaştı. Her bölgede yeni enerji üretimi miktarı yıldan yıla değişmektedir. Örneğin 2017 ile karşılaştırıldığında, 2018 yılında Avrupa’da üretilen rüzgar enerjisi miktarı% 32 oranında azalmıştır. Şimdi, dünyanın en iyi on rüzgar enerjisine sahip ülkelere bakalım.

Ülkelere Göre Rüzgar Enerjisi: İlk 10

Power-technology.com tarafından yayınlanan rapora göre, Çin 221 giga watt (GW) kurulu rüzgar kapasitesi ve ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’nın başında geliyor. Rüzgar gücü enerjisi en yüksek olan 10 ülke sıralaması bu şekildedir.

1. Çin

Çin, 221 GW rüzgar gücene sahiptir. Dünya kapasitesinin üçte birinden fazlası ile rüzgar enerjisinde lider konumundadır. En yakın rakibinden beş kat daha büyük olan 7.965 megawatt (MW) kapasiteli dünyanın en büyük kara rüzgar çiftliğine sahiptir.

2. ABD

Amerika Birleşik Devletleri  96,4 GW rüzgar gücüyle ikinci sırada yer almaktadır. Ülke, kıyıdaki en büyük 10 rüzgar çiftliğinden altısına sahip. Bunlar arasında 1,548 MW kapasiteli dünyanın ikinci büyük kara rüzgar santrali olan Kaliforniya’daki Alta Rüzgar Enerjisi Merkezi bulunmaktadır.

3.Almanya

Almanya 59,3 GW rüzgar gücüyle, Avrupa’daki en yüksek kurulu rüzgar kapasitesine sahiptir. Gode Windfarms’de bulunan rüzgar çiftlikleri ile en büyük açık deniz rüzgar çiftlikleri, toplam 582 MW kapasiteye sahiptir.

4. Hindistan

Hindistan toplam rüzgar gücü kapasitesi 35 GW olan Asya’daki en yüksek ikinci rüzgar kapasitesine sahip ülkedir. Çin dışında Hindistan, listeye giren tek Asya ülkesi olmuştur. Tamil Nadu’daki 1.500 MW Muppandal rüzgar çiftliği ve Rajasthan’daki 1.064 MW Jaisalmer Rüzgar Parkı ile birlikte Hindistan dünyanın üçüncü ve dördüncü en büyük kara rüzgar çiftliklerine sahiptir.

5.İspanya

İspanya’nın 23 GW rüzgar enerjisi kapasitesi ile İspanya elektrik tüketiminin yüzde 18’ini karşılamaktadır. İspanya rüzgar endüstrisinin son birkaç yıl içinde çok sert bir düşüş yaşadığı ve 2016-2017 yıllarındaki enerji karışımına sadece 104 MW ilave edildiği belirtildi. İspanya son 4 yılda %75 gerileme yaşamıştır.

6. Birleşik Krallık

İngiltere’nin toplam rüzgar gücü kapasitesi 20,7 GW civarındadır. Dünyanın en yüksek kapasiteli 10 açık deniz rüzgar projesinden altısına sahiptir. Bunlardan biri, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar projesi olan Kuzey Batı İngiltere’nin Cumbria sahilindeki Walney projesidir.

7. Fransa

Fransa rüzgar gücü kapasitesi 15.3 GW dır.  Fransa şu anda daha önce ülkenin enerji tüketiminin % 75’ini karşılamaktadır. Bunun sayesinde Fransa nükleer enerjiden uzaklaşıyor.

8. Brezilya

Brezilya rüzgar gücü kapasitesi 14.5 GW dır. Brezilya Güney Amerika’daki en büyük rüzgar gücü kapasitesine sahiptir. Rüzgar enerjisi Şubat 2019’da yıllık% 8,9 artış gösterdi. Ayrıca, rüzgar enerjisinin Brezilya’nın toplam enerji tüketimini karşılamada dördüncü sıradadır. Brezilya Güney Amerika kıtasının toplam 162.5 GW enerji kapasitesinin yaklaşık yüzde 8’ini oluşturmaktadır.

9. Kanada

Kanada’nın yenilenebilir enerji kapasitesi, 2018’de 566 MW yeni kurulu kapasite ile 12.8 GW seviyesinde bulunuyor. Bu enerji, 6.596 türbinli toplam 299 rüzgar santrali tarafından üretilmektedir. Kanada’nın en büyük rüzgar santrali 300 MW’lık Rivière-du-Moulin projesidir.

10. İtalya

Listemizin son sırasında İtalya bulunmaktadır. İtalya’nın rüzgar gücü kapasitesinde 10 GW’ın biraz üzerindedir. İtalya’nın rüzgar endüstrisi güneyde ve adalarında yoğunlaşmaktadır.

Bu yazımızda sizlere dünyada bulunan yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisini kapasitelerine göre yer alan 10 ülkeyi sizin için sıraladık. Listemizde Türkiye yer almamıştır. Türkiye 8 bin 56 megavat rüzgar gücü kapasitesine sahiptir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here