Rüzgar Türbini Bakım ve Onarımını Yapan BladeBUG Robotu

Yenilenebilir enerjinin önemi günden güne fark ediliyor olsa da bu sistemin de bazı çözülmesi gereken sorunları vardır. Rüzgar türbinlerinin çalışması için temel ve önemli parçalarından biri olan bıçakların bakımı, teknisyenleri en çok zorlayan konulardan biridir. Siemens Gamesa, Dünyanın ilk %100 geri dönüştürülebilir rüzgar türbini kanatlarını kullanmaya hazır olduğunu duyurarak, bu konudaki ilk adımlardan birini atmıştır. Şirketin, 2021 yılında lansmanını yaptığı bıçaklar için RWE’nin Almanyadaki Kaskasi açık deniz rüzgar projesi için bir sipariş gelmişti. Siemens Gamesa, geri dönüştürülebilir rüzgar türbini bıçaklarını, Temmuz 2022’deki teslim etti.

Şirketin bu adımı, rüzgar enerji sistemlerini kuran ve kurmak isteyenler için oldukça iyi bir adım olmuştu. Çünkü sistemlerde kurulumdan sonraki bakım süreçleri de çok önemlidir. Ömrünü tamamlayan rüzgar türbini bıçaklarının kolay ve geri dönüştürülebilir olması yönünde adım atan Siemens Gamesa’dan sonra, bir adım da BladeBUG’dan geldi. Şirket konuya farklı bir açıdan yaklaşarak, BladeBUG robotu ile rüzgar türbinlerinin temel denetim ve bakımını gerçekleştirebildiklerini söylediler.

Dünyada ilk kez, altı bacaklı robot BladeBUG, bir açık deniz rüzgar türbini üzerinde “bıçak yürüyüşü” gerçekleştirdi.

BladeBUG’un, ilk kez bir dış kabukla kaplanmış, uzun zamandır beklenen yeni görünümlü konsept robotu, oldukça sağlam ve çeviktir. Rüzgar türbinlerinni temel denetim ve bakımını gerçekleştirecek olan BladeBUG robotu, onu sert unsurlar ve sudan koruyan bir kaplamaya sahiptir. Altı ayaklı bir emekleme robotu olan BladeBUG Robotu, insan teknisyenlerin tehlikeli koşullara maruz kalmasını gerektiren bir görev olan rüzgar türbin kanatlarının bakım ve onarımını gerçekleştirmektedir.

Rüzgar Türbin Kanatlarının Bakım ve Onarımını Yapan BladeBUG Robotu

Bir yıldır geliştirilmekte olan en yeni BladeBUG, gerçek bir bıçağa asılması ve vücut hareketinin ve yürüme yürüyüşünün test edilmesi dâhil olmak üzere zorlu testlerden geçiyor.

BladeBUG’un Direktörü ve Kurucusu Chris Cieslak, yatırımcılarımıza ve sektöre en son robotla şu ana kadar neler başardığımızı göstermeyi gerçekten sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Rüzgar türbin kanatlarının bakım ve onarımını yapan BladeBUG Robotunun şimdiye kadar ki modelleri dış muhafaza olmadığı için yabancı elementlere maruz kalıyordu. En son model BladeBUG Robotu, dış kaplaması sayesinde çok yönlü ve sağlam bir yapıya kavuşmuş oldu.

BladeBUG robotu

BladeBUG robotu, rüzgar enerjisi ile çalışan rüzgar türbinlerinin hem maliyetli hem de insanlar açısından riskli olan bakım ve onarım işlemlerini yapmak üzere tasarlandı. Yeni görünümlü BladeBUG robotunun çok fazla ilgi görmesi ve önümüzdeki aylarda daha fazla yatırımcılarımızı talep görmesi bekleniyor.

Yeni görünümlü BladeBUG robotunu geliştirmek ve profesyonel kullanıcılar için kullanılabilirliğini iyileştirmek, BladeBUG ve EGGS Design’a 150.000 € ödül veren Robots for Inspection Network (RIMA) sayesinde mümkün oldu.

EGGS, üretim ve endüstriyel kullanım için ürünleri ticarileştirmek ve geliştirmek için çeşitli robotik ve makine mühendisliği projeleri ile çalışmıştır. Aşırı ortamlar ve profesyonel kullanıcılar için tasarımlar sunma konusundaki deneyimleri, BladeBUG ile işbirliği yaparken değerli bir deneyim sağladı.

Rüzgar Türbin Kanatlarının nun Özellikleri ve Avantajları

İple erişime ihtiyaç du. Bakım ve Onarımını Yapan BladeBUG Robotu türbin kanatlarının incelenmesi ve onarımını sağlayarak teknisyenlere yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir robottur. BladeBUG Robotu özelliklerine bakıldığı zaman, bu yılın başlarında yapılan testlerde, ilk BladeBUG gelişmiş robotu, bir türbin kanadındaki endişeli alanları incelemek için sadece 35 dakikada konuşlandırıldı. Bu süre bir teknisyenin, iple erişiminin yarısı kadar bir süredir.

Rüzgar türbin kanatlarının bakım ve onarımını yapan BladeBUG Robotu güvenli, hızlı, güvenilirdir. En önemlisi, temel bakım görevlerini yerine getirirken veya hasarlı türbinleri incelerken arıza süresini azaltır. Yeni robot, şirketin son 12 ayda elde ettiği sayısız başarıdan sadece biridir.

BladeBUG Robotu avantajlarını inceleyelim.

  1. Kullanım Engellerini Azaltın

BladeBUG Robotu, görüş alanı dışında çalıştırılabilir. Yani teknisyenler bakım görevlerini ilgili maliyet olmadan ve zorlu koşullara maruz kalmadan uzaktan gerçekleştirebilir.

  1. Arıza Süresini Azaltın

Dağıtım hızı ve kullanım kolaylığı, işletme ve bakım ekiplerinin, geleneksel bir iple erişim ekibini kullanmaya başlamadan önce kusurları tedavi edebileceği anlamına gelir. Bu önleyici bakım, türbinin verimliliğini artırır ve üretilen düşük karbonlu enerjiyi en üst düzeye çıkarır.

  1. Maliyeti Azaltın

Robot gövdesinin modüler tasarımı, ulaşılamaz yerlere ulaşabilmesini sağlar. En önemlisi BladeBUG Robotu tespit ve onarım yaparken ekstra bir ekipmana ihtiyaç duymadığı için maliyetin azaltılmasını sağlar.

Rüzgar Türbin Kanatlarının Bakım ve Onarımını Yapan BladeBUG Robotunun Geleceği

2021’de robot, ilk bıçak yürüyüşü sırasında Yıldırımdan Korunma Sistemleri kontrolü gerçekleştirdi. Bu, BladeBUG’ın ileriye dönük açık deniz rüzgar türbini bakım ve denetimi sırasında gerçekleştirebileceği çok sayıda görevin yalnızca bir parçasıdır.

BladeBUG, şimdiden robotun yeteneklerini artırmaya odaklanıyor. Mühendisleri dikkatlerini BladeBUG’a bir dizi endüstri standardı araç ve işlevsellik eklemeye yöneltiyor. Böylece işletme ve bakım ekipleri, geleneksel bir iple erişim ekibini kullanmaya uygun hale gelmeden önce kusurları giderebiliyor. Bu sadece türbinin verimliliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda üretilen düşük karbonlu enerjiyi de en üst düzeye çıkaracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here